Στάση Μεταμόρφωση, πρώην Κουκουβάουνες
Μια μέρα στη λεωφόρο Τατοΐου δίπλα σε βιοτεχνίες ρούχων, βουλκανιζατέρ, φούρνους-υπερπαραγωγές και μπαρ
![vgvjjg.jpg vgvjjg.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/04/17/vgvjjg.jpg)
Η Μεταμόρφωση Αττικής παλιά λεγότανε Κουκουβάουνες – κατά μία εκδοχή, επειδή είχε πολλές κουκουβάγιες, κατά άλλη, επειδή ευδοκιμούσε εκεί ένα αμπέλι με κουκουβαγιέξ όνομα. Ο παππούς μου μιλούσε για κάποιον φιλάσθενο γνωστό του, ο οποίος μετακόμισε στις Κουκουβάουνες στη δεκαετία του ’60, επειδή η περιοχή είχε πολύ καλό κλίμα. «Όσοι έχουν προβλήματα με τα πνευμόνια τους πηγαίνουν εκεί», έλεγε, «εκτός κι αν κατάγονται από άλλο ορεινό χωριό, οπότε επιστρέφουν στο χωριό τους».
![30728744_10213484403719324_6013070255826403328_n.jpg 30728744_10213484403719324_6013070255826403328_n.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/30728744_10213484403719324_6013070255826403328_n.jpg)
Νόμιζα λοιπόν για πολλά χρόνια ότι οι Κουκουβάουνες είναι όχι ένα, αλλά κάμποσα ορεινά χωριά γεμάτα κουκουβάγιες, και αναιμικές Κυρίες με τας Καμελίας που βήχανε στα μαντιλάκια τους. Ως προάστιο της Αθήνας το οποίο σήμερα λέγεται Μεταμόρφωση, το καταχώρησα επιτέλους πριν μερικά χρόνια: εννιά χιλιόμετρα μόλις από το κέντρο, καμία σχέση με χωριό! Κάποτε, τον 15ο αιώνα για την ακρίβεια, ήταν πράγματι χωριό – τότε εγκαταστάθηκαν εκεί μερικές οικογένειες Αρβανιτών και οργανώθηκαν γύρω από την πλατεία, το πηγάδι, αργότερα και την εκκλησία της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος. Σήμερα, η Μεταμόρφωση έχει πολλές πρασινάδες, γρασίδια, πάρκα και άπλα, απλώνεται στους πρόποδες της Πάρνηθας και εξακολουθεί να έχει ωραίο κλίμα. Είναι λέει κατά 30% βιομηχανική ζώνη, με πολλές βιοτεχνίες και εργοστάσια – και πάλι, νόμιζα ότι είχανε κλείσει τα άπαντα, αλλά ορίστε που αντέχουν. Στη Μεταμόρφωση, μάλιστα, όπου φτάνει ο Προαστιακός και το λεωφορείο Β9. Άσχετο, αλλά χρήσιμη πληροφορία για όσους δεν οδηγούμε.
![poua-pant-3.jpg poua-pant-3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/poua-pant-3.jpg)
Περπάτησα μια μέρα πολλά χιλιόμετρα στην λεωφόρο Τατοΐου: νομίζεις ότι είναι στρωμένη, κανονικά, με βουλκανιζατέρ, γκαράζ, συνεργεία και άλλα γρασαρισμένα μέρη – πάντα χάνομαι στο μπουλόνι. Αλλά υπάρχουν εργοστάσια, showrooms, outlets, «χονδρικές», βιοτεχνίες και αποθήκες ρούχων, παπουτσιών, παντοφλών, αξεσουάρ, κατά μήκος της λεωφόρου, κι εκεί που λες «αμάν κάνω να βρω ένα φούρνο, να πιάσω δυο τυρόπιτες!» ορίστε που ανοίγεται μπροστά σου ο υπέροχος, πάμπλουτος φούρνος «Αγάθης», με στολισμένες προθήκες και δεκαπέντε ειδών κουλούρια (αυτά με το μήλο είναι καταπληκτικά, όπως και τα άλλα με την σοκολάτα…). Ο «Αγάθης» έχει κάμποσα παραρτήματα, λειτουργεί από το 1971 και φτιάχνει χειροποίητο ψωμί με προζύμι «στην πινακωτή», χωρίς συντηρητικά, σύμφωνα με την παράδοση των παππούδων της οικογένειας. Το αγιορίτικο καρβέλι με ξινό προζύμι είναι αριστούργημα.
