- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η σημασία της Λογοθεραπείας
Ο Δρ. Αλέξανδρος Αλεξάνδρου, Γλωσσοπαθολόγος-Λογοθεραπευτής, μας εξηγεί πότε ένα παιδί χρειάζεται να επισκεφθεί τον ειδικό
![Η σημασία της Λογοθεραπείας Η σημασία της Λογοθεραπείας](/images/1074x600/jpg/files/2023-10-05/logotherapeia.jpg)
Λογοθεραπεία: Πότε πρέπει να απευθυνθούμε σε έναν ειδικό και πώς βοηθάει
Ποιο ακριβώς είναι το αντικείμενο της επιστήμης της Λογοθεραπείας;
Το αντικείμενο της Λογοθεραπείας περιλαμβάνει την παρατήρηση, τη διάγνωση, την αξιολόγηση, την αντιμετώπιση και την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αποκατάσταση των δυσκολιών στις γλωσσικές ικανότητες του παιδιού. Αυτές προσδιορίζονται στη βάση του εκάστοτε εξελικτικού γλωσσικού σταδίου (νόρμα) που πρέπει να έχει φτάσει το παιδί, δηλαδή σε σύγκριση με τον μέσο όρο των παιδιών της ίδιας ηλικίας.
Σε ποιες ηλικίες απευθύνεται η Λογοθεραπεία;
Απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, από 2 ετών έως το βαθύ γήρας. Μερικές φορές μπορεί να ξεκινήσει η λογοθεραπευτική αγωγή και πριν από τα 2 έτη, εφόσον το παιδί είναι σε θέση να συνεργαστεί.
Τι μπορεί να προβληματίσει τους γονείς ως προς την ομιλία του παιδιού τους, ώστε να απευθυνθούν σε έναν λογοθεραπευτή;
Όταν το παιδί περάσει τα 2-2,5 έτη της ηλικίας του, και κυρίως τα 3 έτη, και δεν μπορεί να πει αρκετές λέξεις ή δεν αρθρώνει σωστά ή δεν σχηματίζει σωστές προτάσεις ή δεν καταλαβαίνει τι το ρωτάνε και τι του ζητούν, τότε οι γονείς καλό είναι να ευαισθητοποιηθούν και να συζητήσουν με έναν λογοθεραπευτή. Όσο πιο νωρίς πάρουν τη γνώμη του, τόσο πιο γρήγορα και ουσιαστικά θα είναι τα αποτελέσματα, εφόσον βέβαια εκείνος κρίνει ότι το παιδί χρειάζεται λογοθεραπευτική παρέμβαση. Να τονίσουμε στο σημείο αυτό πως από την πλευρά των γονέων δεν χρειάζεται ούτε «αναστάτωση» ούτε εφησυχασμός, αλλά ψυχραιμία, νηφαλιότητα και το συντομότερο δυνατόν επίσκεψη στον ειδικό.
Σε τι βοηθάει ένα παιδί η Λογοθεραπεία;
Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε ότι η γλώσσα αποτελεί το βασικό εργαλείο του παιδιού για επικοινωνία, αλληλεπίδραση και αυτοπαρουσίαση. Συνεπώς, η έγκαιρη έναρξη του κατάλληλου προγράμματος Λογοθεραπείας στο παιδί που την έχει ανάγκη, θα οδηγήσει στην αποκατάσταση της ομιλίας του, στον εμπλουτισμό του λεξιλογίου του, στη βελτίωση της ικανότητάς του για διάλογο και παιχνίδι, καθώς και στην καλύτερη ψυχολογική του διάθεση. Αυτό συντελεί στην πληρέστερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του, στην πιο ομαλή κοινωνικοποίησή του και αργότερα σε υψηλότερες επιδόσεις στα μαθήματα. Παραμένει πάντα επίκαιρη η ρήση «ποτέ δεν είναι αρκετά νωρίς για Λογοθεραπεία».
![Δρ. Αλέξανδρος Αλεξάνδρου, Γλωσσοπαθολόγος-Λογοθεραπευτής Δρ. Αλέξανδρος Αλεξάνδρου, Γλωσσοπαθολόγος-Λογοθεραπευτής](/images/w250/3/jpg/files/2023-10-05/alexandrou.jpg)
Δρ. Αλέξανδρος Αλεξάνδρου, Γλωσσοπαθολόγος-Λογοθεραπευτής
Info Αιγίνης 45, Κυψέλη, 2108217831, www.alexandrou-logos.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Μια συζήτηση με τον καθηγητή Αντώνιο Χατζηγεωργίου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.