Σπύρος Κοκότος (Πίπης)
Με λένε Σπύρο, είμαι 13 χρονών, μένω στα Γιάννενα και ασχολούμαι 4 χρόνια με το skate. Ο λόγος που άρχισα ήταν ότι ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό από τα άλλα παιδιά. Να ασχοληθώ με κάτι πιο δύσκολο και x-treme, και το skate ήταν αυτό που μου τράβηξε την προσοχή. Στην επαρχία είναι πολύ διαφορετικά να κάνεις αυτό το σπορ, αλλά ειδικά στην πόλη μου το επίπεδο είναι αρκετά ανεβασμένο. Εδώ όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνεις πολύ καλός, σαν τα παιδιά της Αθήνας, δεν μπορείς εύκολα να βρεις χορηγό αν δεν το αξίζεις, τέλος πάντων δεν είναι τόσο εύκολο όσο στην πρωτεύουσα το θέμα της χορηγίας. Τα παιδιά εδώ έχουν διαφορετική αντίληψη για την Αθήνα. Πιστεύουν ότι όποιος ζει στην Αθήνα αναγκαστικά έχει πιο βελτιωμένο επίπεδο επειδή υπάρχουν άπειρα σποτ, αρκετά πάρκα για να προπονηθεί και ενήλικες skaters που μπορούν να τον βοηθήσουν. Εγώ που έρχομαι στην Αθήνα σχετικά συχνά καταλαβαίνω ότι δεν ισχύει αυτό που νομίζουν οι φίλοι μου, δεν είναι όλοι σούπερ μόνο και μόνο επειδή ζουν στην πρωτεύουσα. Όταν κατεβαίνω τις γιορτές και τα καλοκαίρια έχω την ευκαιρία να πάω σε γνωστά spots και να γνωρίσω μεγάλους skaters, οι όποιοι με ενθαρρύνουν να συνεχίσω. Πιο πολύ με βοηθάει το skate park για να μάθω να κάνω σε κατασκευές που δεν έχω στην πόλη μου (banks, quarters, curbs). Είναι μαγικά, όταν βρίσκομαι εδώ. Για τα παιδιά της ηλικίας μου που ξεκινούν, τους συμβουλεύω απλά να κάνουν skate για την ευχαρίστησή τους και με τον καιρό, όταν αποκτήσουν επίπεδο, θα ’ρθουν και οι χορηγοί από μόνοι τους. Δεν πρέπει να τους απασχολεί πολύ το συγκεκριμένο θέμα, γιατί τους αποπροσανατολίζει».
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΠΠΕΣ
«Σε ηλικία 11μισι χρονών έπαιζα στην πλατεία της γειτονιάς μου, όταν ένας θόρυβος μου τράβηξε την προσοχή. Είδα κάτι παιδιά να κάνουν skate, μου άρεσε πολύ και δεν άργησα να αποκτήσω την πρώτη μου σανίδα. Τώρα είμαι 15 χρονών, ασχολούμαι 3,5 χρόνια με το skate και μπορώ να πω ότι είμαι εκστασιασμένος. Τα μέρη που με τρελαίνουν στην Αθήνα είναι το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ο Γέρακας και το Skate Plaza στους Αμπελόκηπους. Το 2011 ήταν πραγματικά γεμάτο εκπλήξεις. Mε χαροποίησε περισσότερο ο διαγωνισμός της “Frulite On The Go” στο Mall (Νερατζιώτισσα), εκεί που όλοι έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό. Οι γονείς μου γενικά βλέπουν αρκετά θετικά το skate, όταν όμως τραυματίζομαι γίνονται έξω φρενών και το μισούν. Πρόσφατα έμεινα εκτός μάχης για αρκετό καιρό. Θα ήθελα μεγαλώνοντας να συνεχίσω να ασχολούμαι με το skate, είναι κάτι που με γεμίζει και μου δίνει απίστευτη χαρά».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.