Girl Power από την Αθήνα
Δημιουργικά, δυναμικά και στιλάτα, αυτά είναι τέσσερα κορίτσια της πόλης στα οποία όλοι θέλουν να μοιάσουν
![itgirls_2.jpg itgirls_2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/16/itgirls_2.jpg)
Κάθε σκηνή, μικρή ή μεγάλη, σε κάθε γωνιά του κόσμου έχει τα δικά της κορίτσια που εμπνέουν και ενσαρκώνουν αυτό που εδώ και λίγα χρόνια αποκαλούμε girl power. Ανεξάρτητα, δυναμικά, δημιουργικά κορίτσια με αυτοπεποίθηση, κοφτερό μυαλό, που δε διστάζουν να παίρνουν ρίσκα. Έτσι και η Αθήνα, στη μικρή εναλλακτική της σκηνή (που σε όσους αποτελούν μέλη της μερικές φορές μοιάζει να διαστέλλεται συνεχώς, ωστόσο δεν πρόκειται παρά για ψευδαίσθηση) έχει κορίτσια αεικίνητα και δημιουργικά, που σε μαγνητίζουν με το ιδιαίτερο στιλ τους.
Ξεχωρίσαμε τέσσερεις προσωπικότητες που συναντάμε συχνά στην πόλη. Η Αλίκη, η Άννα, η Μάριον και η Odette είναι τέσσερις γυναίκες που υπηρετούν (συνήθως περισσότερα από ένα) επαγγέλματα που αγαπούν και διαθέτουν μία ιδιαίτερη, τολμηρή και αυθεντική αντίληψη για τη μόδα και το στιλ. Πιθανότατα δεν το αντιλαμβάνονται, ωστόσο πολλά κορίτσια εκεί έξω, κρυφά, θα ήθελαν να τους μοιάζουν.
Άννα Παπαθανασίου / Εικαστικός, Μουσικός
![Νίκος Μαλιάκος Νίκος Μαλιάκος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/selected_anna.jpg)
Η Άννα είναι μία πολύ έντονη και πολυσχιδής προσωπικότητα. Είναι κυρίως γνωστή ως front woman της stoner μπάντας Puta Volcano, ωστόσο είναι επίσης και ταλαντούχα εικαστικός, που χρησιμοποιεί συχνά στα έργα της το ίδιο της το σώμα ως μέσο έκφρασής. «Αυτό το διάστημα έχω την εικαστική επιμέλεια (art direction/ σκηνικά/ κοστούμια) στη “ΜΑΙΡΟΥΛΑ” της Λένας Κιτσοπούλου, διασκευασμένη και σκηνοθετημένη από τον Νικόλα Ανδρουλάκη και μία πολύ αξιόλογη ομάδα συνεργατών, που θα ανέβει σε λίγες μέρες στο υπόγειο του Bios. Επίσης έκανα hosting στο ντοκιμαντέρ του Vice για την ελληνική ανεξάρτητη δισκογραφία, το οποίο θα προβληθεί σε περίπου ένα μήνα. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Με τους Puta Volcano ετοιμάζουμε περιοδεία εκτός Ελλάδας τον Μάιο. Τέλος, στο εικαστικό κομμάτι είμαι στο ξεκίνημα ενός πρότζεκτ το οποίο ευελπιστώ να παρουσιαστεί σε κάποιους μήνες από τώρα στο κοινό».
Ως καλλιτέχνης εκφράζεσαι μέσω των εικαστικών, αλλά και της μουσικής. Τι σου προσφέρει ξεχωριστά το καθένα;
«Η αλήθεια είναι ότι όποιο κι αν είναι το εκφραστικό μέσο ο παρονομαστής παραμένει κοινός, εκτίθεσαι απέναντι στον εαυτό σου και μπροστά σε κοινό. Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να διαιρούμαι κατά κάποιο, χρησιμοποιώντας με ως υλικό. Όσον αφορά την διαφορετική επήρεια του μέσου, το μουσικό κομμάτι είναι σαφώς πιο εξωστρεφές και εκτονωτικό, ενώ το εικαστικό είναι μοναχικό και εσωτερικό. Μου χρειάζονται εξίσου και τα δύο».
![«Η Αθήνα είναι ζωντανή. Είναι γεμάτη από εικόνες και ανθρώπους που αποτελούν έμπνευση», λέει η Αλίκη - Φωτογραφία: Νίκος Μαλιάκος Νίκος Μαλιάκος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/selected_aliki_0.jpg)
Η Αλίκη με την εξωτική όψη και το βαθύ βλέμμα μοιράζεται ανάμεσα στην υποκριτική και τα εικαστικά. Αυτή την περίοδο προετοιμάζεται για την παράσταση «Ο καταψύκτης», του Pedro Montalban Croebel, σε σκηνοθεσία Οδυσσέα Κριθαριώτη στην οποία θα πρωταγωνιστήσει και θα ανέβει την άνοιξη. «Παράλληλα σκοπεύω να ταξιδέψω στην Νέα Υόρκη με αφορμή μια ομαδική έκθεση». Ένα κορίτσι που εργάζεται εντατικά και με επιμονή σε δύο καλλιτεχνικά μέσα, πώς αντιλαμβάνεται την Αθήνα ως μία πόλη για τους καλλιτέχνες. Είναι βιώσιμη για αυτούς; «Το μόνο σίγουρο είναι πως χρειάζεται πειθαρχία και αφοσίωση. Και αν όχι εδώ, πού; Η Αθήνα είναι ζωντανή. Είναι γεμάτη από εικόνες και ανθρώπους που αποτελούν έμπνευση. Υπάρχει μια αβίαστη ενέργεια εδώ. Αν κάνεις μια βόλτα στην πόλη την εισπράττεις».
