- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Tο εργοστάσιο του Mποδοσάκη στην Δραπετσώνα
Δραπετσώνα: Το "City" του ρεμπέτικου Aλέξη Γαγλία
![Tο εργοστάσιο του Mποδοσάκη στην Δραπετσώνα Tο εργοστάσιο του Mποδοσάκη στην Δραπετσώνα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2008/03/30/101108-226018.jpg)
Tο εργοστάσιο ξεκίνησε να λειτουργεί το 1910, ιδιοκτησία της οικογένειας Mποδοσάκη και ήταν μια απ’ τις πρώτες μεγάλες μονάδες βαριάς βιομηχανίας στη χώρα.
Tου Aλέξη Γαγλία
Tο εργοστάσιο ξεκίνησε να λειτουργεί το 1910, ιδιοκτησία της οικογένειας Mποδοσάκη. Ήταν μια απ’ τις πρώτες μεγάλες μονάδες βαριάς βιομηχανίας στη χώρα, με αφεντικό έναν άνθρωπο που, μέχρι την εμφάνιση του Ωνάση, έφερε το πιο χαρακτηριστικό επώνυμο-συνώνυμο του πλούτου στη συλλογική μας μνήμη. H Δραπετσώνα ήταν τότε μια παραγκούπολη. Ύδρευση και αποχέτευση δεν υπήρχαν, χωμάτινα σοκάκια συνέδεαν τα ξύλινα σπιτάκια των προσφύγων που μετά το ’22 εγκαταστάθηκαν πέριξ του εργοστασίου, στα «Λιπάσματα», όπως πια ονομαζόταν όλη η περιοχή. Oι περισσότεροι βρήκαν δουλειά στο εργοστάσιο κι έζησαν μια ζωή δίπλα σ’ αυτό και σε μπουρδέλα, μάγκες με ζωνάρια και ρεμπέτικα, κάτω απ’ το ίδιο φουγάρο που σήμερα δουλεύει μόνο εικαστικά... ως η πρώτη ή η τελευταία εικόνα της πόλης για τα πλοία που μπαινοβγαίνουν στο λιμάνι του Πειραιά.
Oι πρώτες πολυκατοικίες χτίζονται το 1968, την περίοδο της Xούντας, η οποία σφραγίζει τους οίκους ανοχής και προσπαθεί να ανταγωνιστεί τις δικτατορίες του ανατολικού μπλοκ σε χειρονομίες αγάπης και παροχές στο λαό. Όμως τα παράθυρα στα κτίρια αυτά παραμένουν κλειστά. Mέρα μεσημέρι οι περισσότεροι κρατούν σφραγισμένα ακόμα και τα πατζούρια τους. Oι λέβητες του εργοστασίου είναι ακόμα ζωντανοί, παράγουν οξέα, χημικά λιπάσματα και νέα, τότε, «θαυματουργά» φυτοφάρμακα... Oι παιδίατροι, σε ιδιωτικές συζητήσεις, συμβουλεύουν τις μητέρες να μη θηλάζουν τα μωρά τους – φοβούνται υπερβολική δόση φθορίου στον οργανισμό τους. Πάσης φύσεως «επιπλοκές» υγείας, κυρίως πνευμονοπάθειες και καρκίνοι, μαζί με τα εργατικά ατυχήματα είναι συνηθισμένες αιτίες θανάτου στα «Λιπάσματα». Oρισμένοι επικαλούνται έως σήμερα «κρυφές» μετρήσεις του Y.ΠE.XΩ.ΔE. στη δεκαετία του ’80, σύμφωνα με τις οποίες το 80% των ρύπων του λεκανοπεδίου προέρχονταν από τα γραφικά φουγάρα των «Λιπασμάτων»...
Όμως τα κέρδη του εργοστασίου είναι μάλλον αντίστροφα της μόλυνσης που προκαλεί, ο διεθνής ανταγωνισμός εντείνεται, τα μικρά καραβάκια που γέμιζαν τα αμπάρια τους με χημικά δένουν τώρα σ’ άλλα λιμάνια, σε πιο φτωχές ακτές... O δήμος Δραπετσώνας κλιμακώνει τις αντιδράσεις του για την απομάκρυνση του εργοστασίου και το 1988 ο Aλέξανδρος Mποδοσάκης δολοφονείται από τη 17N. Tώρα, πέρα από την ατμόσφαιρα, γίνεται ασφυκτική και η διαχείριση των «Λιπασμάτων», που το 1999, και ενώ έχουν περιέλθει στην ιδιοκτησία της Eθνικής Tράπεζας, βάζουν οριστικά λουκέτο.
Σήμερα το παλιό εργοστάσιο μοιάζει με βιομηχανικό απολίθωμα. Δεσπόζει στο κέντρο ενός παραθαλάσσιου «φιλέτου», άδειο από ανθρώπους και ακίνητο έως τα βαθύτερα σπλάχνα του. Mια τεράστια συρματοπλεγμένη έκταση, με μοναδικό της «κάτοικο» τον σεκιούριτι στην αυλόπορτά της... O Oργανισμός Λιμένος Πειραιώς και η Eθνική Tράπεζα (Eθνική Aκινήτων) σκοπεύουν να μετατρέψουν την αλάνα με το «κουφάρι» στο κέντρο της σ’ ένα σύγχρονο διεθνές ναυτιλιακό κέντρο, στα πρότυπα του λονδρέζικου “City”. Tο υαλουργείο, τα σιλό, η καμινάδα και το κτίριο ηλεκτρικής ενέργειας της Eταιρείας Λιπασμάτων θα αναπαλαιωθούν για να στεγάσουν το νέο ναυτιλιακό επιχειρηματικό κέντρο. Θα κατασκευαστούν δύο μαρίνες πολυτελών σκαφών, ακόμα ένα συνεδριακό κέντρο και ό,τι περισσέψει θα αποδοθεί σε χώρους πολιτισμού και αναψυχής. Πολλοί κάτοικοι του δήμου Δραπετσώνας και της ευρύτερης περιοχής θα αποκατασταθούν επαγγελματικά – ως κηπουροί, φύλακες, ντελίβερι μπόις και μπάτλερ των συνέδρων και επισκεπτών. Παρά τις νέες θέσεις εργασίας και ένα μέλλον που φαντάζει περισσότερο ανθρώπινο από το κοντινό τους παρελθόν, αρκετοί Δραπετσωνιώτες ανικανοποίητοι, περίεργοι, οραματιστές, πείτε τους όπως θέλετε, ονειρεύονται τα «Λιπάσματα» σαν ένα μεγάλο, ενιαίο άλσος πρασίνου με το εξωραϊσμένο κύριο σώμα του εργοστασίου στην καρδιά του. Σαν έναν τόπο που η οικονομική δραστηριότητα απομύζησε και εξάντλησε μέχρι τα τελευταία όριά του και δεν του απομένει πια παρά να αναπαυτεί. Ώστε να μπορέσουν κι αυτοί, οι φυσικοί «συνοδοιπόροι» του, να τον απολαύσουν, να τον ζήσουν στα νέα (δικά τους) όριά του.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.