![19839-44021.jpg 19839-44021.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/02/08/19839-44021.jpg)
Παίζει ρόλο το να είσαι γκέι όταν είσαι άνεργος; Έχω τίποτα το κοινό μ’ έναν άλλον γκέι, όταν εγώ παίρνω € 500 το μήνα κι αυτός 2.000; Σε μια εποχή που τίθεται εν αμφιβόλω έως και η επιβίωσή μας, δεν είναι πολυτέλεια τα γκέι δικαιώματα;
Ακούω συχνά τέτοιες ενστάσεις: πρώτα είμαι πολίτης/εργαζόμενος κι ύστερα γκέι. Η οικονομική εξαθλίωση μετράει περισσότερο απ’ την κοινωνική καταπίεση λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού. Κι αναρωτιέμαι: πρέπει να βάλουμε τις καταπιέσεις μας στο ζύγι; Δεν καταπιέζομαι και ως εργαζόμενος/άνεργος και ως γκέι; (Βέβαια, υπάρχουν πολλοί που αμφισβητούν ότι οι γκέι καταπιέζονται, αλλά αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία – κυρίως για τους ίδιους και για όσους τους λούζονται.) Γι’ αυτό θεωρώ επιζήμιο ψευτοδίλημμα να καλούμαστε να διαλέξουμε ποια καταπίεσή μας παίρνει douze points στη Γιουροβίζιον της ανελευθερίας μας. Απ’ την άλλη, αν ο αγώνας μας ως γκέι για την εξάλειψη των διακρίσεων περιορίζεται αποκλειστικά και μόνο στα γκέι δικαιώματά μας, τότε αρμενίζουμε στραβά. Τα ανθρώπινα δικαιώματα πάνε πακέτο. Όπως έχω ξαναγράψει, δεν είναι κουτί σοκολατάκια, για να διαλέγουμε μόνο αυτά που μας αρέσουν.
Ένας ανασφάλιστος υπάλληλος γκέι σαφώς αντιμετωπίζει περισσότερα κοινωνικά προβλήματα απ’ ό,τι ένας μεγαλοβιομήχανος γκέι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποβιβάζουμε την ομοφοβία που βιώνει ο πρώτος σε σχέση με τα οικονομικά του προβλήματα. Διότι, το να προστατεύομαι ως γκέι στην εργασία μου έχει σημασία· το να μην εμποδίζεται η πρόσβαση στην αγορά εργασίας απλά και μόνο επειδή είμαι γκέι έχει σημασία. Όπως έχει σημασία να αγκαλιάζομαι με τον γκόμενό μου στο μετρό χωρίς να εισπράττω βία· είμαι δεν είμαι άνεργος.
Αυτό προσπαθούν να πετύχουν οι παρελάσεις ομοφυλόφιλης περηφάνιας: να γίνουμε ορατοί, δηλαδή να πάψουμε να υπάρχουμε ως υποσημείωση στις «κανονικές» ζωές των άλλων. Η δική μας φυσιολογικότατη καθημερινότητα να μη θεωρείται κάτι υποδεέστερο. Η βία εναντίον των γκέι παιδιών στο σχολείο να μην περνά στο ντούκου – ακόμα και από τους φορείς που είναι φτιαγμένοι να καταπολεμήσουν το σχολικό εκφοβισμό.
Φέτος ετοιμάζεται ένα gay pride στη Θεσσαλονίκη. Η θεσσαλονικιώτικη συλλογικότητα HOMOphonia προασπίζεται τα ΛΟΑΤ δικαιώματα, διότι, παρά την τυπική ελευθερία που μας αναγνωρίζεται, εξακολουθούμε να δεχόμαστε σωματική και ψυχολογική βία, αλλά και κρατική καταστολή. Έτσι, το Σάββατο 11/2 γίνεται πάρτι για την ενίσχυση ενός pride στην πόλη (9 μ.μ., Ladoze, Βηλαρά 1). Οι παρελάσεις περηφάνιας δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας, αλλά σίγουρα βοηθάνε σε κοινωνικό αλλά και σε προσωπικό επίπεδο. Όσες/οι δεν το έχετε ζήσει, δεν φαντάζεστε πόσο απελευθερωτικό είναι να περπατάς στην πόλη σου περήφανα ως γκέι γυναίκα ή άντρας! Περισσότερα για τη HOMOphonia διαβάστε στο μπλογκ της: thessalonikipride.wordpress.com.
Βγες έξω
Η Alexander Sauna γιορτάζει τα 5 της χρόνια και σας προσκαλεί σ’ ένα πολύ ξεχωριστό τριήμερο event, στις 17-18-19/2. Την Παρασκευή θα απολαύσετε ένα ερωτικό σόου με τους Samuel Colt & Chris Porter, drag show με τον Joe William & go-go dancing με τους X-Action boys. Το Σάββατο, ο Samuel Colt κάνει ένα μοναδικό strip-show και την Κυριακή fashion show, με τον Chris Porter να επιδεικνύει τα εσώρουχα C-IN2. Το Fou κάνει Haunted Carnival Party την Παρασκευή 17/2. Στο bar Belafonte το Κέντρο Ζωής διοργανώνει στις 14/2, 21.00 Red πάρτι για τα 20 χρόνια του. Ένδυμα κόκκινο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.