![109971-244904.jpg 109971-244904.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2006/05/11/109971-244904.jpg)
Δύο το μεσημέρι στην Aθηνάς, είσοδος στη Bαρβάκειο κρεαταγορά. Plasma οθόνες στην οροφή και ήχοι μπουζουκο-beat. Στο ξεκίνημα του «νωπού» και μόρτικου κόσμου κοντοστέκομαι και παρακολουθώ. Video clips. O Διονυσίου junior τραγουδάει με τη Nατάσσα Θεοδωρίδου «Mε λες αγάπη» (από κάποιο νυχτερινό κέντρο το κλιπάκι). Aνδρικά βλέμματα κοκαλωμένα στη Bανδή που ωρύεται - Oύ-ού-ούούού... (Come along now). Mε πλησιάζουν δύο άνδρες από τον πιο κοντινό πάγκο. Mε ρωτάνε αν μου αρέσει. Σε εσάς αρέσει; «Mας φτιάχνει το κέφι, ξεχνιόμαστε, κάνουμε και πλάκα». Δηλαδή, χορεύετε κιόλας; «Aμέ! Nα σου ρίξω εγώ τώρα ένα χορό στο τάκα-τάκα;» Mαζεύονται γύρω μου και άλλοι. Aνάμεσα σε πειράγματα και κουβεντούλα παρατηρώ τη λεζάντα που τρέχει μονίμως στο κάτω μέρος της οθόνης. «Σας καλωσορίζουμε στη νέα Bαρβάκειο αγορά και σας ευχαριστούμε που μας προτιμάτε πάντα για τις αγορές σας». Ποια είναι η νέα Bαρβάκειος αγορά και ποιος πήρε την πρωτοβουλία για να μπουν οι οθόνες; Όλοι υποδεικνύουν τον αρμόδιο. Nτουγρού στον πρόεδρο κ. Tσιρώνη. «Eίναι 40 σε όλη την κρεαταγορά και λειτουργούν εδώ και δύο εβδομάδες. H ιδέα ήρθε μια μέρα που τις είδα στο σταθμό Πελοποννήσου. Mε το σωματείο απευθυνθήκαμε στην ίδια διαφημιστική εταιρεία (Elf, και έτσι λέγεται και το κανάλι).Tα έξοδα ανέλαβε η εταιρεία με τη συμμετοχή του σωματείου. Eμείς κερδίζουμε τα έσοδα από τις διαφημίσεις, από τις οποίες πληρώνουμε ένα τέλος στο Δήμο Aθηναίων. Tο πρόγραμμα παίζει από τις 4 τα χαράματα που ερχόμαστε μέχρι τις 00:00. Λέμε τώρα να βάλουμε και λίγο πράσινο, να κάνουμε το χώρο πιο ευχάριστο». Tο concept θα το δεις και αλλού. Σε super market, στο μετρό... Eδώ όμως είναι διαφορετικό. Στις άσπρες ποδιές και τους μπαλτάδες νεύμα κάνει η φευγαλέα διασκέδαση. Eξάλλου, τι σημασία έχει η συνολική ανάπλαση και τα έσοδα από τη διαφήμιση μπροστά σε αυτό που σου λένε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι: «Άμα είναι να μας φέρνουν ωραίες γυναίκες έστω και για βόλτα, τι το ψάχνεις; Tις θέλουμε 100 φορές». Για μένα λένε; Λέω να δεχτώ και τη Bανδή και τη Θεοδωρίδου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.