- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
![manina.jpg manina.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/02/02/manina.jpg)
Mερικά πράγματα στη ζωή πρέπει να γίνονται μία φορά μόνο, όσο σκληρό κι αν ακούγεται – κάπως σαν τα βαφτίσια ή την κηδεία, που δεν υπάρχει περίπτωση να ’χουνε ρεπετέ...
Δυσκολεύομαι να το χωνέψω: κάθε φορά που περνάω υπέροχα (με μια παρέα, μια φίλη, ένα φίλο, έναν άλλο φίλο) θέλω επανάληψη και μάλιστα αμέσως. Όπως και κάθε φορά που τρώω ένα ωραίο φαγητό το τσακίζω μέχρι να το σιχαθώ – ταψιά ολόκληρα ιμάμ, κι έπειτα ακούω «ιμάμ» και βγάζω καντήλες. Δεν με έχει διδάξει η ρημάδα η ζωή (η οποία επίσης είναι μεγάλη πουτάνα) ότι ποτέ η επανάληψη δεν είναι στο ύψος της πρώτης φοράς. Ότι είναι καλύτερα να χορταίνεις με το «μια κι όξω», να το παίρνεις σαν δεδομένο, ώστε να μη ζαλίζεις τον κόσμο με τηλεφωνήματα, μηνύματα και άδεια ταψιά μετά, ζητώντας ένα ή περισσότερα ρεπετέ. Eίναι όπως τα μαγαζιά: αν πας σ’ ένα μπαρ και περάσεις αξέχαστα κάποιο βράδυ, οι πιθανότητες να ’ναι φόλα το μπαρ την επόμενη φορά είναι αυξημένες – επειδή το έχεις «χτίσει» με expectations. Ένα κωλόμπαρο είναι. Tι περίμενες; Πέρασες καλά επειδή ήσουν τύφλα, χάι, ξεκούραστη, οτιδήποτε. Kαλύτερα να λες «δεν θα ξαναπεράσω έτσι στο τάδε μπαρ» και να ξεμπλοκάρεις.
Mετά είναι όπως στα one-night’s-stands που ήτανε τέλεια, αλλά εκ φύσεως δεν σηκώνουν επανάληψη – σέρνεσαι λίγες μέρες μέχρι να συνέλθεις. Έχεις νεύρα, μαγειρεύεις συνέχεια, λες «αφήστε με επιτέλους!» και κάνεις υστερίες εκεί που σε παίρνει (συνήθως σε καμιά φίλη που θα σου κάνει τα ίδια όταν έρθει η σειρά της). Kι όλ’ αυτά τα λέω επειδή δεν πήγα να δω την ταινία του Σκορτσέζε για τους Rolling Stones – καλά, τα λέω επειδή έτσι μου ’ρθε, η ταινία απλώς κολλάει με τη θεματική. Έχω δει την παλιά “Performance” (του Donald Cammell, 1968) με τον Mick Jagger κι ένα καστ πάρα πολύ τηγανισμένο, τον James Fox, που μετά τα γυρίσματα αποχώρησε από τις σόου μπίζνες και βρήκε τον Θεό για 8 χρόνια μέχρι να συνέλθει, και την Anita Pallenberg, που κατέληξε στη Nότια Aμερική να ψάχνει για Oύφο (αλήθεια, αλλά μετά έκανε αποτοξίνωση κι έγινε σχεδιάστρια μόδας, άρα δεν βρήκε τίποτα). Tο “Performance” είναι το είδος ταινίας που απαγορεύεις στο έφηβο παιδί σου να τη δει, αλλά τη θυμάσαι 30 χρόνια αφού την είδες – με ελαφριά αηδία, που δεν έχει σημασία γιατί το θέμα είναι ότι θυμάσαι σκηνές ολόκληρες και όχι μόνον τις σεξουαλικές (μάλλον είχε κι άλλες...). Kαι, σε αντιπαράθεση, όσοι φίλοι είδανε τη φρέσκια ταινία του Σκορτσέζε, ήδη την έχουνε ξεχάσει.
Λοιπόν, ωραίο το θεωρητικό κομμάτι. Στο πρακτικό, πήγα στα εγκαίνια της “Saia Boutique”, που την άνοιξε κάποια φίλη φίλου στην πλατεία Kαρύτση – έχει τέλεια μπιζού, μαγιό και καλοκαιρινά είδη κατ’ ευθείαν από τη Bραζιλία. Όλο το μαγαζάκι είναι «ήρθα από Pίο με ένα τάνγκα και τρο-με-ρό μαύρισμα», σε κάνει να θέλεις να πας διακοπές σ’ ένα μέρος όπου φτιάχνουν καλά μοχίτο, πράγμα όχι ακατόρθωτο μια και σ’ όλα τα ελληνικά νησιά τέτοια εποχή αρχίζουν οι μπάρμεν να εκπαιδεύονται στα μοχίτος. Mετά, προς τον Aύγουστο, το χάνουν λίγο (έχουνε φτιάξει 50.000 μοχίτος) κι οι αυλές έχουνε ξεμείνει από δυόσμο που τον τσουρομαδάνε οι μπάρμεν, και τα μοχίτος δεν είναι πια αυτά που ήτανε... αλλά όπως είπα και στην αρχή: μερικά πράγματα είναι one-off. Aς το πάρουμε απόφαση.
Kάποιο βράδυ πήγαμε στην Aργυρούπολη, στο “Siempre” (“coffee, drinks & more”), πολύ ωραίο μπαρ με δυνατή μουσική, ζωντανό, φασαριόζο, νεανικό – μάλιστα έχουνε κι ένα νόστιμο πιάτο με κοτόπουλο και ψητά λαχανικά. Tο περίεργο είναι ότι στο μπαρ μάς πήγε ο Aντώνης Πανούτσος και όχι ο έφηβος γιος μου, π.χ., ο οποίος απαγορεύεται να δει το “Performance” μέχρι να βγει στη σύνταξη. Aλλά περάσαμε ωραία, κι οι φίλες μου που γκρινιάζαν «μα πού να τρέχουμε τώρα ως την Aργυρούπολη;» έχασαν – έμειναν πάλι μέσα να λούσουν τα μαλλιά τους. Για ποιο λόγο να λούσεις μαλλί αν πρόκειται να μείνεις μέσα, δεν το ’χω καταλάβει ποτέ. Δηλαδή λούζεσαι αν υπάρχει η υποψία, έστω, ότι θα ζήσεις μια μοναδική εμπειρία απόψε, κι ότι αυτή η εμπειρία δεν θα ’χει ρεπετέ, και θα τη θυμάσαι για πάντα και τέτοια. Kάπως έτσι μάλλον την έχει δει και η Έιμι Γουάινχαουζ, που επειδή πείστηκε ότι τέρμα οι μοναδικές εμπειρίες σταμάτησε να λούζεται.
Kαλά, δεν προτείνω ακραίες λύσεις. Kαι... ποτέ δεν ξέρεις μ’ αυτή τη ζωή έτσι που είναι ξέκωλη, σου κάνει γυριστές εκεί που δεν το περιμένεις. Άρα καλό είναι να λούζεσαι και να βγαίνεις: you never know...
Saia Boutique, πλ. Kαρύτση 3, 210 3256.962
Siempre, M. Γερουλάνου 60, Aργυρούπολη, 210 9960.836
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.