Δωρεάν εξετάσεις για την πρόληψη του καρκίνου του προστάτη
Για τους άνδρες άνω των 50, από 21 Σεπτεμβρίου έως 2 Οκτωβρίου
![sofia-neta.jpg sofia-neta.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/sofia-neta.jpg)
![Δωρεάν εξετάσεις για την πρόληψη του καρκίνου του προστάτη Δωρεάν εξετάσεις για την πρόληψη του καρκίνου του προστάτη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/09/15/photo.jpg)
Εκστρατεία πρόληψης του καρκίνου του προστάτη από την Ελληνική Ουρολογική Εταιρεία
Το κεντρικό μήνυμα της Εκστρατείας Ενημέρωσης για τις Παθήσεις του Προστάτη Αδένα και τις Διαταραχές Λειτουργίας του Κατώτερου Ουροποιητικού Συστήματος, που υλοποιεί η Ελληνική Ουρολογική Εταιρεία στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Ουρολογικών Παθήσεων, είναι «Μία φορά το χρόνο αρκεί για να εξετάσεις τον προστάτη σου! Η πρόληψη είναι προστασία!»
Όπως αναφέρθηκε στη συνέντευξη Τύπου που παρέθεσε η Ελληνική Ουρολογική Εταιρεία, η πρωτοβουλία έχει ως στόχο να ενημερώσει τους άνδρες για τα συμπτώματα των παθήσεων του προστάτη και να υπογραμμίσει τη σημασία της πρόληψης και έγκαιρης διάγνωσης μέσω του τακτικού προ-συμπτωματικού ελέγχου. «Απευθυνόμαστε στους άνδρες ηλικίας 40-50 ετών και άνω και τους παρακινούμε να μην αμελούν τον προληπτικό έλεγχο του προστάτη τους, ώστε να προφυλάσσονται από παθήσεις όπως η καλοήθης υπερπλασία του προστάτη, η προστατίτιδα και ο καρκίνος του προστάτη», ανέφερε ο κ. Ιωάννης Κ. Γκιάλας, Χειρουργός Ουρολόγος, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας. Σημειώνεται ότι την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του απευθύνοντας χαιρετισμό, ο κ. Εμμανουήλ Καλαμπόκας, Αντιδήμαρχος Υγείας & Παιδείας Δήμου Αθηναίων.
Την εκστρατεία στηρίζει έμπρακτα ο όμιλος ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ, που σε συνεργασία με την Ελληνική Ουρολογική Εταιρεία, προσφέρει για το διάστημα 21 Σεπτεμβρίου έως 2 Οκτωβρίου, δωρεάν εξέταση PSA στους άνδρες άνω των 50 ετών. Συγκεκριμένα, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να κάνουν δωρεάν εξέταση PSA(ειδικό προστατικό αντιγόνο) σε όλα τα Διαγνωστικά Κέντρα του Ομίλου ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ σε Αττική, Εύβοια και Θεσσαλονίκη, καλώντας στο 210 9975540. Η εξέταση PSA γίνεται με δείγμα αίματος και όπως επισήμανε ο κ. Γκιάλας, «είναι το πρώτο βήμα προληπτικού ελέγχου του προστάτη, αφού μπορεί να αποτελέσει ένδειξη κάποιας πάθησης, ακόμη και όταν δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα». Περισσότερες πληροφορίες για τον δωρεάν έλεγχο PSA μπορείτε να βρείτε εδώ.
Αναφερόμενος στον καρκίνο του προστάτη, τον συχνότερο και πιο θανατηφόρο τύπο ανδρικού καρκίνου στην Ευρώπη, ο κ. Ιωάννης M. Βαρκαράκης, Καθηγητής Ουρολογίας Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στη Β´ Πανεπιστημιακή Ουρολογική Κλινική Σισμανόγλειο Νοσοκομείο & Πρόεδρος του Τμήματος Ουρογεννητικής Ογκολογίας της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας, τόνισε ότι «ο τακτικός προληπτικός έλεγχος είναι καθοριστικής σημασίας για την πρόγνωση της νόσου, καθώς σε πρώιμα στάδια δεν παρουσιάζει συμπτώματα και ο ασθενής δεν γνωρίζει ότι νοσεί. Εάν διαγνωστεί νωρίς, δηλαδή πριν εξαπλωθεί σε άλλα όργανα, ο καρκίνος του προστάτη θεραπεύεται σε ποσοστό 95%. Επομένως, είναι πολύ σημαντικό κάθε άνδρας από την ηλικία των 50 ετών και άνω, να κάνει προληπτικές εξετάσεις, δηλαδή την αιματολογική εξέταση PSA και την ψηλάφηση/δακτυλική εξέταση του προστάτη του, μία φορά τον χρόνο». Σημειώνεται ότι παράγοντας κινδύνου για την εκδήλωση της νόσου αποτελεί πέρα από την ηλικία, το οικογενειακό ιστορικό.
