Liberty Run 2023: Ένας αγώνας δρόμου για καλό σκοπό
«Βιωματική δράση» για μικρούς και μεγάλους με λευκό μπαστούνι και σκύλο οδηγό της Liberty Guide Dogs, παιχνίδια και δράσεις για τους τετράποδους φίλους
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Liberty Run 2023 Liberty Guide Dogs](/images/1074x600/jpg/files/2023-10-19/liberty-run-2023.jpg)
Liberty Run 2023: H Liberty Guide Dogs και o αγώνας δρόμου 2 χλμ. για καλό σκοπό
Επιστρέφει ο συναρπαστικός αγώνας δρόμου 2 χλμ. παρέα με τετράποδους φίλους για την ενίσχυση του έργου της Liberty Guide Dogs. Το Σάββατο 21 Οκτωβρίου «Βλέπουμε μαζί» στο Campion School στην Παλλήνη. Για 2η συνεχόμενη χρονιά η M.K.O Liberty Guide Dogs, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του Λευκού Μπαστουνιού, διοργανώνει, σε συνεργασία με μια ομάδα μαθητών του Campion School και την ομάδα της Action Hellas, το Liberty Run 2023 #vlepoumemazi.
![Ο Γιάννης Κονδράρος της Liberty Guide Dogs Ο Γιάννης Κονδράρος της Liberty Guide Dogs](/images/w734/1/jpg/files/2023-01-31/img_2225__1_.jpg)
Liberty Run 2023: H Liberty Guide Dogs και o αγώνας δρόμου 2 χλμ.
Μια πρωτότυπη φιλανθρωπική εκδήλωση που περιλαμβάνει έναν ξεχωριστό αγώνα τρεξίματος μη αγωνιστικού χαρακτήρα μαζί με τα σκυλιά των συμμετεχόντων, ώστε ο κόσμος να ευαισθητοποιηθεί και να ενημερωθεί για το κοινωνικό καλό σχετικά με τους ανθρώπους με οπτική αναπηρία. Καθ’ όλη την διάρκεια του Liberty Run 2023 θα πραγματοποιούνται δρώμενα όπως: «Βιωματική δράση» για μικρούς και μεγάλους με λευκό μπαστούνι και σκύλο οδηγό της Liberty Guide Dogs, παιχνίδια και δράσεις για τους τετράποδους φίλους μας με την τεχνική agility σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο σχολείο με εμπόδια καθώς και δράσεις για τα μικρά παιδιά.
![Ο Γιάννης Κονδράρος της Liberty Guide Dogs Ο Γιάννης Κονδράρος της Liberty Guide Dogs](/images/w734/1/jpg/files/2023-01-31/img_3997.jpg)
Απώτερος σκοπός της εκδήλωσης είναι να ενισχυθεί οικονομικά το έργο της Liberty Guide Dogs όπως και να ευαισθητοποιηθεί το κοινό στα θέματα αναπηρίας των συνανθρώπων μας. Μέσα από την συμμετοχή των ενδιαφερομένων, στόχος της Liberty Guide Dogs είναι να συγκεντρωθούν χρήματα για την ενίσχυση της εκπαίδευσης σκύλων οδηγών προσφέροντας έτσι, πολύτιμους συνοδοιπόρους σε ανθρώπους με προβλήματα όρασης που το έχουν πραγματικά ανάγκη.
![Liberty Run 2023 Liberty Run 2023](/images/w734/jpg/files/2023-10-19/liberty-run2023-afisa.jpg)
*Η Liberty Guide Dogs είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που ιδρύθηκε από τον Γιάννη Κονδράρο το 2019 με στόχο να εκπαιδεύει σκύλους-οδηγούς για άτομα με ορατές και μη ορατές αναπηρίες – παθήσεις. Το όραμά της είναι η προώθηση της ανεξάρτητης και αυτόνομης διαβίωσης όλων των ατόμων με μερική ή ολική οπτική αναπηρία.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Το κακό που κάνει η βιομηχανία κατοικιδίων
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Αιγιαλείας «Τα φιλαράκια» μας καλεί στο Μαρούσι το Σάββατο 20 Ιουλίου
«Ας βάλουμε όλοι μαζί το χέρι μας με αγάπη στη φροντίδα των ζώων» - Οδηγίες προστασίας
Πώς «μπήκαν στην πολιτική», από πού κρατάει η σκούφια τους και τι έκαναν στους προκατόχους τους
Ο καθένας να προσφέρει όσο μπορεί, με τον οποιοδήποτε τρόπο μπορεί
Η εξημέρωση των λύκων και η θέση τους στις ανθρώπινες κοινωνίες
Πώς θα βοηθήσουμε τον τετράποδο φίλο μας να απολαύσει το ταξίδι
Διευρύνονται οι λειτουργίες της πλατφόρμας - Αναλυτικά οι καινούργιες δυνατότητες
Πόσες φυλές υπάρχουν, γιατί κοιμούνται όρθια, πώς επικοινωνούν και άλλες πληροφορίες για τα ιδιαίτερα αυτά ζώα
Είναι σημάδι επιθετικότητας, επικοινωνίας ή κάτι εντελώς διαφορετικό;
Δεν χρειάζεται να είμαστε φιλόζωοι για να νοιαστούμε, αρκεί να είμαστε ενημερωμένοι πολίτες, ενεργοί, και να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας
Μια σοβαρή και δυνητικά θανατηφόρα πάθηση που προσβάλλει τους σκύλους παγκοσμίως
Πόσο λάθος μπορείς να μεγαλώνεις ένα παιδί (και ιδίως ένα αγόρι)
Πέρασε τη νύχτα παγιδευμένος, ώσπου το πιστό τετράποδο επέστρεψε με ενισχύσεις
«Απέτυχα πάλι να κρατήσω την καρδιά μου αλώβητη. Τα ζώα έχουν έναν τρόπο και στο κάνουν αυτό. Η παντελής αθωότητά τους είναι η ύψιστη δολιότητα»
Χάρισε ξύλινα σπιτάκια για τις αδέσποτες γάτες στον δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης
Αντί να ελέγχεται ο Δήμος Τρίπολης που βασανίζει τα ζώα, απειλούνται αυτοί που τα φροντίζουν
«Θα βγάλουν στον δρόμο τα σκυλιά της Ηλιούπολης;» - Σε αδιέξοδο οι εθελοντές
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.