- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![1238923_217290008467464_250417658_n.jpg 1238923_217290008467464_250417658_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/1238923_217290008467464_250417658_n.jpg)
![324512-669169.jpg 324512-669169.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/09/19/324512-669169.jpg)
Τελικά όλα είναι κύκλος αυτό είναι το μόνο σίγουρο, το τελευταίο άρθρο που έγραψα με θέμα τη λέξη που πονάει και ακούει στο όνομα «skate parks» ήταν πριν από 2 χρόνια. Αφορούσε το αγαπημένο μας πάρκο στους Αμπελόκηπους που έληξε η σύμβασή του και γκρεμίστηκε για να αξιοποιήσουν το χώρο με καλύτερο τρόπο, μιας και οι skaters ενοχλούσαν, ενώ η περιοχή είναι γεμάτη με «λουλούδια» κι έτσι έπρεπε να μας διώξουν χωρίς εναλλακτική λύση! Αν πάτε σήμερα μια βόλτα τα μπάζα είναι ακόμα εκεί, τίποτα δεν έγινε καινούργιο στο χώρο, παρακμή μυρίζει παντού. Μάλλον την προτιμούν γιατί έτσι είναι οι ζωές τους. Παραμιλούσα, τι θέλω και τα θυμάμαι…
Τοποθετώντας τη συγκεκριμένη ανάμνηση στη θέση της βρέθηκα στον Ευαγγελισμό, όχι μέσα ευτυχώς, περιμένοντας το daily skate crew για να πάμε σε ένα νέο πάρκο που φτιάχτηκε στο Γουδή. Το ίδιο ανασφαλές συναίσθημα πάλι για ακόμα μια φορά, πραγματικά τι άλλο θα δουν τα μάτια μου…
Φυσικά, αυτό που αντικρίσαμε ξεπερνούσε σε θράσος κάθε προσδοκία. Πλήρως ανορθολογικός τρόπος αξιοποίησης ευρωπαϊκών κονδυλίων από Δήμους για ακόμα μια φορά. Συνεχίζουν να δημιουργούν απαράδεκτες αθλητικές εγκαταστάσεις δίνοντας το όνομα Skate Park χωρίς να ρωτηθούν αρμόδιοι του είδους που έχουν δημιουργήσει πάρκα στο παρελθόν, επιχειρηματίες του είδους, ή κάποιος άλλος Δήμος που έχει ήδη ένα τέτοιο χώρο, κάτι, ρε παιδί μου... Το internet δεν είναι μόνο για το Facebook, ένα google search δεν είναι δύσκολο.
Ό,τι και να λέμε, στην περίπτωση του skate-park στο πάρκο Γουδή, φτηνές κατασκευές παλαιού τύπου αγοράστηκαν. Απλά μια ακόμα αρπαχτή χωρίς σχέδιο και προοπτική απόσβεσης με αξιοποίηση του χώρου, δίνοντας εντέλει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους για τους εργολάβους και τον Δήμο. Το γνωρίζουμε χρόνια το παιχνιδάκι. Καμία μέριμνα για ευρωπαϊκές προδιαγραφές, ασφάλεια αθλητών. Πιστοποίηση του χώρου υπάρχει; Πώς λειτούργει χωρίς να υπάρχουν χαρτιά που πιστοποιούν ότι ο χώρος είναι σωστά κατασκευασμένος; Θα έφτιαχναν γήπεδο του basket με δύο μπασκέτες τη μία δίπλα στην άλλη;
Απλά βάλαμε ένα βιομηχανικό τσιμέντο, πετάξαμε και 5 ράμπες, ορίστε έτοιμο. Τρομάρα σας... Μόνο που δεν γνωρίζετε ότι πριν από μερικούς μήνες το street skateboarding έγινε Ολυμπιακό Άθλημα καλώς ή κακώς, οπότε το 2020 μπορεί να υπάρξει σενάριο για ελληνικό skate team, μας αρέσει ή όχι…
Εξελίσσονται τα πάντα γύρω μας κ εμείς αρνούμαστε να προσαρμοστούμε…
Αν ακούσεις το θόρυβο που κάνουν οι κατασκευές όταν κάποιος προσπαθεί να κάνει skate, είναι τόσο ενοχλητικός που μια θεία μάς έκανε την παρατήρηση ότι αν δεν σταματήσουμε θα φωνάξει το δήμαρχο!
Χαμογελάσαμε, ζητώντας της να τον καλέσει για να μας απαντήσει ο ίδιος σε κάποιες ερωτήσεις που έχουμε να του κάνουμε για το skate park που έφτιαξε….
Πού είστε, κ. δήμαρχε, της περιοχής, ελάτε να μας λύσετε τις απορίες μας!
Τελικά είχε δίκιο μια ψυχή που έλεγε πως όλα είναι κύκλος.
Κάθε πέρσι και καλύτερα!
Γεια σου, Ελλαδάρα…
Το συγκεκριμένο δημιούργημα βρίσκεται στο Πάρκο Γουδή, δίπλα στο πάρκο υπάρχουν (Στρατόπεδο Γουδή/ Σχολεία & το θέατρο Badminton).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.