Μάριον Παλιούρα / Δημοσιογράφος
![Νίκος Μαλιάκος Νίκος Μαλιάκος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/sellected_marion.jpg)
Η Μάριον με τα εντυπωσιακά magenta μαλλιά, είναι μία ακούραστη δημοσιογράφος που τα τελευταία τέσσερα περίπου χρόνια αρθρογραφεί στο Ladylike.gr «Παράλληλα scrollάρω δίχως αύριο στα social media. Λατρεύω να γνωρίζω ενδιαφέροντες ανθρώπους και να γράφω γι’ αυτούς και τις ζωές τους, ενώ παράλληλα πίνουμε κρασί στο κέντρο ή χορεύουμε με Rihanna». Ωστόσο, οι περισσότεροι έχουν καταχωρημένη τη Μάριον στο μυαλό τους και με μία άλλη ιδιότητα, αυτή του style icon.
Πώς καταλήγεις στο επόμενο outfit, κάθε μέρα που ξυπνάς;
Κάθε πρωί που ξυπνάω σκέφτομαι τι έχω να κάνω μέσα στη μέρα. Ζορίζομαι με τις υποχρεώσεις και πάντα αναρωτιέμαι ποιο outfit θα με βοηθήσει να τη βγάλω αναίμακτα μέχρι το βράδυ. Η τελική μου απόφαση καθορίζεται σύμφωνα με το αν νιώθω σέξι, μουντρούχα, χοντρή, corporate, cool, αν έχω κάποιο ραντεβού ή συνέντευξη και τι ταιριάζει με τα μαλλιά και τη διάθεσή μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάντα θα βάλω κάπου λίγο γκλίτερ».
Τελικά τα κορίτσια της Αθήνας, έχουν στιλ;
Τα κορίτσια της Αθήνας έχουν σίγουρα στιλ. Μια βόλτα στο κέντρο πείθει τον οποιονδήποτε γι’ αυτό. Το θέμα είναι ότι δεν τολμούν όσο συχνά θα ήθελα(ν) κι αυτό γιατί νομίζω ότι καταπιέζονται λίγο με το “τι θα πουν οι άλλοι” και πέφτουν στην παγίδα της πεπατημένης που βλέπουν στο Instagram».
Odette Κουζού / Curator, performer
![Νίκος Μαλιάκος Νίκος Μαλιάκος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/selected_odette.jpg)
Η Odette, με εμφάνιση που παραπέμπει σε κάτι ανάμεσα σε αερικό και νόθο παιδί της Debbie Harry και του Andy Warhol, είναι μία από τις πιο πολλά υποσχόμενες φιγούρες στο χώρο των εικαστικών. Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, ασχολείται κατά κύριο λόγο με τη performanceκαι το curating ως αντικείμενα έρευνας και καλλιτεχνικής πρακτικής.« Έχω συνεργαστεί με καλλιτέχνες τόσο της εγχώριας όσο και της διεθνούς σκηνής μέσω της συμμετοχής μου σε live performances, videos, φωτογραφίσεις και εκθέσεις στο πλαίσιο πολιτιστικών χώρων όπως το Atopos CVC, αλλά και της συνεργασίας μου με το Velvet Room για το The Great Eastern των Λάκη και Άρη Ιωνά, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και στη Documenta14. Πέρα από τα ακαδημαϊκά μου σχέδια για τον επόμενο χρόνο, αυτόν τον καιρό στήνω ένα fanzine με καταγραφές από το “Velvet Basement Performances”, ένα εγχείρημα το οποίο επιμελήθηκα σε συνεργασία με το Velvet Room. Στόχος μου είναι να παραμένω δραστήρια μέσω της αλληλεπίδρασης που προκύπτει από την συνεργασία μου με άλλους καλλιτέχνες και της συνεχή μου επαφής με τα καλλιτεχνικά πράγματα».
Πώς κρίνεις τη νέα γενιά καλλιτεχνών της Αθήνας; Βρίσκεται όντως η πόλη σε εικαστικό αναβρασμό;
Πιστεύω ότι η νέα γενιά καλλιτεχνών της Αθήνας, όπως και η νέα γενιά καλλιτεχνών γενικά, βρίσκεται σε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παραγωγική συνθήκη. Το εύρος του καλλιτεχνικού πεδίου μεγαλώνει διαρκώς και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό συμβαίνουν συνεχώς ενδιαφέροντα πράγματα τόσο σε θεσμικό πλαίσιο, όσο και στο επίπεδο της underground κοινότητας. Ακόμα και αν συχνά η Αθήνα δημιουργεί μία αίσθηση τέλματος στους δημιουργικούς ανθρώπους, ταυτόχρονα τους τροφοδοτεί με τα απαραίτητα ερεθίσματα και τις αντίστοιχες καλλιτεχνικές δομές, έτσι ώστε να παραμένουν δημιουργικοί».
Δείτε περισσότερη δουλειά του φωτογράφου Νίκου Μαλιάκου, στην επίσημη σελίδα του στο Instagram.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.