- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Κραυγή αγωνίας από τους ψυχολόγους
Το υπουργείο Υγείας ετοιμάζεται να αναστατώσει τον κλάδο
Τι συμβαίνει με τους ψυχολόγους και το υπουργείο Υγείας. Γιατί οδηγείται σε εξαφάνιση ο κλάδος.
Δεν είναι μόνον τα ρουσφέτια εκ μέρους της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ στις τελευταίες ημέρες της λειτουργίας της Βουλής, η οποία διαλύεται τη Δευτέρα 10 Ιουνίου, εν όψει των πρόωρων εθνικών βουλευτικών εκλογών.
Η δυνατότητα των υπουργών να συνεχίσουν να εκδίδουν αμφιλεγόμενες υπουργικές αποφάσεις, κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, δίνει την ευκαιρία στον υπουργό Υγείας Ανδρέα Ξανθό να οδηγήσει σε μεγάλη αναστάτωση και έντονη ανησυχία έναν ολόκληρο κλάδο, αυτόν των ψυχολόγων της χώρας μας.
Έτσι, στα «κάγκελα» βρίσκεται ήδη ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων (ΣΕΨ), καθώς, σύμφωνα με τον ίδιο τον Σύλλογο, προ των πυλών, με κλειστή τη Βουλή, βρίσκεται η υπογραφή και η έκδοση υπουργικής απόφασης του Ανδρέα Ξανθού, με την οποία, πάντα σύμφωνα με τον Σύλλογο, υιοθετείται απολύτως η σχετική απόφαση-γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ) για τους όρους και τις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος του ψυχολόγου, απόφαση-γνωμοδότηση από την οποία ο ΣΕΨ εκτιμά ότι απειλείται με εξαφάνιση ολόκληρος ο κλάδος των ψυχολόγων της χώρας μας.
Συγκεκριμένα, τον Δεκέμβριο του 2018 η Ολομέλεια του ΚΕΣΥ, εν αγνοία του ΣΕΨ, υιοθέτησε για το Έργο και τα Προσόντα του Κλινικού Ψυχολόγου, πρόταση της Επιτροπής Ψυχικής Υγείας.
Η Επιτροπή αυτή, με Πρόεδρο τον Καθηγητή Ψυχιατρικής Δ. Πλουμπίδη, διαμόρφωσε τις εν λόγω προτάσεις με τη συνεργασία κάποιων καθηγητών Κλινικής Ψυχολογίας και άλλων πανεπιστημιακών των Τμημάτων Ψυχολογίας της χώρας, δίχως να έχουν κληθεί, όπως προκύπτει από τα πρακτικά, οι αρμόδιοι φορείς της Ψυχολογίας, ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων (ΣΕΨ) και Ελληνική Ψυχολογική Εταιρεία (ΕΛ.Ψ.Ε.).
Μάλιστα, ο Σύλλογος καταγγέλλει ότι ούτε στην Επιτροπή Ψυχικής Υγείας ούτε στην Ολομέλεια του ΚΕΣΥ προσκλήθηκε ποτέ ο ΣΕΨ, καθώς και ότι στις επιτροπές αυτές συμμετέχουν αποκλειστικά γιατροί, οι οποίοι αποφάσισαν για το επάγγελμα του Ψυχολόγου, ενώ κάνει χαρακτηριστικά λόγο για «αιφνιδιαστική επίθεση εναντίον του επαγγέλματος του ψυχολόγου λίγο πριν τις εκλογές»!
Στη σχετική, εκτενή ανακοίνωσή του, το Δ.Σ. του ΣΕΨ τονίζει μεταξύ άλλων τα εξής χαρακτηριστικά:
- Η απόφαση ουσιαστικά μετατρέπει, εν μία νυκτί, έναν μεταπτυχιακό τίτλο σε ειδικότητα, πράγμα που δεν συμβαίνει σε καμία ευρωπαϊκή χώρα. Τι αντιστοίχιση θα έχει αλήθεια ο τίτλος αυτός με το ευρωπαϊκό σύστημα εκπαιδευτικών επιπέδων;
- Η απόφαση αποκλείει όλους τους παλαιότερους, καθώς και τους νεότερους κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου Κλινικής Ψυχολογίας από πανεπιστημιακές σχολές της Ευρώπης και της Αμερικής. Αυτοί ενώ έχουν δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος του κλινικού Ψυχολόγου στη χώρα που σπούδασαν, επειδή δεν θα έχουν 2500 ώρες πρακτικής άσκησης στον δημόσιο τομέα θα αποκλείονται (κι ας έχουν χρόνια και χρόνια κλινική εργασία στον ιδιωτικό τομέα)!
- Η απόφαση καθιστά το μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Κλινικής Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ ως πρότυπο μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών στην Κλινική Ψυχολογία για όλα τα ελληνικά αλλά και αλλοδαπά προγράμματα, αφού όλα τα προγράμματα σπουδών θα συγκρίνονται με αυτό!
- Η απόφαση βαφτίζει Κλινικούς Ψυχολόγους τους Ψυχολόγους που εργάζονται στον δημόσιο τομέα και έχουν 10 χρόνια προϋπηρεσία ή 5 χρόνια προϋπηρεσία εφόσον έχουν μεταπτυχιακό στον τομέα της υγείας. Ωστόσο, είναι γνωστό ότι σημαντικό ποσοστό Ψυχολόγων στον δημόσιο τομέα είναι πρώην νοσηλεύτριες/ές, που απέκτησαν εργαζόμενες/οι πτυχίο Ψυχολογίας και μετατάχθηκαν αυτόματα σε θέση Π.Ε. Ψυχολόγου, χωρίς δηλαδή να περάσουν από κρίση προσόντων τύπου ΑΣΕΠ. Με άλλα λόγια, μόνο το πτυχίο Ψυχολογίας και η μακρόχρονη αφομοίωση του ιατρικού τρόπου σκέπτεσθαι και ενεργείν, πριν και μετά από αυτό, αρκούν για να γίνει κανείς Κλινικός Ψυχολόγος στο Δημόσιο!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.