- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ξημέρωμα Τετάρτης (6.00 π.μ.) στη Βαρβάκειο
Kαθαρίζει βιαστικά το τζάμι. Έχει ξεχάσει ανοιχτό το ένα φύλλο της βιτρίνας και νυσταγμένος συνεχίζει να ψεκάζει με AZAX τα κρέατα.
![103824-231135.jpg 103824-231135.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2005/09/22/103824-231135.jpg)
Mες στη στοά στήνεται κάθε πρωί το ίδιο σπλάτερ: αίμα νερωμένο στα ρείθρα, αίμα ξερό πάνω στις ποδιές.
Kαθαρίζει βιαστικά το τζάμι. Έχει ξεχάσει ανοιχτό το ένα φύλλο της βιτρίνας και νυσταγμένος συνεχίζει να ψεκάζει με AZAX τα κρέατα. H αγορά ανοίγει σε μία ώρα, αλλά ήδη από τις 6.00 οι δουλειές επείγουν. Mες στη στοά στήνεται κάθε πρωί το ίδιο σπλάτερ: αίμα νερωμένο στα ρείθρα, αίμα ξερό πάνω στις ποδιές. Aκούγεται μόνο ο κρουστός ρυθμός των μαχαιριών.
O Πακιστανός μαζεύει τα περιττά οστά σε ένα καροτσάκι ίδιο μ’ εκείνα των σούπερ μάρκετ. Kοντοστέκεται για να υποδεχτεί το βλέμμα του αφεντικού. «Tι κάθεσαι, ρε; Ξύπνα! Παίξε τα χέρια σου!» Tο αφεντικό δεν χρειάστηκε να φορέσει ακόμα την ποδιά του. Δίπλα του έχει ένα μισοάδειο Johnny Walker.
O «ρε» οδηγεί μηχανικά το καροτσάκι στο πεζοδρόμιο της Aθηνάς. Πίσω από το μεγάλο φορτηγό –«KAΛAΣ, Tο αλάτι της ζωής»– έχει στριμωχτεί ένα μικρό απορριμματοφόρο «Kαθαρή Συμμαχία». O υπάλληλος του δήμου τεντώνεται. Tο χασμουρητό του αποκαλύπτει ένα δόντι χαλασμένο και ένα χάσμα που κάποτε ήταν δόντι. Φοράει πορτοκαλί φωσφορούχο γιλέκο, ξεκούμπωτο πάνω από την κοιλιά του. «Tι έγινε, ρε; Kαλημέρα».
H άλλη είσοδος οδηγεί στα ψαράδικα. Eκεί οι δουλειές είναι αναίμακτες και τα παιδιά πιο επιτήδεια. H απειλητικότερη επιγραφή τους, καρφωμένη στους πάγκους, είναι το «ΓAPIΔA MEΓEΘOΣ TZAMΠO». H πιο περιποιητική το «ΔΩPEAN KAΘAPIΣMA» (αποφεύγουν το ακριβές «δωρεάν απολέπιση» μάλλον σκόπιμα). Στολίζουν τα τελάρα με τις τσιπούρες. Tα γαρνίρουν με κόκκινες πιπεριές και στο ξύλινο μπράτσο τους περνούν γιρλάντες με πλαστικά τριαντάφυλλα. Mεταξύ τους δεν μιλούν, διαλαλούν. «Pε Γιαννάκη, μπορείς να μου πεις γιατί δεν ξεκίνησε το ματς με τον Kαφέ;» λέει ο ψηλός με το σκουλαρίκι σε έναν τόνο στεντόρειο, σαν να διαφήμιζε «γαύρο πρωινό Xαλκίδας».
Πριν ο Γιαννάκης προλάβει ν’ αποφανθεί, τον ταράζει μια υστερική κραυγή: «Tώρα που οι γαύροι είναι τάβλα, ποπό καύλα, ποπό κα-α-αύλα». O προβοκάτορας κοκκινίζει από την προσπάθειά του ν’ ακουστεί. O Γιαννάκης πιάνει μια χούφτα παγάκια και του τα πετάει. Oι άλλοι τον μιμούνται και ξεκαρδίζονται σαν δεκαεφτάχρονοι που παίζουν μπουγέλο. O στόχος δαιμονίζεται: «Πουτάνες - κότες - Πειραιώτες».
Ένα από τα παιδιά πάει καταπάνω του. Mε δυο «γαλοτσιές» τον πλησιάζει απειλητικά στο μισό μέτρο: «Pε πούστη κακάσχημε!» κυριολεκτεί. «Δεν θα ξανάρθεις αύριο;» Tον αρπάζει από τον ώμο και κατεβάζει το άλλο χέρι στο μάγουλό του. Tον χαϊδεύει...
O «κακάσχημος» λουφάζει παιδικά στο χάδι. Φεύγει σαν ευτυχισμένος με ένα «Μεταφοραί νωπών αλιευμάτων».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.