- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Το Ψηφιακό Κέντρο Τεχνολογίας της Pfizer στη Θεσσαλονίκη
Παρουσιάζεται στην πανεπιστημιακή κοινότητα
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Το Ψηφιακό Κέντρο Τεχνολογίας της Pfizer στη Θεσσαλονίκη Το Ψηφιακό Κέντρο Τεχνολογίας της Pfizer στη Θεσσαλονίκη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/02/17/pfizer.jpg)
Η Pfizer παρουσιάζει το Ψηφιακό Κέντρο Τεχνολογίας (Hub) στη Θεσσαλονίκη στην Πανεπιστημιακή κοινότητα
Στις 19 Νοεμβρίου 2020, τα στελέχη της Pfizer παρουσίασαν το Ψηφιακό Κέντρο Τεχνολογίας (Hub) σε φοιτητές του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, έπειτα από σχετική πρόσκληση, κατά τη διάρκεια διαδικτυακής εκδήλωσης.
Στην εκδήλωση, που συντονίστηκε από τον επίκουρο καθηγητή Κωνσταντίνο Φούσκα, έλαβαν μέρος περισσότεροι από 130 φοιτητές, καθώς και αρκετά μέλη ΔΕΠ της σχολής. Οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για το έργο και τα μελλοντικά σχέδια του Κέντρου και τις δυνατότητες σταδιοδρομίας σε αυτό.
Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Πληροφορίας και Πρόεδρος του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Καθηγητής Αλέξανδρος Χατζηγεωργίου, σημείωσε: «Μετά από τη μεγάλη επιτυχία αυτής της εκδήλωσης, τόσο από πλευράς αριθμού συμμετεχόντων, όσο και από τις πληροφορίες που λάβαμε, αναζητούμε με προσμονή την ανάπτυξη περαιτέρω συνεργειών με το Κέντρο. Αυτές θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν την πρακτική άσκηση των φοιτητών, τη συν εποπτεία διπλωμάτων και διπλωματικών εργασιών, την από κοινού υποβολή και συνεργασία σε ερευνητικά προγράμματα, διαλέξεις κ.λπ. Στόχος του Τμήματος δεν είναι να περιορίσει τους δεσμούς του με το Κέντρο απλώς στο επίπεδο των ευκαιριακών δράσεων, αλλά να μπορέσει να αξιοποιήσει αποτελεσματικά την τεχνογνωσία της σε πιο μόνιμη βάση. Έχοντας αυτό υπόψη, έχουμε καλέσει την Pfizer να συμμετάσχει στο νεοσύστατο Βιομηχανικό Συμβουλευτικό Συμβούλιο του Τμήματος, μια πρόσκληση που ελπίζουμε να γίνει δεκτή».
Επίσης, στις 2 Δεκεμβρίου 2020, τα στελέχη της εταιρείας παρουσίασαν το Κέντρο, μέσω μιας διαδικτυακής εκδήλωσης στους φοιτητές και καθηγητές του Τομέα Τεχνολογιών Γνώσης, Δεδομένων και Ιστού της Σχολής Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Συζήτησαν μαζί τους για το έργο και τα σχέδια του Κέντρου, καθώς και για τις δυνατότητες που υπάρχουν για συνεργασία στον τομέα της έρευνας, αλλά και για τις ευκαιρίες καριέρας που προκύπτουν για τους φοιτητές και τους απόφοιτους του Τομέα και του ευρύτερου Πανεπιστημίου. Στη συζήτηση υπήρξαν πολλές ερωτήσεις από τους συμμετέχοντες του Πανεπιστημίου και αρκετές εκδηλώσεις ενδιαφέροντος για θέσεις εργασίας στο Hub.
Ο Διευθυντής του Τομέα Τεχνολογιών Γνώσης, Δεδομένων και Ιστού, Καθηγητής Νίκος Βασιλειάδης, σημείωσε: «Στην εξαιρετικά πετυχημένη εκδήλωση αυτή συμμετείχε μεγάλος αριθμός από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους διδάκτορες, ερευνητές και καθηγητές του Τομέα Τεχνολογιών Γνώσης, Δεδομένων και Ιστού, αλλά και γενικότερα του Τμήματος Πληροφορικής του ΑΠΘ. Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τα πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα τεχνολογίας με τα οποία ασχολείται το Hub, και να συζητήσουμε τρόπους συνέργειας μεταξύ του Hub και του Τμήματος Πληροφορικής σε επίπεδο διδασκαλίας και έρευνας. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους εκπροσώπους του Hub τα skills που είναι απαραίτητα για την συνεργασία με το Hub, ενώ οι ερευνητές επικεντρώθηκαν στην κατανόηση του είδους των δεδομένων που συλλέγονται από τις εφαρμογές του Hub και των διαβλεπόμενων μεθόδων επεξεργασίας και ανάλυσής τους».
Ο επικεφαλής του Ψηφιακού Κέντρου Τεχνολογίας της Pfizer στην Θεσσαλονίκη της Pfizer, Nico Gariboldi, δήλωσε σχετικά: «Αντιλαμβανόμαστε τον ρόλο μας ως ένα ενεργό τμήμα του τοπικού, αλλά και του ευρύτερου ελληνικού οικοσυστήματος και για αυτό προχωράμε σε αυτές τις συναντήσεις και σε όσες θα ακολουθήσουν, ώστε να γνωριστούμε με τους πιθανούς μελλοντικούς μας συνεργάτες και εργαζόμενους. Οι εκδηλώσεις, ήταν εξαιρετικές και πραγματικά εντυπωσιάστηκα τόσο από την άψογη επαγγελματική οργάνωση τους, που αποδεικνύει για ακόμη μια φορά το υψηλό επίπεδο των Πανεπιστημίων της πόλης, όσο και από το ενδιαφέρον και την μεγάλη συμμετοχή της κοινότητας και το υψηλό επίπεδο των ερωτήσεων που λάβαμε. Θεωρώ ότι αυτός είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να ξεκινήσουμε τη συνεργασία μας με την Πανεπιστημιακή Κοινότητα. Είμαι βέβαιος ότι θα βρούμε διάφορα πολύ σημαντικά πεδία συνεργασίας που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην περαιτέρω ανάπτυξη του τομέα της υγειονομικής περίθαλψης με στόχο την εφαρμογή καινοτομιών που θα βελτιώσουν τη ζωή των ασθενών».
Οι απόφοιτοι των παραπάνω σχολών, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ενημερωθεί για τις νέες θέσεις εργασίας στο Κέντρο εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.