Ο κήπος Ακροπόλεως ξαναγεννιέται!
Ένας δημόσιος χώρος για όλους τους κατοίκους, εργαζόμενους και επισκέπτες, ένας τόπος για τις οικογένειες στους πρόποδες του πιο ιστορικού μνημείου δημιουργείται
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![image002.jpg image002.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/04/17/image002.jpg)
Στην καρδιά της Αθήνας, ακριβώς κάτω από την Ακρόπολη, υπάρχει ένας κήπος με ελιές που ακουμπούν στον ιερό βράχο, από την άγρια, κρημνώδη πλευρά. Μόνο το κάτασπρο εκκλησάκι του Αϊ Γιώργη στην αρχή των Αναφιώτικων υψώνεται στο βορειοανατολικό άκρο του.
Εκεί, στην Μεταπολίτευση, επί Δημαρχίας Α. Τρίτση, ο κήπος εξοπλίσθηκε με παγκάκια και λειτούργησε με λίγα παιχνίδια ως παιδική χαρά της περιοχής. Αργά αλλά σταθερά με το πέρασμα του χρόνου ο κήπος ερήμωσε, τα παγκάκια μισοκαταστράφηκαν, τα παιχνίδια απομακρύνθηκαν, τα δέντρα και η βλάστηση αφέθηκαν κι αυτά στη μοίρα τους, σε εγκατάλειψη και γκράφιτι...
Πριν από λίγα χρόνια, με πρωτοβουλία της ΕΛΛΕΤ και την συμπαράσταση της Επιτροπής Πρωτοβουλίας κατοίκων Πλάκας, και πιο πρόσφατα του Πολιτιστικού Συλλόγου «ο Μακρυγιάννης» και της Κίνησης Κατοίκων Θησείου ένα όνειρο γεννήθηκε και άρχισε να υλοποιείται.
Νέοι αρχιτέκτονες-μέλη της ΕΛΛΕΤ και κάτοικοι της Πλάκας (Θωμάς Δοξιάδης, Κυριακή Καραχάλιου, Αλεξάνδρα Στράτου) πρόσφατα ολοκλήρωσαν τη μελέτη. Συνέβαλε εθελοντικά και ο διάσημος σχεδιαστής Peter Hannes της εταιρείας Richter –που σχεδιάζει πρότυπες παιδικές χαρές σε όλον τον κόσμο, απόλυτα φιλικές προς το περιβάλλον, μόνο με φυσικά υλικά− ο οποίος δήλωσε πως ήταν η καλύτερη μέρα της ζωής του και ότι ήταν τόσο μεγάλη χαρά για εκείνον να σχεδιάζει στον κήπο της Ακρόπολης...
Μετά από ενημέρωση των αρμοδίων φορέων, με τη σύμπνοια του Δήμου Αθηναίων και τη συνεργασία της Εφορείας Αρχαιοτήτων, ξεκίνησε η υλοποίηση του οράματος.
Ο Κήπος θα παραμείνει με τις ελιές του πιο φροντισμένες, θα προστεθούν λίγα οπωροφόρα δέντρα –π.χ. ροδιές, να δίνουν χαρά στα παιδιά– και παρτέρι με ελληνικά βότανα του Ιπποκράτη που θα φροντίζουν τα γύρω σχολεία, το στοιχείο του νερού, ανακυκλούμενο. Η κάτω περιοχή γίνεται η γωνιά των μικρών παιδιών, ενώ ανατολικά θα είναι η περιοχή των μεγαλύτερων. Όλο το υπόλοιπο παραμένει, ως κήπος των ελιών! Κάδοι κομποστοποίησης, τροφοδοτούμενοι από τα παιδιά της γειτονιάς, θα εξασφαλίζουν τροφή για τα φυτά!
Τα παγκάκια αναμορφώνονται για να ξεκουράζονται πολίτες και επισκέπτες και ένα μεγάλο άνοιγμα που ήδη υπάρχει διατηρείται ελεύθερο για τις γιορτές των κατοίκων. Κι ακόμα, ένα - δύο τραπέζια για σκάκι και τάβλι, για τους μεγαλύτερους...
Επιτέλους, ένας φιλικός δημόσιος χώρος για όλους τους κατοίκους, εργαζόμενους και επισκέπτες, για όλες τις ηλικίες, χωρίς θόρυβο και καφετέριες, ένας τόπος για τις οικογένειες στους πρόποδες του πιο ιστορικού μνημείου του πλανήτη!
Έχοντας εξασφαλίσει τις πρώτες χορηγίες, η ΕΛΛΕΤ διοργανώνει μια γιορτή στην Πλατεία Ραγκαβά την Παρασκευή 20 Απριλίου και καλεί κατοίκους, εργαζόμενους, σχολεία, πολιτιστικούς φορείς και ενορίες από τις γειτονιές της Πλάκας, Μακρυγιάννη, Θησείου, Κουκάκι, Διονυσίου Αρεοπαγίτου, και γενικότερα του Ιστορικού Κέντρου, σε μια γιορτή για να διασκεδάσουν μικροί και μεγάλοι και να συμβάλλουν, όσο ο καθένας μπορεί, σ’ έναν μεγάλο κουμπαρά.
![image002.jpg image002.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/image002_0.jpg)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
17:30 Εσπερινός σύντομος για παιδιά στον Άη Γιώργη με τον πατέρα Αλέξανδρο, Ενορία Αγ. Νικολάου Ραγκαβά
18:00 Παραδοσιακά παιχνίδια & παράλληλες δραστηριότητες για παιδιά όλων των ηλικιών από: Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού, Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και σχολεία της περιοχής (72ο και 74ο Δημοτικά Σχολεία Αθηνών, Σχολή Χιλλ, Αγκάλη)
19:15 «Ο πλανήτης που φτιάχτηκε από φούσκες…» (Μπουρμπουλήθρες) από La Petite Marguerite
20:00 Διονύσης Σαββόπουλος …Τραγουδοπαραμύθι για όλους
20:30 Θίασος Χαρίδημου - Καραγκιόζης
21:00 Η Αλίκη Καγιαλόγλου τραγουδάει για την αγαπημένη της γειτονιά
21:30 «Αθήνα. Αναζητώντας τη Χαμένη Πόλη»: Ταινία με εικόνες από ταινίες της Παλιάς Αθήνας, των Σούλας Δρακοπούλου, Μαρκ Γκαστίν, διάρκεια 78’
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.