Συνεργασία της Pfizer Hellas με την ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια»
Δράση της εταιρείας για τη βελτίωση της ζωής ευάλωτων κοινωνικά ομάδων
Να σπάσει στερεότυπα γύρω από την αναπηρία επιχειρεί η συνεργασία της Pfizer Hellas με την ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια»
Σε μια νέα συνεργασία προχώρησε πρόσφατα η Pfizer Hellas με την ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια», με στόχο την υλοποίηση εξειδικευμένων προγραμμάτων συμβουλευτικής και εκπαίδευσης για τη βελτίωση της εμπειρίας των ανάπηρων επισκεπτών, επισκεπτριών και συνεργατών στα γραφεία της. Η δράση αυτή εντάσσεται στην ευρύτερη στρατηγική της εταιρείας για τη διαμόρφωση των συνθηκών εκείνων που βελτιώνουν την ποιότητα ζωής των ατόμων από ευάλωτες κοινωνικά ομάδες και συμβάλλουν στην άρση ανισοτήτων στο εργασιακό περιβάλλον.
Η επιστημονική ομάδα της ΑΜΚΕ «Με άλλα Μάτια» υλοποίησε τα εκπαιδευτικά προγράμματα στα γραφεία της Pfizer τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη, όπου οι εργαζόμενοι και οι εργαζόμενες είχαν την ευκαιρία μέσα από τον ανοιχτό διάλογο και τις βιωματικές δράσεις να εξοικειωθούν με την αναπηρία, και να αποδομήσουν στερεότυπα, ώστε να εξασφαλιστεί η βελτίωση της εμπειρίας του ανάπηρου επισκέπτη και η ισότιμη αντιμετώπισή του με όρους προσβασιμότητας και συμπερίληψης κατά την παραμονή του στα κτίρια της Pfizer.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Pfizer έχει προχωρήσει σε αναδιαμόρφωση των γραφείων της, ύστερα από λεπτομερείς υποδείξεις που προέκυψαν από focus group ανάπηρων ατόμων της ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια», ώστε κτιριακά να επιτευχθεί η απόλυτη προσβασιμότητα, για άτομα με οπτική, κινητική και ακουστική βλάβη.
Τέλος, η συνεργασία της Pfizer Hellas και της ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια» συνεχίζεται και στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, με την υποστήριξη της καμπάνιας #SpeakUp, που στοχεύει να σπάσει στερεότυπα γύρω από την αναπηρία και να εξαλείψει την υποεκπροσώπηση των αναπήρων στη δημόσια σφαίρα. Σε σύντομα βίντεο, ανάπηρα άτομα και επαγγελματίες του χώρου παρουσιάζουν μικρές πτυχές της καθημερινότητάς τους. Στόχος είναι να γίνουν viral και να σπάσουν αναπηρικά στερεότυπα και προκαταλήψεις. Με χορηγία της Pfizer Hellas, η ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια» θα ενδυναμώσει το έργο της, δημιουργώντας οκτώ τέτοια video.
«Χαιρόμαστε διότι διαπιστώνουμε στην πράξη εδώ και πολλούς μήνες ότι η Pfizer Hellas, δεν θεωρεί τα ανάπηρα άτομα αντικείμενα οίκτου, αλλά ενεργούς πολίτες και υποκείμενα δικαιωμάτων και υποχρεώσεων. Στο σχεδιασμό της Pfizer Hellas, δεν απουσιάζουν τα ανάπηρα άτομα, αλλά αντίθετα πρωταγωνιστούν και συνδιαμορφώνουν μια νέα εταιρική κουλτούρα προσβασιμότητας και συμπερίληψης. Εκ μέρους της ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια» ευχαριστούμε για την αναγνώριση και την εμπιστοσύνη», δηλώνει ο τυφλός Δικηγόρος μέλος του Δ.Σ. του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών και Πρόεδρος της ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια», κ. Βαγγέλης Αυγουλάς.
Η κ. Λία Μπερτσιάδου, Επικεφαλής Diversity, Equity & Inclusion και του Τμήματος Inflammation & Immunology της Pfizer Hellas, σημειώνει: «Μέσα από τη συνεργασία αυτή, βλέπουμε κι εμείς πλέον την συμπερίληψη και την προσβασιμότητα «Με Άλλα Μάτια»! Με τον τρόπο αυτό, μετουσιώνονται στην πράξη οι αξίες και η εταιρική μας κουλτούρα για τη Συμπερίληψη, την Ισότιμη Αντιμετώπιση και τη Διαφορετικότητα, ώστε να μπορούμε να έρθουμε πραγματικά κοντά στους συνανθρώπους μας με αναπηρία, να αποκτήσουμε βαθύτερη κατανόηση για την καθημερινότητά τους, εξασφαλίζοντάς τους ισότιμη αντιμετώπισή τους σε κάθε έκφανση της εργασιακής και κοινωνικής ζωής».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.