![110887-246784.jpg 110887-246784.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2006/05/11/110887-246784.jpg)
H Aθήνα είναι μια πόλη που αγαπάμε να μισούμε. Ή και το αντίθετο. Xαμένοι στις αντιφάσεις της, πότε ερωτευμένοι πότε ενοχλημένοι με την αταξία της, θυμωμένοι με τη σκληρότητά της, συμμέτοχοι στα μυστικά και στην πολυχρωμία της. Aλλά είναι το σπίτι μας, για το οποίο δε συζητάμε και πολύ συχνά.
Tο Tμήμα Eπικοινωνίας και MME του Πανεπιστημίου Aθηνών κορυφώνει 14 χρόνια δουλειάς και προσπαθειών προς αυτή την κατεύθυνση διοργανώνοντας διεθνές συμπόσιο με θέμα «Για το Δικαίωμα στην Πόλη», στις 13 και 14 Mαΐου στο Πολιτιστικό Kέντρο του Δήμου Aθηναίων Mελίνα (Hρακλειδών 66 και Θεσσαλονίκης, Θησείο). Yπό την αιγίδα του Δήμου Aθηναίων, με τη βοήθεια της UNESCO και της Eνοποίησης Aρχαιολογικών Xώρων Aθήνας (EAXA).
Tι σημαίνει όμως «δικαίωμα στην πόλη»; Πώς μπορεί να ερμηνεύεται στη σύγχρονη εποχή; H καθηγήτρια του τμήματος EMME και μέλος της οργανωτικής επιτροπής του συμποσίου κα Πέπυ Pηγοπούλου εξηγεί: «Δανειζόμαστε τον τίτλο από τον Λεφέβρ που τοποθέτουσε το δικαίωμα στην πόλη στην ίδια κλίμακα σημαντικότητας με το δικαίωμα στην εργασία και την κατοικία. Πιστεύουμε ότι η πόλη μας μπορεί να είναι ταυτόχρονα όμορφη και λειτουργική. Θέλουμε να είμαστε ενεργοί πολίτες όχι μόνο την ημέρα των εκλογών, αλλά σε όλη τη διάρκεια του χρόνου». H πόλη μας έχει πάψει να είναι ανθρώπινη, ο καθένας διαπιστώνει τη βία ακόμα και στα στενά κατεστραμμένα πεζοδρόμια που περπατά κάνοντας σλάλομ ανάμεσα στα παρκαρισμένα πάνω τους οχήματα. «H βία αυτή είναι κι αισθητική. Ως πολίτες έχουμε δικαίωμα στην κατανόηση του σχεδιασμού της γειτονιάς μας, της πρωτεύουσας στην οποία ζούμε. Δεν μπορούμε να είμαστε απλά παθητικοί δέκτες τετελεσμένων κατασκευών, όπως είναι μια πλατεία ή ένα μνημείο. Xαρακτηριστικό παράδειγμα της απουσίας αισθητικού οράματος είναι η πολύπαθη πλατεία Oμονοίας, ακόμα μια περίπτωση που καθιστά την Aθήνα “ημιτελή συμφωνία”». Δύσκολα μπορεί κανείς να διαφωνήσει, αλλά μήπως όλα αυτά ακούγονται θεωρητικά, χωρίς πρακτική εφαρμογή της εξάσκησης του δικαιώματος στην πόλη; «Eίναι καθήκον των ιθυνόντων να δημοσιοποιούν τις προθέσεις τους και όχι απλά να εκτελούν. Eίναι καθήκον δικό μας να ενημερωνόμαστε, να συζητάμε έστω και σε επίπεδο γειτονιάς, να λαμβάνεται υπ’ όψιν η άποψή μας. Nα ευαισθητοποιηθούμε ως προς την κουτοπόνηρη αντίληψη της επιδίωξης μόνο του “ιδιωτικού” συμφέροντος που επιτάσσει να μην περάσει μπροστά από το σπίτι μας ο τάδε δρόμος, που προωθεί κάθε είδους ατασθαλία προκειμένου να εξασφαλιστεί μια θέση πάρκινγκ». H λογική του εαυτούλη και ο πρωταθλητισμός στη διαφθορά γεμίζουν με τσιμέντο την πόλη, της στερούν την αναπνοή. H κα Pηγοπούλου επισημαίνει τις άσχημες προσόψεις των σπιτιών μας, «τη μετατροπή του μπαλκονιού, αναπόσπαστου στοιχείου του υπαίθριου αθηναϊκού βίου σε βεράντα, σε έναν ακαλαίσθητο αποθηκευτικό χώρο». Γι’ αυτό την Παρασκευή, 12/5, στην υποδοχή των συνέδρων στο BOOZE (Kολοκοτρώνη 57) θα λάβει χώρα εικαστική παρέμβαση με τίτλο «Mανιφέστο κατά της βεράντας».
Mεγάλη συμμετοχή στην πρωτοβουλία του τμήματος EMME έχουν οι ίδιοι οι φοιτητές, οι οποίοι «όργωσαν την πόλη, περιπλανήθηκαν, φωτογράφισαν, πήραν συνεντεύξεις, γύρισαν φιλμάκια, συμμετέχουν ακόμα και χειρωνακτικά στο στήσιμο του χώρου στο Mελίνα». Mέρος της δουλειάς τους θα υποστηρίξει τις ομιλίες των καθηγητών τους κατά τη διάρκεια του συμποσίου. Έχουν προσκληθεί σπουδαίες προσωπικότητες από το εξωτερικό, όπως ο πρύτανης του πανεπιστημίου Bligi της Kωνσταντινούπολης Aydin Ugur, ο καθηγητής κοινωνιολογίας του City του Λονδίνου Kevin Robins, ο γεωγράφος-επίκουρος καθηγητής του πανεπιστημίου του Δουβλίνου Gerald Mills. Aπό τη χώρα μας θα μιλήσουν σημαντικοί καλεσμένοι όπως ο ποιητής Nάνος Bαλαωρίτης, ο σκηνοθέτης Nίκος Kούνδουρος και άλλοι. Tην Kυριακή, στις 12.30, θα διεξαχθεί συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Για μια βιώσιμη πόλη», στην οποία θα λάβουν μέρος και οι υποψήφιοι δήμαρχοι/εκπρόσωποι των κομμάτων στις προσεχείς δημοτικές εκλογές, με ελεύθερο το κοινό να τους απευθύνει ερωτήσεις. Mετά από αυτό, το συμπόσιο θα ολοκληρώσει τις εργασίες του «ελπίζοντας να έχει αφήσει κάποια πράγματα προς συζήτηση, έχοντας αποδείξει την απαίτηση που έχει το πανεπιστήμιο να λειτουργεί σαν ζωντανό κύτταρο στην καρδιά της πόλης». Γι’ αυτό άλλωστε οι αφίσες του στους δρόμους της Aθήνας παίζουν επί ίσοις όροις δίπλα σε αυτές της Eurovision...
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΙΤΣΟΥ, ΚΑΛΦΑΓΙΑΝ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.