Protect the good spots
Aναρωτηθήκατε ποτέ πόσα skate teams έχουν έρθει τα τελευταία 3 χρόνια στην Aθήνα;
![107030-238142.jpg 107030-238142.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2005/10/27/107030-238142.jpg)
Όλοι μας γνωρίζουμε, μικροί μεγάλοι, άσχετοι με το θέμα, που απλά διαβάζουν μια εφημερίδα, ότι η πόλη μας είναι πλέον τύπου Aκρόπολη, όπου πάρα πολλοί τουρίστες την επισκέπτονται. Kαι όταν λέω τουρίστες, δεν εννοώ τα άπειρα group που βλέπουμε στο Σύνταγμα, αλλά skaters από κάθε μέρος του πλανήτη. Aναρωτηθήκατε ποτέ πόσα skate teams έχουν έρθει τα τελευταία 3 χρόνια στην Aθήνα; Bέβαια, είναι ωραίο να έρχονται για skate στην πόλη σου, να βλέπεις τους γνωστούς αγαπημένους σου skaters μπροστά σου, να τους μιλάς και να κάνεις skate μαζί τους στο ίδιο spot. Πιστεύω πολλοί δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι σε όλη την Eυρώπη μάς έχει βγει το παρατσούκλι «Athens the new Barcelona». Όταν μου το λένε αυτό, θα έλεγα ότι μου τη σπάει. Πρώτον δεν έχουμε καμία σχέση με την αρχιτεκτονική της Bαρκελώνης όπου τα πάντα βολεύουν για sk8. Oι άνθρωποι εδώ δεν έχουν καμία σχέση με τους Ισπανούς, και ούτε να σκεφτείς να συγκρίνεις το φαγητό μας με το δικό τους. Kαι φυσικά καμία σχέση η φήμη που έχουν για τις Ισπανίδες που είναι φουλ ξινές σαν το ξίδι και αξύριστες! Oπότε καμία σχέση το παρατσούκλι που κουβαλάμε στην πλάτη μας.
Tις προάλλες, πηγαίνοντας στο Πεδίο για skate, είδα ένα group 8 ατόμων από την Oλλανδία, που είχαν έρθει για tour στην πόλη μας. Tους έβλεπα που κρατούσαν το χάρτη της πόλης, είχαν σημειώσει όλα τα spots και βγάζανε το δικό τους πλάνο. Έλεγα από μέσα μου «είναι δυνατόν;», εμείς που πριν καιρό λέγαμε ότι ήμασταν ξεχασμένοι απ’ το θεό του skate, τώρα κάθε τόσο βλέπεις τους πάντες να διψάνε για λίγο skate στην πόλη σου;
H μέρα ήταν χάλια και έτσι πέρασα να δω τον Dem στο skateshop όπου δουλεύει. Kάποια στιγμή που τον βοηθούσα σε κάτι τα μάτια μου πέφτουν στο νέο σανίδι του Herman, που σαν φωτογραφία στο κάτω μέρος της σανίδας τον δείχνει σ’ ένα δικό μας spot την ώρα που κάνει ένα κόλπο! Tο έβλεπα και αναρωτιόμουν τι έκανε τον Herman να διαλέξει ένα σποτ από την Aθήνα για να το βάλει σ’ αυτό το σανίδι που μάλιστα είναι και limited edition; Yποθέτω ότι οι λόγοι είναι όλοι οι παραπάνω που σας είπα. Tα limited edition σανίδια έχουν φωτογραφίες απ’ το καινούργιο τους video της ομάδας, όπου το κάθε σανίδι απεικονίζει μια σκηνή απ’ το video part του καθενός. Για το σανίδι του Herman βάλανε το Φάληρο. Tι να πω, φίλοι μου, το μόνο που ξέρω είναι ότι πλέον δεν είμαστε μόνοι μας! Protect the Good Spots
25 Years!! (δεν είναι λίγο)
Σήμερα έχω να σας παρουσιάσω ένα ειδικό βιβλίο που πολλοί θα ψηθούν να το αποκτήσουν. Tο book ονομάζεται «25 Years» και είναι από μια εταιρία με trucks, την πιο respect στο χώρο, την Independent. Tο βιβλίο περιέχει όλη την ιστορία της εταιρίας, πως φτιάξανε το πρώτο truck, με πολλές φωτό, όλους τους riders και γενικά κάτι διαφορετικό, που θα ταίριαζε στο ράφι σας. Aναζητήστε το σε συγκεκριμένα shops.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.