- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Βιωματικά σεμινάρια για φοβίες, άγχος και θυμό στον Πειραιά
Ομαδική γνωσιακή ψυχοθεραπεία
![sofia-neta.jpg sofia-neta.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/sofia-neta.jpg)
![Βιωματικά σεμινάρια για φοβίες, άγχος και θυμό στον Πειραιά Βιωματικά σεμινάρια για φοβίες, άγχος και θυμό στον Πειραιά](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/06/relax-1276639_1920.jpg)
Στο Ιατρείο Ψυχοθεραπείας Πειραιά Βιωματικά αρχίζουν (Πέμπτη 6/11) σεμινάρια για τη διαχείριση των φοβιών, του άγχους, του θυμού και της θλίψης. Τα σεμινάρια έχουν διπλό σκοπό. Αφενός να ενημερώσουν τους ενδιαφερόμενους για τις επιπτώσεις αυτών των συναισθημάτων στην υγεία, αφετέρου να τους διδάξουν τρόπους διαχείρισής τους μέσω της ομαδικής, γνωσιακής ψυχοθεραπείας.
Η συμμετοχή ενός ατόμου σε μία ομάδα αγνώστων με τους οποίους θα συζητήσει τα προσωπικά του βιώματα μπορεί αρχικά να ξενίζει ως ιδέα, αλλά είναι αποδεδειγμένο ότι η ομαδική ψυχοθεραπεία παρέχει πολλά οφέλη στους συμμετέχοντες.
Κατ’ αρχάς τους βοηθά να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι μόνοι τους και ότι μοιράζονται κοινά προβλήματα, αγωνίες και προβληματισμούς με άλλα άτομα. Καθώς προχωρούν οι συνεδρίες, γίνεται ολοένα πιο εύκολο να δίνει και να δέχεται το άτομο στήριξη, ενώ ταυτοχρόνως αναθαρρεύει και αποκτά φωνή την οποία πρόθυμα ακούνε τα μέλη της ομάδας του.
Μαθαίνει επίσης να αναγνωρίζει τί δεν λειτουργεί καλά στις διαπροσωπικές σχέσεις του και πως να σχετίζεται με άλλα άτομα με πιο υγιείς τρόπους. Διδάσκεται ακόμα πως να εξωτερικεύει όσα το προβληματίζουν και σταδιακά αποκτά την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται για να το κάνει.
Πολύ σημαντικό είναι επίσης το γεγονός ότι τα άλλα μέλη της ομάδας μπορεί να του προτείνουν δημιουργικές λύσεις και ιδέες, για να βελτιώσει μια δύσκολη κατάσταση ή να αντιμετωπίσει μία πρόκληση.
«Όταν ένα άτομο είναι μέλος μιας ομάδας, μπορεί να δει τα πράγματα από μία οπτική γωνία που έως τότε του ήταν άγνωστη, επειδή δεν μπορούσε να δει το πρόβλημά του αποστασιοποιημένα», λέει ο επικεφαλής των βιωματικών σεμιναρίων νευρολόγος-ψυχίατρος Δρ. Νίκος Ε. Δέγλερης, διδάσκων Ψυχοθεραπείας στο Πανεπιστήμιο Paris V, στη Γαλλία. «Μαθαίνει επίσης πολλά για τον εαυτό του και “ακονίζει” τις κοινωνικές δεξιότητές του».
Γιατί όμως είναι τόσο σημαντική η διαχείριση των φοβιών, του άγχους, του θυμού και της θλίψης; «Ο θυμός είναι ένα πολύ έντονο συναίσθημα, που εκ φύσεως υπάρχει για να μας προστατεύει από τις δυνητικές απειλές», απαντά ο Δρ. Δέγλερης. «Πόσο απειλητικό όμως είναι το να μας προσπερνά κάποιος στον δρόμο και να τον βρίζουμε όντας εκτός ελέγχου ή το να καυγαδίζουμε με τον/την σύντροφό μας επειδή δεν έβγαλε τα σκουπίδια έξω; Τέτοιου είδους περιστατικά περισσότερο τον εγωισμό μας αντανακλούν παρά μία αληθινή απειλή, αλλά είναι ενδεικτικά της οξυθυμίας - μίας κατάστασης που βλάπτει όχι μόνο τον ψυχισμό και τις διαπροσωπικές σχέσεις μας, αλλά και την ίδια μας την υγεία».
Κατ’ αντίστοιχο τρόπο το λίγο άγχος είναι βραχυπρόθεσμα ωφέλιμο και δημιουργικό, αλλά αν σας κρατά ξάγρυπνους τη νύχτα, μπορεί να έχει πολλές συνέπειες στην υγεία (φθάνουν έως την καρδιοπάθεια).
Οι, δε, φοβίες μπορεί να δημιουργήσουν ανυπέρβλητα εμπόδια στην καθημερινότητα και στην κοινωνική ζωή, ενώ η θλίψη που επιμένει στον χρόνο μπορεί κάλλιστα να υποκρύπτει ή να μεταλλαχθεί σε κατάθλιψη, η οποία είναι αληθινή νόσος και χρειάζεται θεραπεία.
Στις βιωματικές συναντήσεις του Ιατρείου Ψυχοθεραπείας Πειραιά, οι ενδιαφερόμενοι θα μάθουν να καταπολεμούν τις «παρασιτικές» (ή «παράσιτες» όπως αποκαλούνται στην Ψυχιατρική) ιδέες και τους «παράλογους» φόβους που αντιμετωπίζουν, ώστε να θέσουν υπό έλεγχο τα συναισθήματα που δεν τους επιτρέπουν να λειτουργούν ελεύθερα στην καθημερινότητά τους.
Οι συναντήσεις άρχισαν στις 6 Νοεμβρίου 2018 στις 18.30 το απόγευμα και θα έχουν τρίωρη διάρκεια (έως τις 21.30). Θα πραγματοποιούνται σε εβδομαδιαία βάση, την ίδια πάντοτε ημέρα και ώρα.
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλούν στα τηλέφωνα 2104135417 και 6944658 373 (17.00-21.00) ή να στείλουν email στο deglerispsy@yahoo.gr.
Οι εγγραφές, η παραλαβή έντυπου υλικού και οι βιωματικές συναντήσεις θα γίνουν στα γραφεία του Ιατρείου Ψυχοθεραπείας Πειραιά (Μπουμπουλίνας 25, Πειραιάς - 3ος όροφος).
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αν και υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι ιών ηπατίτιδας (Α έως Ε), η ηπατίτιδα Β και C είναι οι πιο σοβαρές
Μελέτη αποκαλύπτει νέα δεδομένα για την προσωπαγνωσία
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Με έδρα την Αθήνα και δραστηριοποίηση στην ογκολογία
Ένας στους 20 είναι εξαρτημένος με περίπου 800.000 θανάτους κάθε χρόνο
Γελάς αμήχανα στην αρχή, που τα μεμέ σου επιπλέουν σαν σοκολατένιες πουτίγκες μαζί με άλλα μεμέ
Ξεναγήθηκε στο εργοστάσιο της εταιρείας στο Κορωπί
Διατίθεται δωρεάν από τον Σύλλογο για τη Κυστική Ίνωση
Σωτήριος ο προ-συμπτωματικός έλεγχος
Συμπερίληψη και ισοτιμία στον χώρο εργασίας
Οι μισοί άνδρες μεταξύ 40 και 70 ετών έχουν βιώσει ανάλογα περιστατικά
Προώθηση υγιεινών προτύπων ζωής από το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με τη UNICEF
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.