Τρέξε για την απόσταση, όχι για τον χρόνο
Μπες στο Allianz World Run και συγκέντρωσε όσο περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς για τα Παιδικά Χωριά SOS
![aggeliki-kosmopoulou_1.jpg aggeliki-kosmopoulou_1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/aggeliki-kosmopoulou_1.jpg)
![thumbnail_allianz.jpg thumbnail_allianz.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/03/thumbnail_allianz.jpg)
«Τρέξε για την απόσταση, όχι για τον χρόνο». Αυτός είναι ο πρώτος κανόνας του τρεξίματος, και σημαίνει να τρέχεις για να κατακτήσεις τον δρόμο και τη χαρά του. Για να γνωρίσεις διαδρομές, να γεμίσεις εικόνες, να εξοικειωθείς με ό,τι συνθέτει τη δρομική εμπειρία. Κι έπειτα να αρχίσεις το άλλο, το παράλληλο ταξίδι εντός: να σταματήσεις το χρονόμετρο, να υπερβείς τον τόπο, να ακούσεις τη δική σου φωνή που σε ευθυγραμμίζει με τη ζωή.
Ο χρόνος έρχεται μετά. Και η προσπάθεια να τον βελτιώσεις είναι περισσότερο αναζήτηση εσωτερική. Είσαι εσύ με τον εαυτό σου, για να τον ενθαρρύνεις, να τον εκπαιδεύσεις, να σπρώξεις τα όριά του πιο πέρα. Ακόμα κι όταν στέκεσαι στην αφετηρία του αγώνα, ανάμεσα στο πολύχρωμο πλήθος, θέλεις περισσότερο να αναμετρηθείς με τον χτεσινό εαυτό σου παρά με τον άλλο, τον συναθλητή.
Μαζεύεις χιλιόμετρα για να γίνεις ο καλύτερος εαυτός σου. Για την υγεία και την ευεξία σου πρωτίστως, μα άλλο τόσο για τη χαρά. Αυτή σε βγάζει στο δρόμο τα πρωινά του Σαββατοκύριακου όταν οι άλλοι κοιμούνται, σε οδηγεί τα βράδια μετά τη δουλειά, στις στιγμές που ο ανοιχτός δρόμος μάχεται αθόρυβα με την απραξία στον καναπέ σου.
Μαζεύεις χιλιόμετρα με μέτρο τη χαρά. Κι όταν αθροίζονται για καλό σκοπό, η χαρά τοκίζεται και φτάνει έξω από εσένα, αγγίζοντας τις ζωές εκείνων που χρειάζονται αυτό το χάδι.
Μια τέτοια πρωτοβουλία είναι το Allianz World Run, ένας αγώνας διαφορετικός. Αντίπαλος δεν υπάρχει, μα υπάρχει στόχος: να συγκεντρώσεις όσο περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς, για καλό σκοπό. Τρέχεις για αντοχή, για την υγεία σου, για ένα όμορφο σώμα; Τρέχεις ως προετοιμασία για τους μεγάλους ή μικρούς αγώνες του φθινοπώρου ή του χειμώνα; Μην αλλάξεις τίποτα, μα άφησε τις διαδρομές σου να δουλέψουν διπλά.
Μπες στο www.allianzworldrun.com, κάνε την εγγραφή σου επιλέγοντας την ομάδα της Ευρώπης και κατέβασε την εφαρμογή Runtastic − ή σύνδεσέ την με τον αγώνα αν ήδη τη χρησιμοποιείς. Ως τις 25 Οκτωβρίου, κάθε χιλιόμετρό σου θα αθροίζεται στον παγκόσμιο δρομικό «κουμπαρά» της Allianz και θα ενισχύει τον κοινό σκοπό, τα Παιδικά Χωριά SOS, προωθώντας την κοινωνική ένταξη και ενισχύοντας τις επόμενες γενιές.
Η δρομική σου χαρά θα μεγαλώσει, καθώς θα ξέρεις πως κάνοντας αυτό που αγαπάς και «γράφοντας» ώρες και χιλιόμετρα στο δικό σου κοντέρ θα συνδέεσαι μαγικά με τον κόσμο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.