Τα τζάμπα της εβδομάδας
Χρήσιμα μαθήματα και διασκέδαση, ελεύθερα και δωρεάν στη πόλη γι’ αυτή την εβδομάδα
![352398-730992.jpg 352398-730992.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/05/04/352398-730992.jpg)
Δύο μέρες γεμάτες μουσική
Μία διήμερη συνάντηση νέων μουσικών, επαγγελματιών του χώρου και μουσικόφιλων οι οποίοι πιστεύουν πως ο διάλογος και η δικτύωση μπορούν να αναζωογονήσουν την τοπική σκηνή. Στο τέλος κάθε ημέρας, γιορτάζουμε τη δυναμική και την ποικιλομορφία της μουσικής που φτιάχνεται δίπλα μας, με συναυλίες από ανερχόμενα σχήματα. Δείτε περισσότερα εδώ
5 Μαΐου 2017, 14.00 & 6 Μαΐου, 21.00. Impact Hub Athens, Καραϊσκάκη 28
Λογοτεχνικός περίπατος αφιερωμένος στον Γιάννη Μαρή
Ο περίπατος θα ξεκινήσει από την πλατεία Κολωνακίου, στη συμβολή με την οδό Σκουφά, θα συνεχιστεί στην οδό Βουκουρεστίου και μετά στην οδό Κοραή. Στη συνέχεια, στο Public Συντάγματος, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν για το έργο του Γιάννη Μαρή με το συγγραφέα και σκηνοθέτη Ανδρέα Αποστολίδη, αλλά και για την πόλη της Αθήνας, όπως προβάλλει μέσα από το έργο του Μαρή, με το δημοσιογράφο και συγγραφέα Νίκο Βατόπουλο.
6 Μαΐου 2017, 10.30. Public Συντάγματος, Καραγεώργη Σερβίας 1. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής
Κάνουμε Pilates στον Εθνικό Κήπο
Τι πρέπει να κάνεις όταν μαθαίνεις ότι στις 6 Μαΐου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Pilates: να πάρεις το στρωματάκι σου (ελπίζουμε να έχεις ήδη το γνωστό mat), την καλή σου διάθεση, την καλύτερη παρέα και να κατευθυνθείς στον Εθνικό Κήπο. Εκεί τo Justpilates και οι δάσκαλοί του θα σου δείξουν ασκήσεις στον καταπράσινο κήπο σε δύο τμήματα, αρχαρίων και προχωρημένων. Κράτηση θέσης στη φόρμα που θα βρείτε στο justpilates.gr ή στην εκδήλωση «Δωρεάν Ημέρα Pilates στον Κήπο» στο facebook.
6 Μαΐου, 11.00-13.15. Εθνικός Κήπος
Χτίζουμε μουσεία
Μέσα από το αρχιτεκτονικό παιχνίδι με τουβλάκια LEGO®, τα παιδιά καλλιεργούν την ομαδικότητα, τη φαντασία και την κριτική σκέψη! Βασική εισηγήτρια του προγράμματος blast architecture είναι η Μαρίνα Σταμπολή, Αρχιτέκτων Μηχανικός, η οποία ασχολείται με μελέτες πολιτιστικών και εκπαιδευτικών κτιρίων.
6 Μαΐου 2017, 12.00. Public Κολωνακίου, Σκουφά 3. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής - Οι συμμετέχοντες θα προκύψουν μετά από κλήρωση.
Ξενάγηση για γονείς και παιδιά στους δρόμους της αρχαίας Αθήνας
Η ξενάγηση «Δρόμοι της Αρχαίας Αθήνας» θα επιχειρήσει να ανιχνεύσει μερικούς από τους σημαντικότερους δρόμους της αρχαίας πόλης (Τριπόδων, Αρεοπαγίτου, Οδός διά Κοίλης, η Κολλυτού, το δρόμο που οδηγούσε στην Πνύκα, Παναθηναίων κ.ά.) καθώς και τα μνημεία γύρω απ’ αυτούς. Γονείς και παιδιά θα ανακαλύψουν τη σημασία τους στη ζωή της πόλης, καθώς και τις εκδηλώσεις (αθλητικές, θρησκευτικές, πολιτικές) που οι πηγές αναφέρουν σε σχέση με αυτούς. Η πρόσβαση, είναι δυνατή με παιδικά ή αναπηρικά καροτσάκια με κάποιο βαθμό δυσκολίας. Παρέχεται ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την κα Ξένια Νικολακοπούλου. Πληροφορίες: Mαμάδες στο Δρόμο (mamastodromo@gmail.com), Aριστοτέλης Κοσκινάς (arkoskinas@ymail.com).
Σημείο συνάντησης: σταθμός Μετρό Ακρόπολη, Κυριακή, 7 Μαΐου, 17.00. Διάρκεια 2-2,5 ώρες
Βουτιά στη σύγχρονη τέχνη
Παιδιά όλων των ηλικιών εξερευνούν και αποτυπώνουν ζωγραφικά σχήματα, χρώματα και μορφές, αντλώντας έμπνευση από το έργο του Daniel Buren, σε ένα εργαστήριο ελεύθερης δημιουργικής απασχόλησης. Σχεδιασμός-Υλοποίηση: Χρίστινα Τσινισιζέλη, Εικαστικός
Κυριακή 7 Μαΐου, 16.30-19.30. Ως 30 συμμετοχές ανά 30’. Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Περισσότερες πληροφορίες εδώ
Βλέπουμε με τις αισθήσεις
Εργαστήριο Πολυαισθητικών Αφηγήσεων για επισκέπτες με χαμηλή όραση ή τυφλότητα από τον Φώτη Φλεβοτόμο. Δύο Ταξίδια, ένα πραγματικό, του Χατζηκυριάκου - Γκίκα στην Ιαπωνία και την Ινδία, και ένα λογοτεχνικό, αυτό της «Βάρδιας» του Καββαδία στο Σαντούν. Δύο ταξίδια που μοιάζουν να έχουν έναν κοινό σκοπό: την επιστροφή στο παρόν, το καθολικό, ειλικρινές και γοητευτικό παρόν.
8 Μαΐου 2017, 17.00-19.00. Κτήριο Πινακοθήκης Ν. Χατζηκυριάκου - Γκίκα. Είσοδος ελεύθερη-Απαραίτητη η προεγγραφή. Περισσότερες πληροφορίες εδώ
3ο Yoga Spring Fair 2017
Μια διήμερη ανοιξιάτικη γιορτή στο Αθλητικό Κέντρο Γουδή (Κολυμβητήριο) από τον Pepper 96,6. Με τη συμμετοχή κορυφαίων δασκάλων της yoga, το 3ο Yoga Spring Fair θα φιλοξενήσει εργαστήρια διαφορετικών ειδών yoga για όλα τα επίπεδα και τις ηλικίες. Δίπλα στο τρεχούμενο νερό της πισίνας υπό τους ήχους ζωντανής μουσικής, θα διεξάγονται ταυτόχρονα σε 2 stages μαθήματα από τους καλύτερους δασκάλους γιόγκα.
Σάββατο 13 & Κυριακή 14 Μαΐου 2017. Από τις 10 το πρωί μέχρι τη δύση του ηλίου. Είσοδος ελεύθερη. Περισσότερες πληροφορίες εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.