Φάσμα Αυτισμού: «Ένας άγγελος εγκλωβίστηκε στο Δρομοκαΐτειο λόγω γραφειοκρατίας»
Η ανάρτηση στο Facebook για τον τρόπο που παρουσιάστηκε σε social media και ΜΜΕ η περίπτωση του ανήλικου Βασίλη Σπηλιωτόπουλου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![venizelos.jpg venizelos.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/14/venizelos.jpg)
«Το πρόβλημα συνάνθρωποι και συμπολίτες δεν είναι ότι "δένουν" τον Βασίλη στο Δρομοκαΐτειο, το πρόβλημα είναι ότι πατώντας σε μια τραγελαφική νομοθεσία, δεν μπορεί το παιδί να μπει σε μια δομή, που θα διαχειρίζεται τις κρίσεις του και θα τον ακινητοποιεί!... Το ξέρουμε ότι ο αυτισμός πουλάει, αλλά εμείς είμαστε εδώ γιατί ο αυτισμός μας πονάει, είμαστε οι γονείς, οι νοσηλευτές, οι δάσκαλοι, οι διευθυντές, οι υπεύθυνοι, οι φροντιστές, αυτοί της πρώτης γραμμής που χύνουν αίμα, που ζουν καταστάσεις που εσείς δεν έχετε καν φανταστεί».
Αυτά τονίζει μεταξύ άλλων σε ανάρτησή της η διαδικτυακή ομάδα ακτιβιστών για τα δικαιώματα των ατόμων με Καταστάσεις Αυτιστικού Φάσματος «Φάσμα Αυτισμού».
Στο κείμενό της αναφέρεται στην περίπτωση του Βασίλη Σπηλιωτόπουλου, ενός παιδιού στο φάσμα του αυτισμού, το οποίο νοσηλεύεται στο ψυχιατρικό νοσοκομείο Αττικής «Δρομοκαΐτειο». Σύμφωνα με το «Φάσμα Αυτισμού», αρκετά ΜΜΕ και χρήστες στα social media έγραψαν για «ένα παιδί με αυτισμό που είναι δεμένο χειροπόδαρα με λουριά υπό τις χειρότερες συνθήκες και με πληγές σε ολόκληρο το σώμα του». Δεν δίστασαν, μάλιστα, να δημοσιεύσουν και φωτογραφίες του.
«Ο Βασίλης ξανασταυρώνεται στο Ίντερνετ. Στον αγώνα που κάνουμε για τον Βασίλη, περιμέναμε τα πάντα άλλα όχι ότι κάποιοι θα έπαιρναν χωρίς την άδεια μας εικόνες του παιδιού και θα άλλαζαν τα κείμενα μας για να κατηγορήσουν το Δρομοκαΐτειο και να πουλήσει είδηση ότι δένουν ένα παιδί με αυτισμό στο Δρομοκαΐτειο!» προσθέτει η ομάδα «Φάσμα Αυτισμού».
Και ξεκαθαρίζει: «Είναι ο Διευθυντής του Δρομοκαΐτειου, που μήνες τώρα στηρίζει αυτήν την μάνα, και είναι το προσωπικό του Δρομοκαΐτειου που προσέχει, και περιποιείται τον Βασίλη όταν οι περισσότεροι από εμάς πέρα από like και σχόλια δεν θα αντέχαμε ούτε 5 λέπτα να τον προσέξουμε!».
Σύμφωνα με το «Φάσμα Αυτισμού», το βασικό πρόβλημα είναι ότι «δεν είναι η κατάλληλη δομή για αυτόν», τη στιγμή που υπάρχουν οι πολυτελείς δομές του Ψυχαργώς οι οποίες φιλοξενούν μόνο τα ελαφριά περιστατικά, «πατώντας σε μια γελοία νομοθεσία» και απορροφώντας τεράστια κονδύλια.
«Οι άνθρωποι στο Δρομοκαΐτειο κάνουν ότι μπορούν για αυτόν τον άγγελο που λόγω γραφειοκρατείας, εγκλωβίστηκε εκεί. Και ο Διευθυντής είναι από τα 3 άτομα σε αυτή την ιστορία που έχουν ασχοληθεί πραγματικά με την υπόθεση. Το πρόβλημα είναι αυτή η ανισσόροπη νομοθεσία, που στην ουσία αφήνει εκτός δομών τα άτομα με αυτισμό που εμφανίζουν επιθετικότητα στερώντας τους βασικά ανθρώπινα δικαιώματα» προσθέτει η ακτιβιστική ομάδα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.