3 φθηνά και ωραία spots στο κέντρο
Βρήκαμε το οικονομικότερο κινέζικο φαγητό, σούπερ ρούχα και ένα ωραίο μπαρ με καλλιτέχνες
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![353548-733201.jpg 353548-733201.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/05/11/353548-733201.jpg)
Το sweet chilli chicken (€5.50) είναι καταπληκτικό στο «Da Panda», όπως και τα παραδοσιακά (κυρίως) κινέζικα Gyoza dumplings (€2.40) – πιτάκια γεμιστά με χοιρινό κιμά και μπαχαρικά. Το ακριβότερο πιάτο τους είναι τα νούντλς με γαρίδες, νομίζω, («7.90) και το καλό είναι ότι με τέτοιες τιμές, ή μάλλον παρά τις χαμηλές τιμές, το φαγητό του «Da Panda» είναι άψογο: «ασιατικά» πιάτα, κυρίως κινέζικα, και κάμποσο εξευρωπαϊσμένα με την καλή έννοια, αλλά επειδή δεν είμαι εξπέρ στην Ασία... και βιετναμέζικα, φιλιππινέζικα ή αόριστα άπω-ανατολίτικα φαγητά. Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά: όλα είναι νόστιμα, φρεσκο-μαγειρεμένα, είτε τα φας επί τόπου είτε τα πάρεις στο χέρι/take away.
Η λογική στο φαγητό του «Da Panda» είναι το «Gaifan», «ένα είδος παραδοσιακού κινέζικου fast-food με βάση το ρύζι στο οποίο προσθέτεις κρέας, ψάρι, ή κοτόπουλο, λαχανικά και μπαχαρικά», σύμφωνα με την επίσημη ερμηνεία που διαβάζεις πάνω στο μενού. Το «Gaifan», ή το κινέζικο snack-bar, χρονολογείται από το 1.000 προ Χριστού, μάλιστα στη διάρκεια της Δυναστείας Τανγκ «σερβιριζόταν στα μεγάλα τραπέζια που γινόντουσαν προς τιμήν αξιωματούχων όταν αυτοί έπαιρναν προαγωγή». Μου αρέσει το κινέζικο σνακ επειδή προτιμάω να τρώω μικρές ποσότητες διαφορετικών πραγμάτων, ιδίως πικάντικων και νόστιμων, κι εδώ τα βρίσκω πάντα, ερμ, στο Πάντα. Που έχει για σήμα του ένα ολοστρόγγυλο (τι άλλο;) αρκουδάκι πάντα...
Περνάω κι από το «Authentic clothing» στην Αγίου Μάρκου τώρα που έπιασαν οι ζέστες – τα καλύτερα και πιο οικονομικά μπλουζάκια, φανελάκια, φουστάκια και γενικά μακό, υπερ-νεανικά ρούχα, που κάποτε τα φορούσα εγώ αλλά τώρα τα παίρνω στην κόρη μου... αν και, όταν έρχεται καλοκαίρι στην Ελλάδα, μπορείς να φοράς τα ίδια ρούχα που λανσάρισες για πρώτη φορά στα εικοσιπέντε σου. Είναι μια χαρά τα μπλουζάκια του «Authentic» γιατί είναι απλά, εύκολα, δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσεις (σου χωράνε/ταιριάζουν πάντα), «μοντέρνα» χωρίς επιπλέον κουδούνια – τη λέξη «μοντέρνο» τη βρίσκω τρομερά ντεμοντέ, δεν τη χωνεύω καθόλου και αναζητώ άλλη τα τελευταία χρόνια. Εννοώ ότι δεν έχουν τίποτε το καθωσπρέπει τα ρούχα τους. Χρειάζεσαι μερικά καθωσπρέπει ρούχα όσο μεγαλώνεις αλλά δεν θα τα βρεις εδώ. Την έχω γλιτώσει ως τώρα με «καθημερινά» ρούχα, ζήτημα είναι να βρει κανείς κάνα δυο σοβαρά πουκάμισα στη ντουλάπα μου (κι αυτό αφού χρειαστεί να ψάξει μέρες, και για ποιο λόγο να το κάνει ο κανείς που βαριέται έτσι κι αλλιώς ό,τι έχει σχέση με κρεμάστρες). Δεν φοράω σορτσάκια, εννοείται –δεν τα φόραγα ποτέ– αλλά φανελάκια, ζακετάκια, μπλουζάκια, φούτερ κ.λπ. διαθέτει ένα σωρό η εταιρεία. Από την οποία είχα την εντύπωση ότι ψωνίζω χίλια χρόνια, κι όμως διάβασα στο ίντερνετ ότι δημιουργήθηκε το 2011. Δουλεύει πολύ το ιντερνετικό κομμάτι (της εταιρείας), απλώς προτιμώ τα μαγαζιά, ειδικά αυτό στην Αγίου Μάρκου, επειδή είναι γεμάτο με πιτσιρίκες κάθε είδους, ακούω συζητήσεις, τηλεφωνικές επικοινωνίες, ατάκες και φάσεις/φράσεις ολόκληρες που αξίζουν πολύ παραπάνω από ένα μπλουζάκι.
Μετά... τέλειο μέρος για καφέ ή ποτό είναι το φρέσκο και πανέμορφο «Frau», καφέ μπαρ στο μυστηριώδες στενάκι που κρύβεται πίσω από το «Rex». Το λέμε «καλλιτεχνικό» επειδή το έχουν ανοίξει η ηθοποιοί Μαρία Σκαφτουρά, Δέσποινα Παπαγιάννη και Φρύνη Θετάκη –τα υπέροχα εικαστικά είναι του Γιώργου Λυντζέρη– αλλά κι επειδή συχνάζουν εδώ πολλοί καλλιτέχνες σε διάφορες ώρες της ημέρας/νύχτας. Το μεγάλο ταμπλό του Λυντζέρη στον κυρίως τοίχο θυμίζει Γκούσταβ Κλιμτ σε ελληνική εκδοχή ή την μπαρουτοκαπνισμένη δεκαετία του 1920, κι η όλη ατμόσφαιρα φέρνει προς Σκοτ Φιτζέραλντ και sepia καφέ-μπαρ του Βερολίνου σε παλιές, καφετιές φωτογραφίες. Σκέφτεσαι «χαλαρό και cool art café» όταν μπαίνεις στο «Frau» − τα κορίτσια έχουν κάνει σούπερ δουλειά, είναι ένα από τα αθηναϊκά μπαράκια από τα οποία δύσκολα ξεκολλάς...
Εκτός από μια καινούργια λέξη που θα εξοστρακίσει το «μοντέρνο», ψάχνω έναν τρόπο να γκρουπάρω τα θέματα κάθε φορά: τώρα π.χ. θα μπορούσε να ήταν «πράγματα στο κέντρο πολύ οικονομικά και όμορφα»... αλλά θα χρειαστούμε κάμποσες φορές τον ίδιο υπότιτλο ή θα πέσουμε στην ίδια θεματολογία επειδή (1) μας αρέσει το κέντρο, σαν ιδέα έστω, και (2) η λέξη «πράγματα» έχει κι αυτή παρα-φορεθεί, είτε γίνονται (που γίνονται συνέχεια) είτε δεν γίνονται πράγματα στην πόλη...
Da Panda, αυθεντική ασιατική κουζίνα, Νίκης 3, Σύνταγμα, 210-3243375, www.da-panda.com
Authentic clothing, Αγίου Μάρκου 34, 213-0337810, www.authentic.gr
Frau café bar, Φειδίου 6, (πίσω από το «Rex»), 210-3810640.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.