![skate.jpg skate.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/06/06/23017-50818.jpg)
Είναι κάτι που περίμενε όλος ο πλανήτης χωρίς υπερβολή. Μιλάω για το ντοκιμαντέρ που γυρίστηκε για τη ζωή του θρυλικού skater Danny Way, του ανθρώπου που μέχρι και σήμερα, σε ηλικία 35plus, συνεχίζει να σπάει όλα τα ρεκόρ και να κάνει το skate να φαντάζει μαγικό. Το ντοκιμαντέρ ξεκινάει δείχνοντας τον Danny, που πιτσιρικάς αφήνει το σπίτι του στην Καλιφόρνια για να κυνηγήσει το όνειρό του. Σίγουρα όταν ξεκινούσε ούτε ο ίδιος φανταζόταν ότι αυτό το όνειρο θα ήταν τόσο μεγάλο. Με τον καιρό, όχι μόνο έγινε το πρώτο όνομα στη Vert (ράμπα), αλλά διακρίθηκε εξίσου και στο street skateboarding, πράγμα απίστευτο, καθώς σπάνια οι vert skater κάνουν street.
Οι πρεμιέρες του βίντεο έχουν ήδη ξεκινήσει να προβάλλονται σε όλη την Αμερική και όχι μόνο. Αναμένουμε να έρθει γρήγορα και εδώ και να μπορέσει κάποιος να το προβάλλει επίσημα σ’ έναν ωραίο χώρο. Μέχρι όμως να γίνει αυτό, εσείς μπορείτε να παρακολουθήσετε κάποια μικρά τρέιλερ στο youtube. Θα ενθουσιαστείτε.
SKATE & ΤΗΕ CITY
● 7ply, Θεσσαλονίκη. Ο διαγωνισμός και η έκθεση πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία στη Σαλούγκα. Και το κλίμα, αρκετά διαφορετικό απ’ ό,τι το είχαμε συνηθίσει στην Αθήνα. Νικητές στη Mini Ramp αναδείχτηκαν: Πρώτος ο Max Genin, δεύτερος ο Νότης Αγγελής και τρίτος ο Dicky Bury. Στο Street: Πρώτος ο Giorgio Ζάβος, δεύτερος ο Νότης Αγγελής και τρίτος ο Νίκος Μολοχτός.
● Great Boarders Frulite, The Mall Athens. Για δεύτερη φορά πραγματοποιήθηκε αυτές τις μέρες το μεγάλο Πανελλήνιο skateboard contest με τρομερή επιτυχία. Φέτος, μάλιστα, οι θεατές άλλων πόλεων είχαν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν live μέσα από την ιστοσελίδα του Fruliteonthego. Το επίπεδο ήταν αρκετά ανεβασμένο κι αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στο ότι υπάρχουν πια αρκετοί χώροι για προπόνηση. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, αλλά και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο The Mall που αγκαλιάζει το skateboarding και στη Frulite. Οι νικητές του συγκεκριμένου διαγωνισμού που αναδείχτηκαν ήταν: στο Hubba/rail ο Γιάννης Γκεκόπουλος, στο Curb/manual ο Θοδωρής Χάλαρης και στο Gap/stepup ο Γιώργος Παπαδημητρίου.
● Almost skateboards new video. Πολύ σύντομα το ολόφρεσκο βίντεο μιας αγαπημένης εταιρείας θα βρίσκεται στις οθόνες μας. Ονομάζεται «5 incher» και οι riders που εμφανίζονται είναι: Daewon Song, Chris Haslam, Cooper Wilt, Lewis Marnell, Willow, Youness Amrani. Πολύ καλά ονόματα, δηλαδή, μαζί με δύο Ευρωπαίους που έχουν κάνει πάταγο. Σύντομα πρεμιέρα και στην Αθήνα.
● Bastien Salabanzi. Ο γεννημένος το 1985 στη γαλλική πόλη Τουλόν σούπερ skater είναι αυτός που επιλέχτηκε να εκπροσωπήσει την Ευρώπη στον κορυφαίο αμερικάνικο διαγωνισμό Street League. Και όχι απλά μας έκανε υπερήφανους και μόνο η συμμετοχή του σ’ έναν τέτοιο διαγωνισμό, έφυγε και με τη δεύτερη θέση στην τσέπη αφήνοντας όλους μας με ανοιχτό το στόμα. Απομένουν άλλοι τρεις ακόμα διαγωνισμοί, δεν μπορεί, σε κάποιον θα αρπάξει την πρωτιά ο φοβερός και τρομερός Bastien.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.