Χ. Μηλιώνης: Τα Γιάννενα δίνουν μάχη με το «θηρίο»
Μιλήσαμε με τον Καθηγητή Παθολογίας του τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
![357216-740135.jpg 357216-740135.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/357216-740135.jpg)
![Χ. Μηλιώνης Χ. Μηλιώνης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/11/03/nikos-kavvadas-yy0kukd13wo-unsplash_1.jpg)
Συνέντευξη με τον Χαράλαμπο Μηλιώνη, Καθηγητή Παθολογίας του τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Τις τελευταίες μέρες και η πόλη των Ιωαννίνων βρίσκεται στο κέντρο της δημοσιότητας εξαιτίας των καθημερινά αυξανόμενων κρουσμάτων. Μιλήσαμε με τον Καθηγητή Παθολογίας του τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Χαράλαμπο Μηλιώνη.
Τι έφταιξε; Τα μέτρα που πάρθηκαν ήταν ανεπαρκή; Δεν συμμορφώθηκαν οι πολίτες;
Επιτρέψτε μου να σας ευχαριστήσω για την ευγενική σας πρόσκληση και τη φιλοξενία. Πράγματι, τις τελευταίες εβδομάδες η περιφέρειά μας είναι πολύ επιβαρυμένη και η κατάσταση είναι ανησυχητική, καθώς η πίεση που δέχονται οι δομές του νοσοκομείου μας είναι πολύ μεγάλη. Η αναφορά μας στα αίτια της έξαρσης μπορεί να μας βοηθήσει στη μελλοντική στρατηγική πρόληψης της διασποράς και για τον λόγο αυτό ας επισημάνουμε τις εστίες «υπερμετάδοσης», που ήταν δομές, όπως χώροι φροντίδας ηλικιωμένων, χώροι εργασίας, αλλά και χώροι που φιλοξένησαν εκδηλώσεις ή άλλες συναθροίσεις.
Το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων είναι κέντρο αναφοράς για ολόκληρη τη βορειοδυτική Ελλάδα. Οι υποδομές είναι επαρκείς;
Ήδη από το τέλος του Ιανουαρίου 2020 με συνεργάτες που δείχνουν αυτοθυσία και αυταπάρνηση θέσαμε σε λειτουργία τη Μονάδα Λοιμωδών Νόσων (με τρεις μέχρι σήμερα υπομονάδες, ΜΕΛ 1-3). Αν και στην πρώτη φάση της πανδημίας η περιοχή μας δέχθηκε σχετικά μικρή πίεση και υπήρξαν νύξεις για «υπερβολικό σχεδιασμό», αυτή τη στιγμή λειτουργούμε καθημερινά με πληρότητες που υπερβαίνουν το 95%. Η αναγκαιότητα για τη λήψη μέτρων που θα στοχεύουν στον περιορισμό της διασποράς και η άμεση λειτουργία επιπρόσθετων δομών είναι προφανής. Ωστόσο, το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο οφείλει να συνεχίσει να προσφέρει και εξειδικευμένες υπηρεσίες που δεν μπορούν να παρασχεθούν σε άλλα νοσοκομεία της Βορειοδυτικής Ελλάδας. Συνεπώς, η συμμετοχή και των υπόλοιπων νοσοκομείων της περιφέρειάς μας κρίνεται επιτακτική.
Πόσο δύσκολο είναι το έργο του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού;
Ας μου επιτρέψουν οι φοιτητές μου να «κλέψω» τα λόγια του Balint ότι το φάρμακο που χρησιμοποιείται πιο συχνά στην Ιατρική είναι ο ίδιος ο Γιατρός.
Η διαφορά των Μονάδων Λοιμωδών Νόσων (ΜΛΝ) από τις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) συνίσταται στο γεγονός ότι οι ασθενείς μας δεν είναι διασωληνωμένοι και αναισθητοποιημένοι. Συνεπώς, έχουν ανάγκη νοσηλείας και ιατρικής φροντίδας, αλλά και, ιδιαίτερα στην περίπτωση των ηλικιωμένων, «αυτονόητες»(;) ανάγκες μετακίνησης και φροντίδας για τη λήψη τροφής, αφού δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν. Συνεπώς, χρειαζόμαστε περισσότερες νοσηλεύτριες και νοσηλευτές και περισσότερες και περισσότερους γιατρούς.
Οι ασθενείς που νοσηλεύονται χωρίς υποκείμενο νόσημα τι πιθανότητες έχουν να χάσουν τη ζωής τους; Και για αυτούς που τελικά επιζούν πόσος είναι ο μέσος χρόνος νοσηλείας τους;
Οι ασθενείς που κινδυνεύουν περισσότερο είναι εκείνοι που είναι μεγαλύτερης ηλικίας και με υποκείμενα νοσήματα. Ωστόσο, έχουμε νοσηλεύσει ασθενείς νεότερους των 25 ετών, ενώ ακόμα και ασθενείς κάτω των 50 ετών χωρίς υποκείμενα νοσήματα χρειάστηκε να διασωληνωθούν. Οι χρόνοι νοσηλείας ποικίλουν από περίπου 10 ημέρες, εάν πρόκειται για ασθενείς με μέτριας βαρύτητας νόσο, έως εβδομάδες, εάν απαιτηθεί η διασωλήνωσή τους και η μεταφορά τους στη ΜΕΘ.
