Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων στο Δήμο Φιλοθέης - Ψυχικού
Κυριακή, σκυλίσια γιορτή στο Άλσος Πουλάκη
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![maxresdefault.jpg maxresdefault.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/05/maxresdefault.jpg)
Ποιος είπε ότι τα αγαπημένα τετράποδα δεν έχουν μια ημέρα αποκλειστικά δικιά τους; Μια γιορτή αφιερωμένη στους φίλους των ανθρώπων και στην υπεύθυνη υιοθεσία διοργανώνει ο Δήμος Φιλοθέης-Ψυχικού και η Ζω.Φι.Ψυ. την Κυριακή 18 Νοεμβρίου* στο Άλσος Πουλάκη της Φιλοθέης (Εθνικής Τραπέζης 7) από τις 10 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι.
![thumbnail_play_day.jpg thumbnail_play_day.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_play_day.jpg)
Μια ξεχωριστή μέρα για μια ευχάριστη βόλτα με τον αγαπημένο μας σκύλο, σε ένα όμορφο μέρος, όπου διαδραστικά παιχνίδια, επιδείξεις, φαγητό και πολλές εκπλήξεις περιμένουν όσους πάρουν τα σκυλάκια τους και πάνε στη Φιλοθέη. Παράλληλα, για όποιον δεν έχει τη χαρά να έχει σκύλο, είναι μια ευκαιρία να γνωριστεί με κάποια από τα αδέσποτα του δήμου που αναζητούν οικογένεια και είναι έτοιμα να τον συντροφεύσουν.
Εθελοντές φροντιστές, εκπαιδευτές και ειδικοί συμπεριφοράς θα βρίσκονται στο Άλσος Πουλάκη για να αναδείξουν τις προσωπικότητες των αδέσποτων ζώων, να λύσουν κάθε απορία για την υπεύθυνη κηδεμονία και να μας βοηθήσουν να διαλέξουμε τον κατάλληλο για εμάς σκύλο.
![ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 25/11/2018 - Κυριακή, Σκυλίσια Γιορτή! ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 25/11/2018 - Κυριακή, Σκυλίσια Γιορτή!](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/XRYWjS_kXhE.jpg)
Όσοι βρεθούν στο Άλσος Πουλάκη θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε παιχνίδια και να μάθουν από κοινού πώς να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες στα κατοικίδιά τους εφόσον χρειαστεί.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει τις δράσεις:
- Παίζουμε όλοι μαζί με κλίκερ.
- Agility – Αγώνες μετ’ εμποδίων για σκύλους.
- Παιχνίδια με τον σκύλο μας (κόλπα, φρίσμπι, χορός με σκύλο).
- Εκπαίδευση σκύλου καλού πολίτη.
- Πρώτες βοήθειες για τετράποδα.
- Γνωρίζουμε τους σκύλους προς υιοθεσία & αναλύουμε τη συμπεριφορά τους.
- Μαθαίνουμε τη «γλώσσα του σκύλου» και καταλαβαίνουμε τι θέλει να μας πει.
Όλες οι παρουσιάσεις θα είναι διαδραστικές, με τη συμμετοχή των επισκεπτών, των σκύλων τους και των ζώων προς υιοθεσία από το πρόγραμμα του Δήμου Φιλοθέης - Ψυχικού.
Θέλετε να αποκτήσετε τετράποδο σύντροφο;
Ο Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού και η Ζω.Φι.Ψυ. υπενθυμίζουν το πρόγραμμα υιοθεσίας αδέσποτων ζώων της πόλης μας και μας συστήνουν 50 υποψήφιους τετράποδους φίλους, σκύλους και γάτες στην ηλεκτρονική διεύθυνση: www.zofipsy.com. Ένας από αυτούς μπορεί σύντομα να γίνει το νέο μέλος της οικογένειάς σας!
Όλα τα ζώα που αναζητούν μια φιλόξενη στέγη και διατίθενται για υιοθεσία εντάσσονται στο πρόγραμμα στείρωσης και κτηνιατρικής φροντίδας του Δήμου Φιλοθέης - Ψυχικού. Είναι εμβολιασμένα, αποπαρασιτωμένα, στειρωμένα και διαθέτουν ηλεκτρονική ταυτότητα. Το μόνο που απομένει είναι να βρουν αγάπη, φροντίδα και μια ζεστή αγκαλιά!
Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για την υπεύθυνη υιοθεσία και να τα γνωρίσετε από κοντά, σας περιμένουμε την Κυριακή 18 Νοεμβρίου στο Άλσος Πουλάκη στη Φιλοθέη, από τις 10 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι, για μια βόλτα στο πάρκο με σκύλο... ή χωρίς
Η Τρούντη, η Βενίτα, ο Μπλούη και οι αδερφές Εβίτα και Ιφιγένεια (τα κουτάβια του υπονόμου) είναι κάποια από τα ζώα της Ζω.Φι.Ψυ., που ψάχνουν οικογένεια και θα είναι στη Σκυλίσια Γιορτή για να μας κρατήσουν συντροφιά.
Info:
Περισσότερες πληροφορίες για τη διοργάνωση και για την υιοθεσία σκύλου σε αυτή την ιστοσελίδα, στη σελίδα της Ζω.Φι.Ψυ. στο Facebook και στο τηλέφωνο 2106776033 (10-2).
Δηλώστε συμμετοχή και στο event στο Facebook.
* Λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών η εκδήλωση αναβάλλεται για την Κυριακή 25 Νοεμβρίου. Προτού ξεκινήσετε, τσεκάρετε την ιστοσελίδα της Ζω.Φι.Ψυ. ή τη σελίδα της οργάνωσης στο facebook.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Το κακό που κάνει η βιομηχανία κατοικιδίων
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Αιγιαλείας «Τα φιλαράκια» μας καλεί στο Μαρούσι το Σάββατο 20 Ιουλίου
«Ας βάλουμε όλοι μαζί το χέρι μας με αγάπη στη φροντίδα των ζώων» - Οδηγίες προστασίας
Πώς «μπήκαν στην πολιτική», από πού κρατάει η σκούφια τους και τι έκαναν στους προκατόχους τους
Ο καθένας να προσφέρει όσο μπορεί, με τον οποιοδήποτε τρόπο μπορεί
Η εξημέρωση των λύκων και η θέση τους στις ανθρώπινες κοινωνίες
Πώς θα βοηθήσουμε τον τετράποδο φίλο μας να απολαύσει το ταξίδι
Διευρύνονται οι λειτουργίες της πλατφόρμας - Αναλυτικά οι καινούργιες δυνατότητες
Πόσες φυλές υπάρχουν, γιατί κοιμούνται όρθια, πώς επικοινωνούν και άλλες πληροφορίες για τα ιδιαίτερα αυτά ζώα
Είναι σημάδι επιθετικότητας, επικοινωνίας ή κάτι εντελώς διαφορετικό;
Δεν χρειάζεται να είμαστε φιλόζωοι για να νοιαστούμε, αρκεί να είμαστε ενημερωμένοι πολίτες, ενεργοί, και να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας
Μια σοβαρή και δυνητικά θανατηφόρα πάθηση που προσβάλλει τους σκύλους παγκοσμίως
Πόσο λάθος μπορείς να μεγαλώνεις ένα παιδί (και ιδίως ένα αγόρι)
Πέρασε τη νύχτα παγιδευμένος, ώσπου το πιστό τετράποδο επέστρεψε με ενισχύσεις
«Απέτυχα πάλι να κρατήσω την καρδιά μου αλώβητη. Τα ζώα έχουν έναν τρόπο και στο κάνουν αυτό. Η παντελής αθωότητά τους είναι η ύψιστη δολιότητα»
Χάρισε ξύλινα σπιτάκια για τις αδέσποτες γάτες στον δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης
Αντί να ελέγχεται ο Δήμος Τρίπολης που βασανίζει τα ζώα, απειλούνται αυτοί που τα φροντίζουν
«Θα βγάλουν στον δρόμο τα σκυλιά της Ηλιούπολης;» - Σε αδιέξοδο οι εθελοντές
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.