- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Skate and the city 2013
Ο διαγωνισμός έκλεισε 5 χρόνια ζωής γεμάτα ένταση, κόλπα, εξέλιξη, πάθος και αγάπη
![1238923_217290008467464_250417658_n.jpg 1238923_217290008467464_250417658_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/1238923_217290008467464_250417658_n.jpg)
![44618-227364.jpg 44618-227364.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/07/02/44618-227364.jpg)
Δεν χρειάζονται συστάσεις για το συγκεκριμένο skateboarding event που έκλεισε πέντε χρόνια ζωής γεμάτα ένταση, χαρά, κόλπα, εξέλιξη, πάθος και αγάπη. Φέτος ο διαγωνισμός δεν πραγματοποιήθηκε σε κλειστό χώρο αλλά έφτασε αρκετά κοντά στην θάλασσα. Το γνωστό πάρκο νερού στην περιοχή του Δέλτα Φαλήρου φιλοξένησε την κοινότητα των skaters για ένα ακόμα αξέχαστο καλοκαιρινό skate and the city.
Φέτος ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε 3 διαφορετικά καθημερινά skate spots (σημεία που χρησιμοποιούν οι skaters για εξάσκηση). Παρόλο που την ημέρα της γιορτής το τρίτο σημείο που υπήρχε στο πρόγραμμα διαγράφτηκε για περίεργους νομικούς λόγους του Δήμου, σε σχέση με την άδεια που είχαμε στα χέρια μας, το χάπι κατέβηκε χωρίς νερό με θετική ενέργεια. Ο κόσμος από τις πρώτες ώρες μετά μεσημβρίας άρχισε να δίνει το παρών, αρκετοί skaters κάθε ηλικίας ήταν εκεί, ένα φιλικό περιβάλλον κυριαρχούσε, πολλά υγρά, καπέλα, γυαλιά και αντηλιακές κρέμες για τον ήλιο που δεν αστειευόταν.
Το πρώτο μέρος του διαγωνισμού ήταν το γνωστό manual μαζί με το μικρό κατηφορικό παγκάκι. Δόθηκε ένα δίωρο χρονικό περιθώριο στους διαγωνιζόμενους για να πραγματοποιήσουν τα κόλπα που είχαν στο μυαλό τους: Manuals ή κάποιο εκλεκτό κόλπο στο παγκάκι. Το επίπεδο ήταν αρκετά ανεβασμένο. Από κάθε ηλικία, μετρημένοι στα δάχτυλα ήταν οι skaters που είδαν το spot με άλλο μάτι και το εκμεταλλεύτηκαν πιο δημιουργικά. Πραγματικά επικρατούσε ένας πανικός, δεν προλάβαινες να παρατηρείς, φωνές, ουρλιαχτά και φράσεις εμψύχωσης από το κοινό προς τους διαγωνιζόμενους, πραγματικά πολύ ένταση.
Μόλις έλαβε τέλος ο διαγωνισμός για το πρώτο σημείο μεταφερθήκαμε λίγα μέτρα παρά κάτω στο δεύτερο spot, όπου οι skaters διαγωνιστήκαν για το καλύτερο line (κόλπα στην σειρά) & για τα δύο καλύτερα trick. Οι υποψήφιοι είχαν αρχίσει να ζεσταίνονται προσπαθώντας να πραγματοποιήσουν τα κόλπα που είχαν στο τσεπάκι τους και η συγκεκριμένη ώρα ήταν πανέμορφη. Καθώς ο ήλιος εξαφανιζόταν, οι κριτές πήραν τις θέσεις τους και τα κόλπα των διαγωνιζόμενων άρχισαν να «βομβαρδίζουν» τους πάντες. Υπήρχε τόση μεγάλη πυγμή και ένταση και σε ένα παγκάκι ταυτόχρονα δύο skaters πρόσφεραν πολύ όμορφο θέαμα. Αρκετά νέα κόλπα που εκτελέστηκαν άψογα από διάφορους υποψήφιους, έκλεψαν την παράσταση, ενώ κάποιοι έφτασαν αρκετά κοντά να πραγματοποιήσουν το line τους αλλά δεν φάνηκαν αρκετά τυχεροί.
Ήρθε η στιγμή που όλα έλαβαν τέλο, η ενέργεια εξαντλήθηκε, η ψησταριά πήρε φωτιά, hot dog για όλους, πολλά δώρα για το κοινό και το πιο σημαντικό, μουσική από μια ομάδα με τουμπερλέκια και τύμπανα που έδωσε άλλη ατμόσφαιρα για το κλείσιμο του skate and the city. Ευχαριστούμε το Δήμο Μοσχάτου/Καλλιθέας, Vans shoes, Monster energy, Goodbie skateboards, Color skate shop, Athens Voice, και όλους εσάς που ήσασταν παρόντες και συνεχίζετε να μας αγαπάτε!! Τα λέμε του χρόνου keep skateboarding alive!
Οι νικητές:
MANUAL
1.Νίκος Μολοχτός
2. Γιώργος Ζωγράφος
BEST TRICK SMALL HUBBA
1. Αρθούρος Κιβιλιόφ.
BEST LINE
1. Στέφανος Οικονομάκης
BEST TRICK ON CURB
1. Αρθούρος Κιβιλιόφ.
2. Θοδωρής Χάλαρης.
Φωτό: Ηλίας Μέρτης
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.