Τους τελευταίους μήνες, εφαρμόζουμε εγκεκριμένα θεραπευτικά πρωτόκολλα που βοηθούν τους ασθενείς μας. Η ΜΛΝ συμμετέχει σε αδειοδοτημένες κλινικές μελέτες μαζί με μεγάλο αριθμό κέντρων στην Ελλάδα, στις οποίες χορηγούνται σύγχρονα θεραπευτικά σχήματα που μας δίνουν ελπίδες. Είναι γεγονός ότι στο κέντρο μας το ποσοστό των διασωληνώσεων παραμένει σχετικά χαμηλό.
Υπάρχουν άνθρωποι που αντιτίθενται στα μέτρα που επιβάλλουν οι αρχές για την αντιμετώπιση της πανδημίας, αρνούνται να φορέσουν μάσκα, αμφισβητούν ακόμη και την ύπαρξη του κορονοïού. Εάν μπορούσατε να τους μιλήσετε τι θα τους λέγατε;
Επιτρέψτε να μην ασχοληθώ με αυτό. Εμείς στις Μονάδες Λοιμωδών και στις ΜΕΘ, δεν ινχηλατούμε ούτε περιγράφουμε το «θηρίο». Καλούμαστε να δώσουμε τη μάχη με το «θηρίο». Προσωπικά, αποδέχομαι κάθε είδους κριτική, θετική και αρνητική από οποιονδήποτε. Θα μου ήταν όμως πιο ευχάριστο να καλωσορίσω κάθε εθελοντική συνεισφορά σε τούτο τον αγώνα.
Πιστεύετε ότι θα έχουμε σύντομα ένα ασφαλές εμβόλιο ή και καινούργιες θεραπείες ώστε να απαλλαγεί η ανθρωπότητα από τον κορονοïό;
Τα εμβόλια ελπίζουμε ότι θα είναι διαθέσιμα μέχρι το τέλος του χρόνου. Ας μην αφήσουμε την έκβαση της μάχης με τον κορωνοϊό στην «καλή τύχη» ή στη «φυσική επιλογή». Αν το κρατήσουμε σε απόσταση, θα τον αποδυναμώσουμε. Σε αυτή τη μάχη ας έχουμε δύο συνθήματα από την παράδοσή μας: ένα αρχαιοελληνικό, να κρατάμε την «ασπίδα» με τέτοιο τρόπο που να προστατεύουμε εμάς και το διπλανό μας, και ένα χριστιανικό, να συμπεριφερόμαστε έτσι, ώστε να προστατεύουμε τον «πλησίον» μας όπως και τον εαυτό μας.
Τι θα λέγατε για τα περιοριστικά μέτρα που ανακοινώθηκαν;
Επιφανείς συνάδελφοι δήλωναν πριν από εβδομάδες ότι ένα lockdown είναι ήττα για τη χώρα. Πολλές ευρωπαϊκές χώρες έχουν ήδη προβεί στην ανακοίνωση περιορισμών. Εκείνοι που καθημερινά δίνουμε τον αγώνα κατά της COVID-19 φοβούμαστε την ήττα που έρχεται με την απώλεια της ζωής, αλλά και την αδυναμία να προσφέρουμε φροντίδα αξιοπρεπή, αποτελεσματική, αλλά και ασφαλή για τον ασθενή, τον γιατρό, τον νοσηλευτή, τον τεχνικό, τον καθαριστή.
![milionis_photo_1.jpg milionis_photo_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/milionis_photo_1.jpg)
Ο Χαράλαμπος Μηλιώνης είναι Καθηγητής Παθολογίας του τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Γεννήθηκε στα Ιωάννινα το 1968. Έλαβε το πτυχίο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το διδακτορικό του δίπλωμα από την ίδια σχολή. Μετεκπαιδεύτηκε στο Λονδίνο σε θέματα που αφορούν την πρόληψη της καρδιαγγειακής νόσου και στη Μονάδα Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείο της Λωζάνης. Η επιστημονική του δραστηριότητα μπορεί περιληπτικά να εκτιμηθεί από την αδιάλειπτη διδασκαλία σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, την καθοδήγηση διατριβών, τη συμμετοχή του ως ομιλητής σε εθνικά και διεθνή συνέδρια, την ενεργό συμμετοχή του σε διεθνείς ιατρικές εταιρείες και οργανισμούς, και από τον αριθμό των δημοσιευμένων εργασιών σε διεθνή περιοδικά με κριτές (>280) στις οποίες συμμετείχε ως συγγραφέας με σημαντική απήχηση. Υπηρετεί σήμερα ως Διευθυντής της Α’ Παθολογικής Κλινικής και της Μονάδας Λοιμωδών Νόσων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.