![14361-32163.jpg 14361-32163.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/05/18/14361-32163.jpg)
Το πιο εφήμερο έργο τέχνης στον κόσμο εκτέθηκε για 5 λεπτά στην πλατεία Κολωνακίου
Η αναγνώριση άργησε, αλλά ήρθε. Ο μεγάλος «χρηματοδότης» της Λιμνούπολης Σκρουτζ ΜακΝτακ τοποθετήθηκε δίπλα στους «χρηματοδότες» της ελληνικής επανάστασης Τσακάλωφ και Σκουφά. Η τοποθέτηση της προτομής έλαβε χώρα την Τρίτη, ώρα 11.00, στην πλατεία Κολωνακίου. Η τελετή διήρκεσε πέντε λεπτά μετά από παρέμβαση των Αρχών. Μόνο η ATHENS VOICE και μια παρέα μαθητών πρόλαβαν να φωτογραφηθούν δίπλα στο θείο Σκρουτζ.
Η πρωτοβουλία ανήκει στον εικαστικό Gregos Theopsy: «Ο συμβολισμός είναι έκδηλος. Ο θείος Σκρουτζ είναι κι αυτός ένας χρηματοδότης. Ένας μυθοπλαστικός χαρακτήρας, ένα καρτούν. Το βρήκα ενδιαφέρον να υπάρχει δίπλα σε ιστορικές προσωπικότητες. Συχνάζω στο Κολωνάκι και δεν γινόταν να μην προσέξω ότι κάτι λείπει ανάμεσα στους δύο Φιλικούς. Αυτή η κενή βάση με τον όρκο της Φιλικής Εταιρείας αισθητικά δεν κολλάει. Με το που μπήκε ο Σκρουτζ ο χώρος γέμισε».
Ο Theopsy δηλώνει ότι η γέφυρα μεταξύ πολιτικής και Τέχνης είναι η νέα του «παιδική χαρά». «Όπως ο Ντόναλντ δεν μπορεί να ορθοποδήσει οικονομικά χωρίς το θείο του, έτσι κι εμείς σήμερα δεν έχουμε καταφέρει πολλά χωρίς τους σύγχρονους Σκρουτζ. Και από την άλλη, συνεχώς επιδιώκουμε να απελευθερωθούμε απ’ αυτούς. Πιστεύω ότι είναι καιρός να ξεφύγουμε από την όλη σοβαροφάνεια που μας χαρακτηρίζει. Δεν είναι κακό να παίρνεις μια απόσταση από τα πράγματα και να κάνεις τον άλλο να δει με χιούμορ την ιστορία, την καθημερινότητα».
Εκτός από τη μαρμάρινη προτομή κυκλοφορούν στους τοίχους της πόλης 500 αφίσες του πολυεκατομμυριούχου από τη Λιμνούπολη. Η προτομή θα επιστρέψει και πάλι ξαφνικά στην ίδια βάση. Άγνωστο πότε και τι ώρα. Ψάξε τον Σκρουτζ στο Κολωνάκι.
Gregos Theopsy iD
Εικαστικός γεννημένος στη Βοστόνη. Μεγάλωσε στο Παρίσι. Ασχολείται με τη γλυπτική, τη ζωγραφική και κυρίως με τη μουσική. Προηγούμενο πρότζεκτ: η δημιουργία μιας πραγματικής βόμβας (χωρίς εκπυρσοκροτητή). Παρουσιάστηκε στο Palais de Tokyo στο Παρίσι. Ζει στην Ελλάδα, λατρεύει την Αθήνα: «Μ’ ενδιαφέρει αυτή η πόλη γιατί κυριολεκτικά βράζει. Έχει γίνει εξωστρεφής και δημιουργική. Η κρίση είναι μια πολύ καλή στιγμή, παρόλο που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα προκύψει. Στο εξωτερικό είναι όλα πιο στημένα, πιο όμορφα και πιο εύκολα».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.