- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
29 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ψωρίασης
Όσα συζητήθηκαν για τη νόσο στην ημερίδα «Ψωρίαση και Δερματικά Νοσήματα 2022»
![sofia-neta.jpg sofia-neta.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/sofia-neta.jpg)
![29 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ψωρίασης Ψωρίαση](/images/1074x600/jpg/files/2022-10-29/psoriasis.jpg)
«Ψωρίαση και Δερματικά Νοσήματα 2022»: Η ημερίδα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ψωρίασης (29 Οκτωβρίου).
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Ψωριασικής νόσου 2022 πραγματοποιήθηκε Ημερίδα με τίτλο «Ψωρίαση και Δερματικά Νοσήματα 2022», στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στην Αίθουσα Ιωάννης Δρακόπουλος. Συζητήθηκαν τρέχουσα θέματα που αφορούν τη θεραπευτική αντιμετώπιση και παρακολούθηση ασθενών με ψωρίαση και ψωριασική αρθρίτιδα από διακεκριμένους δερματολόγους , ρευματολόγους, αλλά και εξειδικευμένους στο καρδιομεταβολικό σύνδρομο Καθηγητές που συμμετέχουν στο ιατρείο Ψωρίασης και Ψωριασικής αρθρίτιδας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου ΑΤΤΙΚΟ.
Συγκεκριμένα συζητήθηκε ποια προφίλ ασθενών ανταποκρίνονται καλύτερα στη θεραπευτική αγωγή, με βάση την αποτελεσματικότητα και το ιδανικό προφίλ ασφάλειας των διαφόρων θεραπευτικών παραγόντων.
Επιπρόσθετα δόθηκε έμφαση στην εξατομικευμένη θεραπεία με βιολογικούς παράγοντες και μικρά μόρια με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ασθενών καθώς και την ύπαρξη συνοσηροτήτων. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη διατήρηση του θεραπευτικού αποτελέσματος που προσφέρουν οι νεότερες θεραπείες, καθώς και την σημασία της έγκαιρης έναρξης θεραπείας σε ασθενείς με μέτρια προς σοβαρή ψωρίαση με στόχο τη μείωση του φλεγμονώδους φορτίου συμβάλλοντας στην πρόληψη των συνοσηροτήτων, συμπεριλαμβανομένων της ψωριασικής αρθρίτιδας και του καρδιαγγειακού κινδύνου.
Στα πλαίσια της ημερίδας, στην οποία συμμετείχαν διεθνώς αναγνωρισμένοι ομιλητές συζητήθηκε η πορεία της πολυκεντρικής μελέτης G-CARE, η οποία ξεκίνησε μέσω της συνεργασίας της ομάδας του ιατρείου ψωρίασης της Β’ Κλινικής Αφροδισίων και Δερματικών Νόσων και της Β’ Καρδιολογικής Κλινικής του ΠΓΝ Αττικόν με επικεφαλείς τους Καθηγητές Ευαγγελία Παπαδαυίδ και Ιγνάτιο Οικονομίδη σε συνεργασία με το Ιταλικό Πανεπιστήμιο Padova (Prof. Stephano Piaserico και Tona). Η μελέτη εξετάζει την επίδραση της χορήγησης του αναστολέα της ιντερλευκίνης 23 γκουσελκουμάμπης σε ασθενείς με μέτρια προς σοβαρή ψωρίαση κατά πλάκας στην αγγειακή φλεγμονή και σε διάφορους δείκτες καρδιαγγειακού κινδύνου. Η ομάδα του ιατρείου ψωρίασης με επικεφαλή την Καθηγήτρια Ευαγγελία Παπαδαυιδ και τον Καθηγητή Ιγνάτιο Οικονομίδη έχει ήδη δημοσιεύσει την ευεργετική επίδραση των αναστολέων ιντερλευκινών στη λειτουργία των στεφανιαίων, του μυοκαρδίου και των αρτηριών καθώς και της ακεραιότητας του ενδοθηλίουμέσω της μείωσης του φλεγμονώδους φορτίου και του οξειδωτικού stress.
Επιπλέον αναφέρθηκε η επίδραση των βιολογικών παραγόντων και των αναστολέων των κινασών του ιανού αναλόγως του τύπου αρθρίτιδας (περιφερική και αξονική προσβολή), ενώ αναλύθηκε το ιδανικό προφίλ του ασθενούς για κάθε φάρμακο από τους Ρευματολόγους της Ρευματολογικής Μονάδας της Δ’ Παθολογικής Κλινικής Διευθυντή Καθηγητή Δημήτρη Μπούμπα , Π. Κατσιμπρή, Α. Φιλιπποπούλου και Κ. Ζουπίδου.
Τέλος έγινε αναφορά σε ένα νέο φάρμακο που έχουμε στη διάθεσή μας στην Ελλάδα για τη θεραπεία των ασθενών με μέτρια προς σοβαρή ψωρίαση κατά πλάκας, του φουμαρικού διμεθυλεστέρα από τον Ακαδημαϊκό Υπότροφο Α. Βαϊοπουλο. Ο φουμαρικός διμεθυλεστέρας αποτελεί μία εναλλακτική από του στόματος θεραπευτική επιλογή, με ευέλικτο δοσολογικό σχήμα ανάλογα με την ανταπόκριση και την ανεκτικότητα του ασθενή, χωρίς γνωστές αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα.
Είναι φανερό πως η ολιστική προσέγγιση των ασθενών με ψωρίαση και ψωριασική αρθρίτιδα με τη συνεργασία πολλαπλών ειδικοτήτων η οποία πραγματοποιείται στο ιατρείο Ψωρίασης του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείο Αττικό , κατέχει πλέον κεντρικό ρόλο στη θεραπευτική προσέγγιση και παρακολούθηση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Μια συζήτηση με τον καθηγητή Αντώνιο Χατζηγεωργίου
Με συνεπή προσπάθεια, μπορείτε να απελευθερωθείτε από την αυτο-υποτίμηση και να ζήσετε μια πιο πλήρη και αυθεντική ζωή
Κάθε πότε πρέπει να γίνεται και ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.