![2.jpg 2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2_78.jpg)
Στην Τατοΐου είναι το showroom της φίρμας «Le vertige», που μαζί με την νεανική «White 22», υπάγεται στην εταιρεία ρούχων «Golden fashion» – τα «Golden fashion» είναι (ελληνικά) κομψότατα και μοντέρνα γυναικεία ρούχα ποιότητας με καλές τιμές, που σχεδιάζονται και ράβονται με μεράκι στη Μεταμόρφωση από το 2001. Όπου είναι η χονδρική και το showroom, αλλά τα Σάββατα μπορούν να αγοράσουν και οι ιδιώτες, αφού έφτασαν ως εδώ. Τα δύο brands πωλούνται με επιτυχία σε διάφορες χώρες του εξωτερικού και θεωρούνται εφάμιλλα με τα ιταλικά (ρούχα). Εκεί κοντά είναι η «La stampa», επίσης ελληνική εταιρεία από το 1986, με πολύ βολικά, άνετα και ωραία ρούχα («κατασκευασμένα με φυσικές ίνες») κι ολόκληρες συλλογές για μέλλουσες μητέρες – τα έσκιζα ως έγκυος, γιατί δεν είναι τα κλασικά μαμαδουάρ φορέματα-τέντες, είναι κομψά, με σούπερ χρώματα και σχέδια. Τα ρούχα της «La stampa» έχουν ένα σωρό σημεία πώλησης, απλώς εδώ είναι το showroom/outlet, ανοιχτό 9.00-5.00 καθημερινά (και με 30-70% έκπτωση στις παλιότερες κολεξιόν).
![1.jpg 1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1_66.jpg)
Τα showroom και outlets στη Μεταμόρφωση είναι ένα σωρό – η «Nascita street fashion», η «Film Fashion», η (έξτρα-έξτρα-λαρτζ) «Modernoraptiki», όπως και άλλα τόσα πρατήρια ή αποθήκες με παπούτσια και είδη σπορ, όρεξη να έχει κανείς να ψάχνει.
![img_2618.jpg img_2618.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_2618.jpg)
![img_2624.jpg img_2624.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_2624.jpg)
Αν μετά από τα κουλούρια και τις βόλτες που έχουν σχέση με ρούχα, θέλει κανείς έναν ωραίο καφέ ή ένα ποτό στο καπάκι… προτείνουμε το ζεστό, φιλικό «Jaser bar art café», ένα all day στέκι,στο οποίο μπορείς να πας με τα παιδιά σου αν έχεις ή με το λάπτοπ σου, αν επίσης έχεις, εκτός κι αν προτιμάς να κυκλοφορείς με φίλες/ους ή με αγνώστους. Το όνομα του μπαρ, λέει, βγαίνει από το γαλλικό ρήμα «Jaser», που σημαίνει «φλυαρώ, μιλάω χαλαρά, αυτοσχεδιάζω» και μάλλον από το ίδιο ρήμα βαφτίστηκε η jazz. Η μουσική λοιπόν στο «Jaser» είναι βασικά jazz, funk, χαμηλών τόνων, οργανώνονται κατά καιρούς ωραία live και γίνονται εκδηλώσεις – αλλά κυρίως, το μαγαζί είναι από αυτά που σου γίνονται συνήθειο, αν μένεις κοντά. Ή... αν «ανεβαίνεις» στις Κουκουβάουνες για το καλό κλίμα.
![fb_img_1523611792546.jpg fb_img_1523611792546.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fb_img_1523611792546.jpg)
![fb_img_1523611832499.jpg fb_img_1523611832499.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fb_img_1523611832499.jpg)
- Φούρνος Αγάθης, Λεωφόρος Τατοίου 27, Μεταμόρφωση, 2102852720
- Le vertige/Golden Fashion, Τατοΐου 27, Μεταμόρφωση, 2102828525, 2102827470
- La stampa, Κω 10, Μεταμόρφωση, 210 3416320
- Jaser, Γ. Παπανδρέου & Σπύρου Πάτση, Μεταμόρφωση, 2102855030
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.