Kωνσταντίνος Μαρκουλάκης
Ο γνωστός ηθοποιός & σκηνοθέτης μιλάει για το δικό του Κολωνάκι
![348250-722740.jpg 348250-722740.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/04/05/348250-722740.jpg)
Για ποιο λόγο διαλέξατε αυτή τη γειτονιά;
Ζω στο Κολωνάκι, στους πρόποδες του Λυκαβηττού. Προηγουμένως έμενα λίγο πιο κάτω, μπροστά σε ένα πολύ ωραίο πάρκο ακριβώς πάνω από το εστιατόριο L’ Abreuvoir. Είναι εκείνο το κομμάτι του Κολωνακίου, από την Ξενοκράτους και πάνω, που έχει τα εξής θετικά: την αίσθηση της γειτονιάς, ό,τι μπορεί να χρειαστείς από μαγαζιά, μια πολύ ωραία λαϊκή, έχει πολλούς φίλους και γνωστούς που μένουν εδώ, τον Λυκαβηττό σε απόσταση αναπνοής, στον οποίο μπορείς να περπατάς, κι επίσης το κέντρο της Αθήνας βρίσκεται δέκα λεπτά με τα πόδια. Έχεις μια αίσθηση ησυχίας, χωρίς τη φασαρία που έχουν άλλες περιοχές του κέντρου όπου θα μου άρεσε επίσης να μένω, όπως η Πλατεία Καρύτση ή το Σύνταγμα. Οι δρόμοι πάνω από την Ξενοκράτους, εκεί που είναι και το τελεφερίκ, έχουν μια αίσθηση Hollywood Hills. Είναι πολύ ωραία να μένεις στο «σκούφο» της Αθήνας.
Ποια είναι η αγαπημένη σας βόλτα;
Μου αρέσει πολύ να πηγαίνω στο Ζόναρς. Είναι σε απόσταση αναπνοής και από το θέατρο (Αθηνών). Έχουν καταφέρει, νομίζω, να το φτιάξουν με έναν τρόπο που να δίνει την αίσθηση ότι είναι πολλά χρόνια έτσι. Επίσης πολύ ωραίο είναι το Black Duck στην πλατεία Καρύτση, και το καφέ του Νομισματικού Μουσείου. Μου αρέσει επίσης να περνάω χρόνο στα Bar de Theatre και City Bistro, στη στοά Σπυρομήλιου, στο City Link. Και βέβαια το περίφημο Daily, πολύ κοντά στο σπίτι μου, στην Ξενοκράτους. Έχει την αίσθηση της γειτονιάς, συχνά την άνοιξη ή το καλοκαίρι όταν έχει αγώνα βγάζουν μεγάλη τηλεόραση έξω. Εκεί κάνω πολλά ραντεβού μου.
Μια βραδιά που δεν θα ξεχάσετε ποτέ:
Όταν έμενα στο μικρό σπιτάκι πάνω απ’ το εστιατόριο L’ Abreuvoir. Την άνοιξη άνθιζαν οι μουριές και ενώ έμενα στον πρώτο όροφο, όταν έβγαινα στο μπαλκόνι ήταν σα να είμαι σε ένα κατάφυτο πάρκο. Από την άνοιξη και μετά έβγαινα και χαιρετούσα διάφορους φίλους ή γνωστούς που κάποιες φορές κάθονταν στον κήπο του και έτρωγαν. Μια μέρα κατέβηκα το μεσημέρι, όπως ήμουν, με τις σαγιονάρες. Ήταν εκεί μια μεγάλη παρέα, ο φίλος μου ο Χρήστος ο Χωμενίδης και διάφοροι άλλοι, καμιά δεκαριά άτομα. Όταν κατέβηκα ήταν περίπου 2 το μεσημέρι. Σηκωθήκαμε από το τραπέζι στις 3 το πρωί. Ήταν μια πολύ γλυκιά μέρα, και νύχτα, αρχές Ιουνίου. Είχε μια αναπάντεχη αίσθηση ελευθερίας.
*Ο Κ. Μ. είναι ηθοποιός και σκηνοθέτης. Φέτος, για δεύτερη χρονιά, πρωταγωνιστεί και σκηνοθετεί στο «Θεό της Σφαγής», στο θέατρο Αθηνών. Σκηνοθετεί επίσης τις παραστάσεις: «Αύγουστος» στο θέατρο Χορν, «Για όνομα» στο θέατρο Αλίκη και «Δεύτερη Φωνή» στο θέατρο Αποθήκη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.