5 μικρές εκπλήξεις στην καρδιά της Αθήνας
Όταν βλέπεις και δεν προσπερνάς, σε περιμένουν και σε κάνουν να χαμογελάς.
![331422-686572.jpg 331422-686572.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/11/23/331422-686572.jpg)
Όμορφη ή άσχημη η πόλη, δεν έχει και πολλή σημασία. Το θέμα είναι πως όταν βλέπεις και δεν προσπερνάς, σε περιμένουν εκπλήξεις που σε κάνουν να χαμογελάς. Σε μια βόλτα καταγράψαμε 5 από αυτές.
1. Περπατώντας στα μικρά, γραφικά στενά της Πλάκας, κοιτάζοντας προς τα πάνω, στα μικρά κομμάτια ουρανού ανάμεσα στα στενά χτισμένα κτίρια το μάτι συναντά καλώδια της ΔΕΗ. Καλύπτουν τα πάντα από τη μια άκρη στην άλλη, παρόλα αυτά στην οδό Σχολείου τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ένα παλιό ζευγάρι παπούτσια κρέμεται από το τεντωμένο καλώδιο δίνοντας μια κωμική πινελιά που κεντρίζει το ενδιαφέρον. Σε κάνει να αναρωτιέσαι, μα καλά ποιος σκέφτηκε να τα κρεμάσει εκεί, και λειτουργεί σαν ένα μικρό υπόμνημα: μην κοιτάς μόνο μπροστά ή κάτω όταν περπατάς, κοίτα και προς τα πάνω, ποτέ δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις.
2. Ο πολυσύχναστος δρόμος της Ερμού είναι γεμάτος από παλιά εγκαταλελειμμένα νεοκλασικά κτίρια, παρατημένα στο χρόνο και τη φθορά. Η ανθρώπινη παρουσία είναι απούσα εδώ και καιρό, ενώ το βλέμμα των περαστικών σπάνια θα εστιάσει πάνω τους καθώς υψώνονται σκοτεινά σαν σκιές στις άκρες του δρόμου. Όμως στο σκονισμένο μπαλκόνι ενός από τα κτίρια, μία μοναχική κούκλα μανεκέν στέκεται στην άκρη και ατενίζει ακίνητη με στάση επικριτική το τοπίο. Παρατηρεί τους περαστικούς κάθε ώρα και στιγμή, κάνοντάς μας να νιώθουμε σαν πρωταγωνιστές σε φιλμ νουάρ που προσπαθούν να ανακαλύψουν το μυστήριο πίσω από την αξιοπρόσεχτη παρουσία στο μπαλκόνι.
3. Η πρώτη εικόνα που αντικρίζει κανείς βγαίνοντας από τη στάση του μετρό στην Πανεπιστημίου, είναι ένα μικρό νεοκλασικό (στο οποίο στεγάστηκε η Εθνική Φοιτητική Ένωση Ελλάδος την περίοδο 1963-64), που στέκεται αγέρωχο δίπλα σε ένα ψηλό σύγχρονο κτίριο φτιαγμένο από τζαμαρία. Αν σταθούμε στην άκρη του δρόμου και κάνουμε μία αργή στροφή παρατηρώντας τα πάντα γύρω μας, θα δούμε πως το κέντρο της Αθήνας αποτελεί ένα παράδοξο κράμα πολλών διαφορετικών στοιχείων, από το παρελθόν και το παρόν, προβάλλοντας μια ομορφιά πολύ ιδιόμορφη. Μια ομορφιά που δεν ταιριάζει σε όσους ψάχνουν την ομοιομορφία, κερδίζει όμως αυτούς που ψάχνουν να βρουν σε κάθε ματιά κάτι διαφορετικό.
4. Η πλατεία Κολωνακίου είναι μία από τις πιο όμορφες πλατείες, καθώς πυκνές φυλλωσιές γεμίζουν το μήκος και το πλάτος της. Σε ένα δρομάκι στην άκρη της στέκεται αδιάφορη μια κολόνα που δεν συνδυάζεται με τα υπόλοιπα στοιχεία. Μοιάζει παραμελημένη και απεριποίητη, χωρίς να διαθέτει τίποτα το ξεχωριστό και το όμορφο που να κάνει τον περαστικό να γυρίσει. Παρόλα αυτά, αυτή η κολόνα είναι ζωντανό δείγμα ιστορίας καθώς χάρη σε αυτή δόθηκε το όνομα «Κολωνάκι» στην περιοχή. Δεν υπάρχει καμία επιγραφή που να υποδεικνύει την ιστορικότητά της και έτσι περνά αδιάφορη, αν και τη συνοδεύει ένα ένδοξο παρελθόν.
5. Η Πλάκα είναι μία περιοχή σύμβολο της Αθήνας, πλημμυρισμένη από αρχαία μνημεία και νεοκλασικά σπίτια. Περπατώντας στα στενάκια της, σε ένα από τα πλείστα νεοκλασικά υπάρχουν κορδέλες που κρέμονται από τα σιδερένια κιγκλιδώματα. Καθώς τις φυσάει ο αέρας, αυτές κινούνται δεξιά και αριστερά, πράσινες και κόκκινες, αποδίδοντας μία αύρα παιδικότητας και αθωότητας, ενώ γεμίζουν το μικρό στενάκι με χαρά και ζωντάνια.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.