- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Κικίλιας: Ο κορωνοϊός μάς δίδαξε τη σημασία της αλληλεγγύης
«Αλλά και την επικινδυνότητα του διχασμού»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Επίσκεψη Κικίλια στον «Αττικόν» Επίσκεψη Κικίλια στον «Αττικόν»](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2020/04/10/kikilias.jpeg)
Ο Βασίλης Κικίλιας επισκέφθηκε το Γενικό Νοσοκομείο «Αττικόν» κατά την παράδοση μασκών FFP3.
Ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας επισκέφθηκε σήμερα το Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «Αττικόν», όπου παραδόθηκαν μάσκες FFP3, προσφορά του ελβετικού κράτους, έπειτα από πρωτοβουλία του ελβετού πρέσβη στην Αθήνα, Olaf Kjelsen.
Τον υπουργό Υγείας συνόδευαν ο γενικός γραμματέας Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Υπουργείου Εξωτερικών, Γρηγόρης Δημητριάδης, και ο διοικητής της 2ης Υγειονομικής Περιφέρειας, Χρήστος Ροϊλός.
Οι δηλώσεις μετά την παράδοση των μέσων ατομικής προστασίας
Β. Κικίλιας: Η πανδημία μάς δίδαξε τη σημασία της αλληλεγγύης, αλλά και την επικινδυνότητα του διχασμού. Στο πλαίσιο της αλληλεγγύης, ο Ελβετός Πρέσβης με τις δικές του πρωτοβουλίες και μέσω του κράτους του, έδωσε τη δυνατότητα να έχουμε μάσκες FFP3 που χρειαζόμαστε στις ΜΕΘ μας. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ, όπως και όλους αυτούς που απλώνουν το χέρι τους και βοηθούν τη χώρα. Κάτι που και εμείς κάνουμε από την πλευρά μας προς άλλες χώρες, όπου και όπως μπορούμε.
Η καρδιά και η ψυχή της προσπάθειας που κάνουμε, έχει ως κορωνίδα τους γιατρούς μας, τους νοσηλευτές μας, το παραϊατρικό προσωπικό. Τους ανθρώπους που έχουν δώσει μια τεράστια μάχη και πόσο μάλλον αυτούς που έχουν να κάνουν με τις ΜΕΘ, με τα ΤΕΠ, με τις κλινικές αυτές όπου νοσηλεύονται συνάνθρωποί μας με COVID.
Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου σε αυτούς τους ανθρώπους.
Γ. Δημητριάδης: Μαζί με τον υπουργό Υγείας, τον κ. Κικίλια, δουλεύουμε έτσι ώστε να θωρακίσουμε το σύστημα Υγείας. Η οικονομική διπλωματία έχει κάνει ό,τι μπορεί και φέρνουμε κάποια αποτελέσματα, διυπουργικά, μαζί και με το Μέγαρο Μαξίμου.
Πολλά κράτη, αν και έχουν περισσότερα θέματα από εμάς, λειτουργούν με αλληλεγγύη. Όπως κι εμείς προσπαθούμε να λειτουργήσουμε με αλληλεγγύη και να βοηθήσουμε και άλλα κράτη που έχουν ανάγκη, από τη στιγμή που έχουμε εξασφαλίσει κάποιες ποσότητες για εμάς.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μελέτη αποκαλύπτει νέα δεδομένα για την προσωπαγνωσία
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Με έδρα την Αθήνα και δραστηριοποίηση στην ογκολογία
Ένας στους 20 είναι εξαρτημένος με περίπου 800.000 θανάτους κάθε χρόνο
Γελάς αμήχανα στην αρχή, που τα μεμέ σου επιπλέουν σαν σοκολατένιες πουτίγκες μαζί με άλλα μεμέ
Ξεναγήθηκε στο εργοστάσιο της εταιρείας στο Κορωπί
Διατίθεται δωρεάν από τον Σύλλογο για τη Κυστική Ίνωση
Σωτήριος ο προ-συμπτωματικός έλεγχος
Συμπερίληψη και ισοτιμία στον χώρο εργασίας
Οι μισοί άνδρες μεταξύ 40 και 70 ετών έχουν βιώσει ανάλογα περιστατικά
Προώθηση υγιεινών προτύπων ζωής από το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με τη UNICEF
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.