6 στέκια των βιβλιοφάγων της Αθήνας
Που διαβάζουν, απολαμβάνοντας τον καφέ τους οι Αθηναίοι;
![29547098_1827832773915581_698147108_n.jpg 29547098_1827832773915581_698147108_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/29547098_1827832773915581_698147108_n.jpg)
![notebooks-569121_1920.jpg notebooks-569121_1920.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/03/29/notebooks-569121_1920.jpg)
Ο όρος «βιβλιοκαφέ», αν και δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα, αποδίδει αυτό ακριβώς που δηλώνουν τα συστατικά του: καφέ με βιβλία. Μικρές οάσεις ηρεμίας μέσα στο χάος της πόλης, όπου μπορείς να απολαύσεις ένα καλό βιβλίο και να ακούσεις ενδιαφέρουσες ιστορίες και απόψεις από τους θαμώνες ή τους ανθρώπους που εργάζονται εκεί. Τα ιδιαίτερα αυτά καφέ βρίσκονται συνήθως εντός βιβλιοπωλείων ή εκδοτικών οίκων και αποτελούν πολιτιστικά meeting points, φιλοξενώντας εκθέσεις, μουσικές βραδιές ή παρουσιάσεις βιβλίων.
Στη συμβολή των οδών Σόλωνος & Μπενάκη βρίσκεται το Ρότα Art Coffee Bar (είσοδος: Σόλωνος 124), το στέκι αναγνωστών των εκδόσεων «Άγκυρα». Τα τραπεζάκια του εκτείνονται στην εσωτερική αυλή του νεοκλασικού που στεγάζει τον πολυχώρο, ενώ οι επισκέπτες μπορούν να καθίσουν και στα χρωματιστά μαξιλάρια που είναι τοποθετημένα στην εσωτερική σκάλα. Κατά τους θερινούς μήνες η οροφή της αυλής ανοίγει, δημιουργώντας μια πιο «ρομαντική» ατμόσφαιρα. Πρόκειται για ένα all day στέκι που συχνά φιλοξενεί μουσικές βραδιές και εκδηλώσεις και δίνει στους επισκέπτες την ευκαιρία να δοκιμάσουν «σπιτικές» γεύσεις, μιας και το μενού βασίζεται σε τοπικά προϊόντα από όλη την Ελλάδα.
![rota.jpg rota.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/rota.jpg)
Το Free Thinking Zone (Σκουφά 64) δεν είναι ένα βιβλιοπωλείο εμπορικό, αλλά ένα στέκι με ταυτότητα. Ένας «οίκος ανοχής σκέψης», ένας χώρος που προωθεί τον διάλογο και τον ακτιβισμό, στεγάζοντας συχνά κοινωνικές δράσεις, συζητήσεις και πρωτοβουλίες εθελοντικών ομάδων.
![free.jpg free.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/free_0.jpg)
Αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων που μπορούν να δουλεύουν στον ίδιο χώρο για ώρες –άρα θα χρειαστεί να τσιμπήσεις και κάτι-, με χαρά θα διαπιστώσεις πως τα περισσότερα βιβλιοκαφέ έχουν και κουζίνα. Το Poems & Crimes (Αγίας Ειρήνης 17, Μοναστηράκι) διαθέτει εκτενές μενού, ενώ υπάρχουν και κάποιες προτάσεις για πρωινό ή brunch. Σε κάθε τραπέζι υπάρχουν, εκτός από τους καταλόγους, βιβλία που μπορείς να ξεφυλλίσεις. Αγαπημένο σημείο στο εσωτερικό του μαγαζιού είναι το τραπεζάκι δίπλα στο γραμμόφωνο. Είναι καλή επιλογή και για το καλοκαίρι, καθώς διαθέτει «κήπο», οι τοίχοι γύρω από τον οποίο είναι γεμάτοι με στιχάκια και street art σχέδια.
![poems_crimes.jpg poems_crimes.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/poems_crimes_0.jpg)
Τo Booze Cooperativa (Κολοκοτρώνη 57) είναι ιδανικό για παρέες μιας και διαθέτει μεγάλους ξύλινους πάγκους στο ισόγειο, ενώ στον πρώτο όροφο βρίσκεται το Etage Litteraire, ένας χώρος αποκλειστικά αφιερωμένος στο βιβλίο. Ο ιδιαίτερης αισθητικής πολυχώρος, που συχνά φιλοξενεί καλλιτεχνικά workshops, events, αλλά και parties, στεγάζεται σε ένα πολυώροφο νεοκλασικό.
![booze.jpg booze.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/booze.jpg)
Ο Ευριπίδης στη Στοά (Α. Παπανδρέου 11) , αγαπημένο στέκι βιβλιοφάγων -και μη- , είναι ένα ζεστό και μοντέρνο βιβλιοπωλείο στην καρδιά του Χαλανδρίου. Στις βιβλιοθήκες των τεσσάρων συνολικά ορόφων του μπορεί κανείς να βρει χιλιάδες ελληνικούς και ξένους τίτλους βιβλίων, ενώ στο καφέ του πρώτο ορόφου ή σε αυτό του προαυλίου το κοινό επιδίδεται σε πολύωρες αναγνώσεις.
![eyripidis.jpg eyripidis.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/eyripidis.jpg)
Στα νότια και συγκεκριμένα στο Παλαιό Φάληρο βρίσκεται ένα ακόμη στέκι όσων αγαπούν τα βιβλία, ιδίως τα λογοτεχνικά. Ο λόγος για το Booktalks (Αρτέμιδος 47 & Αγίου Αλεξάνδρου 58), οι επισκέπτες του οποίου προέρχονται από όλα τα ηλικιακά groups. Πρόκειται για ένα κατακίτρινο καφέ-αναγνωστήριο που δεν γίνεται να μην το προσέξεις.
![booktalks.jpg booktalks.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/booktalks.jpg)
Ακόμα και αν τέτοιου τύπου μαγαζιά δεν είναι τόσο του γούστου σου, μπορείς να τα επισκεφθείς και να εκμεταλλευτείς την ηρεμία και την άνεση που προσφέρουν προκειμένου να διαβάσεις για τη σχολή σε περίοδο εξεταστικής, να τελειώσεις εκείνο το project για τη δουλειά και να γεμίσεις artistic stories το instagram account σου. Η ατμοσφαιρική και απαλή μουσική στο background θα σε βοηθήσει να συγκεντρωθείς ευκολότερα. Καθώς δε βραδιάζει βιβλία, laptops και μηχανές του καφέ κλείνουν, η μουσική δυναμώνει, cocktails και ποτά παίρνουν τη θέση τους στο μπαρ και τα βιβλιοκαφέ μεταμορφώνονται σε «art bars», έτοιμα να σε χαλαρώσουν και να σε διασκεδάσουν.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.