Απίστευτοι δρομείς στο No Finish Line Αthens
Ας τους χειροκροτήσουμε όλους αυτούς τους υπερανθρώπους, αλλά κυρίως ας παραδειγματιστούμε και ας σηκωθούμε από τον καναπέ μας.
![102206-718213.jpg 102206-718213.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/102206-718213.jpg)
![5ο No Finish Line Αthens 5ο No Finish Line Αthens](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/10/04/no-finish-line-athens.jpg)
5ο No Finish Line Αthens: Μικροί και μεγάλοι έτρεξαν και περπάτησαν για 90 ώρες για να ενισχύσουν τα παιδιά που έχουν ανάγκη μέσω της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί»
Ο συνάδελφός μου μού το ξεκαθάρισε. Θα κάνω 150 km μέσα σε 24 ώρες. Γκλουπς. Δηλαδή σχεδόν τέσσερις διαδοχικούς μαραθώνιους μέσα σε 24 ώρες;;; Καθώς κατέχω το παγκόσμιο ρεκόρ βραδύτητας στον μαραθώνιο με 5:30 ώρες, θεωρούσα αδιανόητο αυτό το οποίο προσπαθούσε να πετύχει.
Με έβαλε όμως στο τριπάκι και μετά από τέσσερα χρόνια που είχα να τρέξω, παρουσιάστηκα και εγώ μαζί του στην No Finish Line φιλανθρωπική εκδήλωση στο ΟΑΚΑ.
Η αλήθεια είναι ότι ο συνάδελφος δεν είχε την πιο εντυπωσιακή ιστορία από όλους. Μισοτρέχοντας και κυρίως περπατώντας, έτρεξα μέσα σε τρεις μέρες 30 χιλιόμετρα. Για να περνάει η ώρα έπιασα την κουβέντα με αρκετούς από τους δρομείς που ξεκίνησαν για το συνεχόμενο εικοσιτετράωρο τρέξιμο το απόγευμα της Παρασκευής και τερμάτισαν το απόγευμα του Σαββάτου στις 5:30. Κάποιοι έτρεχαν από την Τετάρτη.
Ένας εξ αυτών ήρθε κατευθείαν με το καράβι από τη Σαντορίνη που εργάζεται, έχοντας δουλέψει έναν συνεχόμενο μήνα προκειμένου να μαζέψει ικανό αριθμό ημερών ρεπό. Μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου είχε ξεπεράσει τα 270 km, μέσα σε περίπου 3 εικοσιτετράωρα. Ο στόχος του μέχρι την Κυριακή το μεσημέρι ήταν να φτάσει τα 400 km δηλαδή σχεδόν 10 μαραθωνίους!
Πλησίασα έναν άλλο κύριο, άνω των 60 ετών, ο οποίος δεν έτρεχε καθόλου, μόνο περπατούσε με έναν συγκεκριμένο ρυθμό. Τον ρώτησα είσαστε στον 24ωρο αγώνα; Ναι. Πόσα χιλιόμετρα έχετε κάνει; 70 στον εικοσιτετράωρο, 170 από την Τετάρτη το απόγευμα. Και με τον ύπνο τι κάνετε; Ε αυτό με δυσκολεύει λίγο...
Υπήρχε και ένας άλλος, μία γραφική φυσιογνωμία. Περπατούσε απελπιστικά αργά, αλλά δεν σταματούσε δευτερόλεπτο. Πόσα έχεις κάνει; 230 km. Το αντιλαμβανόμαστε; Έχει φτάσει πιο μακριά από τη Λαμία περπατώντας μόνο για την πλάκα του.
Τίποτα όμως δεν ξεπερνάει τους δύο λεβέντες που είδα να τρέχουν με πραγματικά γρήγορο ρυθμό με τις πατερίτσες τους και με ένα πόδι. Κοντά τους μία κοπέλα, η οποία με δύναμη και αριστοτεχνικές κινήσεις έτρεχε με το καροτσάκι της. Όταν την πέρασα τρέχοντας, κυριολεκτικά αισθάνθηκα αμηχανία. Της είπα ότι την καμαρώνουμε για την προσπάθειά της. Γύρισε και μου χάρισε ένα υπέροχο χαμόγελο μαζί με ένα φωτεινό βλέμμα, σαν να ήταν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.
Τι να πει κανείς; Όλα είναι στο μυαλό. Ας τους χειροκροτήσουμε όλους αυτούς τους υπερανθρώπους, αλλά κυρίως ας παραδειγματιστούμε και ας σηκωθούμε από τον καναπέ μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.