![43197-97119.jpg 43197-97119.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/06/12/43197-97119.jpg)
Ο υδάτινος κόσμος της Αττικής.
Ελεύθερες & ωραίες
Ελληνικό Η χαρά του πιτσιρικά που τελείωσε το σχολείο και παίρνει κάθε μέρα το τραμ για βουτιές. Εδώ οι άνω των 35 είναι είδος προς εξαφάνιση. Υπάρχει και μια καντίνα για τα βασικά (νερό, πρόχειρο φαγητό) και λίγη σκιά, αν είσαι πολύ πρωινός τύπος.
Μικρό Καβούρι Κάτω από το ξενοδοχείο Divani και πέριξ θα βρεις 4-5 κολπάκια με αμμουδιά και αρκετό κόσμο, Έλληνες και μετανάστες, ιδίως τα Σαββατοκύριακα, όπου αρκετοί κάνουν και το πικνίκ τους κάτω από το δέντρο που έπιασαν από νωρίς. Για να φτάσεις θα στρίψεις δεξιά στο τέρμα της Βούλας (έχει ταμπέλα «Καβούρι»).
Μεγάλο Καβούρι Θα το καταλάβεις από το νησάκι που έχει στη μέση (είναι πολύ ρηχά, πας με τα πόδια), από τις πολλές καφετέριες τριγύρω και από τον απίστευτα πολύ κόσμο. Σάββατο και Κυριακή θα εφάπτεσαι με το διπλανό φουσκωτό με το τατού – σύνθημα στα κινέζικα, ιερογλυφικά, αρχαϊκά κ.λπ.
Λιμανάκια Βουλιαγμένης Μιλάμε για τα δεύτερα λιμανάκια, αυτά που έχουν και μια καντίνα. Αν κάτσεις στα βράχια μπροστά στην καντίνα, από τις 5 και μετά θα αρχίσει να μη σε πιάνει ο ήλιος, αν πας στα απέναντι θα σε φάει ο ποδαρόδρομος. Πάντως, φημίζεται ως μία από τις πιο καθαρές κοντινές θάλασσες, αλλά και για τη φασαρία που κάνουν οι πιτσιρικάδες κάνοντας βουτιές από τα βράχια.
Λεγραινά Πρώην καβάτζα, νυν πανηγύρι. Τις καθημερινές, πάντως, θα το ευχαριστηθείς. Για να φτάσεις, θα στρίψεις λίγο πριν το ομώνυμο χωριό, στην ταμπέλα ΚΑΠΕ. Μην επιχειρήσεις να φτάσεις πολύ κοντά για να παρκάρεις, δεν θα βρεις και δεν θα μπορείς να κάνεις αναστροφή για να γυρίσεις. Πάρε και κάνα παγούρι μαζί.
Μαύρο Λιθάρι Περίπου 40 χλμ. από την Ομόνοια, βρίσκεται στο δήμο Σαρωνίδας. Μη σε τρομάζει το όνομά της, το έχει πάρει από το μαύρο βράχο που βρίσκεται στη μία πλευρά της. Δημόσιες τουαλέτες και ντους, υπάρχουν και διάφορα μπιτς μπαρ για να νιώσεις λίγο ότι είσαι στην Πούντα.
Ερωτοσπηλιά Αμμουδερή παραλία με ελκυστικό όνομα, ένα χιλιόμετρο από το Πόρτο Ράφτη. Πολύς κόσμος τα Σ/Κ, κοίτα να τη βγάλεις γύρω από το κιόσκι που πουλάει τα απαραίτητα, αν θέλεις να τους τσεκάρεις όλους.
Ψάθα Είναι λίγο μακριά, 65 χλμ. από την Αθήνα, αλλά θα αποζημιωθείς. Μεγάλη, ανοιχτή παραλία με θέα το απέραντο γαλάζιο μπροστά και ένα πανέμορφο πευκοδάσος πίσω. Προσφέρεται και για ρομαντική διανυκτέρευση, ενώ πολύ κοντά της είναι και η παραλία του Αλεποχωρίου, με περισσότερο κόσμο και υποδομές.