Στην εκδήλωση έγινε επίσης λόγος για δύο ακόμη παθήσεις του προστάτη αδένα οι οποίες εμφανίζονται συχνά σε άνδρες άνω των 50 ετών και η συχνότητά τους αυξάνεται με την ηλικία. Πρόκειται για την καλοήθη υπερπλασία του προστάτη (Κ.Υ.Π.) και την προστατίτιδα.
Όπως ανέφερε ο κ. Χαράλαμπος Κωνσταντινίδης, Γενικός Γραμματέας Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας, Χειρουργός Ουρολόγος-Ανδρολόγος, Διευθυντής Ε.Σ.Υ., στο Εθνικό Κέντρο Αποκατάστασης, η καλοήθης υπερπλασία του προστάτη μπορεί να προκαλέσει απόφραξη στην έξοδο των ούρων, δυσχεραίνοντας την έναρξη ή την ολοκλήρωση της ούρησης. Καθυστέρηση στην έναρξη της ούρησης, διακοπτόμενη ούρηση, αίσθημα ατελούς κένωσης της κύστης, είναι μερικά από τα συμπτώματα που πρέπει να οδηγήσουν τον άνδρα στον ουρολόγο. «Καθώς η ουροδόχος κύστη και ο προστάτης αποτελούν μια ενιαία λειτουργική μονάδα, πολύ συχνά η Κ.Υ.Π. συνυπάρχει με το Σύνδρομο της Υπερλειτουργικής Κύστης, το οποίο χαρακτηρίζεται από ξαφνική επιθυμία για ούρηση, συχνουρία, δηλαδή ανάγκη για ούρηση περισσότερες από 8 φορές το 24ωρο, ακράτεια και διακοπή του βραδινού ύπνου λόγω της ανάγκης για ούρηση. Όπως είναι αναμενόμενο, η ποιότητα ζωής του πάσχοντα επηρεάζεται αρνητικά: πολλοί άνδρες αποφεύγουν να πηγαίνουν σε δημόσιους χώρους διασκέδασης, περιορίζουν τη συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητας και δεν απολαμβάνουν έναν ξεκούραστο ύπνο» πρόσθεσε ο κ. Κωνσταντινίδης.
Η χρόνια προστατίτιδα τέλος, είναι μία χρόνια φλεγμονή του προστάτη που εκτιμάται ότι επηρεάζει περίπου 35% των ανδρών άνω των 50 ετών. Εκδηλώνεται κυρίως με αίσθημα καψίματος κατά την ούρηση και πόνο ή αίσθημα βάρους στο περινέο και τους όρχεις. Μεταξύ των αιτιών της φλεγμονής συμπεριλαμβάνονται παθογόνοι μικροοργανισμοί, η ελλιπής ενυδάτωση αλλά και μη ισορροπημένη διατροφή.
Πέρα από τις παραπάνω παθήσεις, οι διαταραχές λειτουργίας του κατώτερου ουροποιητικού συστήματος μπορεί να περιλαμβάνουν τις ουρολοιμώξεις, τη λιθίαση, νευρολογικές παθήσεις, διαταραχές λειτουργίας της ουροδόχου κύστης ή άλλους τύπου καρκίνου. Συνεπώς, ένας άνδρας δεν πρέπει να καθυστερήσει να επισκεφθεί τον ουρολόγο εφόσον διαπιστώσει αίμα στα ούρα, ακράτεια ή γενικότερα ενοχλήσεις από το κατώτερο ουροποιητικό.
Η Εκστρατεία Ενημέρωσης για τις Παθήσεις του Προστάτη Αδένα και τις Διαταραχές Λειτουργίας του Κατώτερου Ουροποιητικού Συστήματος υλοποιείται υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Συμπερίληψη και ισοτιμία στον χώρο εργασίας
Οι μισοί άνδρες μεταξύ 40 και 70 ετών έχουν βιώσει ανάλογα περιστατικά
Προώθηση υγιεινών προτύπων ζωής από το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με τη UNICEF
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.