Έχεις τρέξει 28 χιλιόμετρα με γυμνά πόδια στην παραλία;
Στο Δέλτα του Νέστου το έκαναν και πήραν και μετάλλιο!
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![dt_2.jpg dt_2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/31/dt_2.jpg)
Έχεις τρέξει 28 χιλιόμετρα με γυμνά πόδια στην παραλία; Στο Δέλτα του Νέστου το έκαναν και πήραν και μετάλλιο!
Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, στις 27 Ιουλίου ολοκληρώθηκε το 6ο WAVE running με 172 συμμετοχές στους αγώνες 5, 10 και 28 χιλιομέτρων.
Φέτος, η κατεύθυνση των αγώνων άλλαξε και η βάση της διοργάνωσης μεταφέρθηκε από την Κεραμωτή, στην παραλία Μυρωδάτου. Η αλλαγή αυτή έγινε με σκοπό να βελτιωθούν οι αγωνιστικές συνθήκες, κάτι που επιβεβαίωσε κάθε δρομέας, με δηλώσεις για πιο σταθερό πάτημα και μικρότερη κλίση του εδάφους στις παραλίες Μυρωδάτου, Ερασμίου, Μαγγάνων. Σημειώνεται ότι ο αγώνας είναι μοναδικός στην Ευρώπη, καθώς πραγματοποιείται στο ιδιαίτερο φυσικό περιβάλλον του Δέλτα Νέστου και οι συμμετέχοντες μπόρεσαν να τρέξουν στην άμμο, πλάι στο κύμα, ακόμη και με γυμνό πόδι.
Την αυλαία του 6ου WAVE running άνοιξαν στις 16.50 τέσσερα πανέμορφα άλογα από το Ράντζο – Κυριακού και πίσω τους ακολούθησαν 95 δρομείς των 5km, ένας αριθμός που ξεπέρασε τις περσινές συμμετοχές κατά 25 άτομα. Στις 19.10 δόθηκε η εκκίνηση των 28km από τον φάρο της Κεραμωτής με 21 συμμετέχοντες. Ανάμεσά τους 2 αθλητές από Ουκρανία και Αμερική!
Στις 19.30, 62 μικροί WAVE runners πλημμύρισαν με χαρούμενες φωνές την παραλία του Μυρωδάτου και έλαβαν στον τερματισμό το πολυπόθητο κοχύλι – μετάλλιο. Τέλος, στις 20.45 ξεκίνησε ο αγώνας των 10km με 57 συμμετοχές.
![dt_10.jpg dt_10.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dt_10.jpg)
Στο βάθρο του πρώτου νικητή των 28km ανέβηκε και φέτος ο Νίκος Λαφτσίδης, αθλητής της ομάδας One Step Beyond Endurance, με χρόνο 2.15. Τη δεύτερη θέση διατήρησε και φέτος ο Γιάννης Καλούδης με χρόνο 2.21 και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Λουκανίδης, πρώτος νικητής του Θεαγένιου δρόμου 100 km το 2019.
Στα 28km η Δήμητρα Ζλάτκου δεν έτρεξε μόνη της, καθώς στον απαιτητικό αυτό αγώνα προστέθηκαν άλλες δύο γυναίκες. Πρώτη βγήκε η Νικολέτα Γεράρδη, με χρόνο 2.43, ακολούθησε η Δήμητρα με 2.52 και έπειτα η Βασιλική Βαργιαμίδου με 3.44.
Στην 1η θέση των 10km ανέβηκε ο Μιχάλης Αγγελόπουλος με 00.43.50, στη 2η θέση βρέθηκε ο Στέφανος Δασκαλόπουλος με 00.46.17 και στην 3η θέση ο Παναγιώτης Τουρνανέλης με 00.46.37. Αξίζει να σημειώθεί ότι οι φετινοί χρόνοι ήταν καλύτεροι από τους περσινούς, κάτι που αποδεικνύει τη βελτίωση των συνθηκών.
Στις γυναίκες των 10 km η Μιλένα Βέλκοβα κράτησε για τρίτη χρονιά την πρώτη θέση με χρόνο 00.48.00. Δεύτερη ήρθε η Φωτεινή Σκαρλάτου με 00.53.01 και ακολούθησε η Μαρία Αποστόλου με 00.54.35.
Στα 5km έκανε την έκπληξη ο δεκαπεντάχρονος δρομέας, Αναστάσιος Τζεράκης, με χρόνο 00.19.53. Οι γονείς του τον υποδέχθηκαν στον τερματισμό χαρούμενοι και συγκινημένοι γι αυτή την επιτυχία. Στη δεύτερη θέση ήρθε με διαφορά τριών δευτερολέπτων ο Γιώργος Κασαπίδης και στην τρίτη θέση ο Κωνσταντίνος Σταματιάδης με χρόνο 00.20.57. Η Στάθη Ουρανία κράτησε για δεύτερη χρονιά την πρώτη θέση των 5km με χρόνο 00.24.46, η Νάνσυ Δημητριάδου ήρθε δεύτερη με 00.26.15 και η Πραφτσιώτη Μαρία τρίτη με 00.26.47.
Την παράσταση έκλεψαν οι ψητές σαρδέλες από τον Αλιευτικό Συνεταιρισμό Βιστωνίδας, οι οποίες περιλαμβάνονταν στο γευμα των αθλητών και των εθελοντών! Το γεύμα συμπληρώθηκε από παγωμένες μπύρες «Θέρος», δροσερό καρπούζι και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο «Το Κάτι Άλλο».
Στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων πραγματοποιήθηκε έκθεση τοπικών προϊόντων. Αθλητές, συνοδοί και εθελοντές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τοπικούς οίνους και μπύρες, παραδοσιακά ζυμαρικά, σπιτικές μαρμελάδες, ταχίνι, πετιμέζι, χυμό ζαχαροκάλαμου και φυσικά καλλυντικά με βάση το ελαιόλαδο και τη λεβάντα.
![dt_9.jpg dt_9.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/dt_9.jpg)
Το ραντεβού ανανεώνεται στην παραλία του Μυρωδάτου για το καλοκαίρι του 2020!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.