Με είσοδο
Αστέρας Γλυφάδας Κοσμοπολίτικη και ταυτόχρονα προσιτή. Με την αύρα της παλιάς γόησσας που προσέλκυε την παλαιά «καλή κοινωνία» της Αθήνας. Τώρα θα τους δεις όλους. Είσοδος € 4 τις καθημερινές, € 6 τα Σ/Κ, με την ομπρέλα και τις ξαπλώστρες να συμπεριλαμβάνονται στην τιμή. Για τα παιδιά 4-12 ετών η μισή τιμή. 2108941620
Λίμνη Βουλιαγμένης Παρότι θα πάρεις το μπάνιο σου παρέα με πολλούς συνταξιούχους, δεν παύει να έχει κάτι το σέξι το να κυλιέσαι μες στις λάσπες, που είναι και ιαματικές. Είσοδος € 8, δημότες και παιδιά 5-12 ετών € 5. 2108962237, limnivouliagmenis.gr
Αστέρας Βουλιαγμένης Η κοσμική. Όσοι έχουν περάσει από ένα τηλεοπτικό πλάνο ή από τις σελίδες ενός κουτσομπολίστικου περιοδικού, καθώς και όσοι έχουν παίξει μπάλα από Γ΄ εθνική και πάνω, το έχουν κάτι σαν υποχρέωση να κάνουν μπάνιο εδώ. Μαζί με αυτούς και όλοι όσοι αρέσκονται να συγχρωτίζονται με την παραπάνω κατηγορία. Είσοδος € 13 τις καθημερινές, € 23 τα Σ/Κ, τα παιδιά έως 12 ετών μισή τιμή, από 5 ετών και κάτω δωρεάν. Στις τιμές συμπεριλαμβάνονται ομπρέλα, ξαπλώστρα, καθώς και διάφορες παροχές, όπως ζεστό νερό στο ντουζ, ίντερνετ κ.λπ. 2108901694
Yabanaki Ο υδάτινος κόσμος της Αττικής. Με καφετέριες, εστιατόρια, νεροτσουλήθρες, σημεία με βαβούρα και άλλα πιο ήσυχα. Είσοδος € 5 Δευτ.-Παρ., € 6 τα Σ/Κ (παιδιά έως 12 € 3,50, κάτω από 6 δωρεάν). Τις καθημερινές οι απλές ξαπλώστρες είναι δωρεάν, οι βασιλικές, αυτές με το στρωματάκι, κάνουν € 10 (το σετ, δηλαδή δύο ξαπλώστρες, μία ομπρέλα). Τα Σ/Κ το απλό σετ κοστίζει € 10, αυτό με το στρώμα τα διπλάσια. Με δωρεάν πάρκινγκ.
Καράβι/Σχινιάς Άλλος ένας θαλάσσιος παράδεισος που εκτείνεται σε 30 στρέμματα. Θαλάσσια σπορ, μπιτς μπαρ, ρακέτες, νεαρόκοσμος και οι ξαπλώστρες κοντά-κοντά για να πιάνεις κουβέντα στη διπλανή σου. Δεν υπάρχει είσοδος, αλλά ελάχιστη κατανάλωση η οποία είναι στα € 4. Με δωρεάν πάρκινγκ.
Grand Resort Lagonissi Η υπερπαραγωγή της παρέας. Με πισίνα μέσα στη θάλασσα και μπαρ που επιπλέει στο νερό. Μεγάλες στιγμές. Στα συν η πρόβλεψη για ανθρώπους με κινητικές δυσκολίες. Είσοδος: € 8 καθημερινές, € 17 τα Σ/Κ. Τα παιδιά έως 12 ετών θα επιβαρυνθούν με € 8 μόνο τα Σαββατοκύριακα, για τα μικρότερα των 6 είναι δωρεάν κάθε μέρα. Με ομπρέλα, ξαπλώστρες, ντους, αποδυτήρια κ.λπ.
Βγάλε το μαγιό
Λιμανάκια Το κατέβασμα δεν είναι και πολύ εύκολο, φαντάσου το ανέβασμα. Πάρε προμήθειες από την καντίνα ακριβώς από πάνω, διαφορετικά περίμενε εκείνο τον τύπο που τριγυρνάει όλη μέρα από βράχο σε βράχο, κουβαλώντας ένα ψυγείο φραπέδες, νερά και αναψυκτικά. Gay friendly κατάσταση.
ΚΑΠΕ Είναι η παραλία ακριβώς μετά από τη μεγάλη των Λεγραινών. Οι περισσότεροι γνωρίζονται, αν πας για πρώτη φορά μπορεί να έρθει κανείς να σου πιάσει την κουβέντα. Θα βρεις και μια μικρή σπηλιά για πιο πριβέ καταστάσεις (αν την προλάβεις).
Ραμνούντα Στο δρόμο για Γραμματικό, στρίβεις δεξιά λίγο πριν το χωριό, στην ταμπέλα «Λιμνιώνας». Μετά συνεχίζεις ως την πινακίδα που δείχνει αριστερά προς Σέσι και κάνεις δεξιά στην απότομη κατηφόρα μέχρι να δεις την εκκλησία – εκεί παρκάρεις. Απομονωμένη παραλία, ειδικά τις καθημερινές έχει πολύ λίγο κόσμο, θα χρειαστεί να έχεις προμήθειες.
Wellness πάρτι στο Yabanaki
Μη χάσεις το fit & fun Σαββατοκύριακο (15&16/6) στο Yabanaki, με μουσικές από τον Galaxy 92 fm, συμβουλές διατροφής και λιπομέτρηση, και φυσικά γυμναστική, αερόμπικ, pilates, zymba, hip hop belly dance και πολλά άλλα. Από το περιοδικό «Fitness & Spa-ΑLL ABOUT WELLNESS» και το aboutwellness.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.