Προετοιμασία για τον Όλυμπο
![81922-183211.jpg 81922-183211.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/81922-183211.jpg)
![342205-711387.jpg 342205-711387.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/02/28/342205-711387.jpg)
Τι είναι αυτό που μας κάνει να ξυπνάμε στις έξι το πρωί του Σαββάτου, έξω το θερμόμετρο μόλις να ξεπερνά το μηδέν, και να τρέχουμε στα βουνά; Να νιώθουμε σαν φυλακισμένοι όταν ένα κρύωμα ή ένας τραυματισμός μας καθηλώνει στο σπίτι. Και να πιστεύουμε ότι είναι μεγάλη ευτυχία καταϊδρωμένοι, ξέπνοοι και με τα χέρια ξυλιασμένα από τον κρύο αέρα, να ανεβαίνουμε, με όση αντοχή έχει ο καθένας, τις πλαγιές της Πάρνηθας βλέποντας από κάτω την πόλη να κοιμάται;
Δεν μου είναι εύκολο να το εκφράσω και ούτε, για να πω την αλήθεια, με απασχολεί ιδιαίτερα. Εκείνο που ξέρω είναι ότι αυτές τις ώρες που κάνουμε το μεγάλο μας τρέξιμο, είναι οι μόνες ώρες της εβδομάδας που δεν με απασχολεί τίποτε άλλο από το μονοπάτι που έχω μπροστά μου, τη φύση γύρω μου, τη θέα και, αραιά και πού, μια πέρδικα που πετάγεται δίπλα μου ή ένα ελάφι που με κοιτά με ανάμικτο φόβο και περιέργεια.
Εντάξει δεν λέω όλη την αλήθεια. Γιατί μαζί με την απόλαυση υπάρχει η επίγνωση ότι αυτές τις ώρες κάνουμε προπόνηση για τον μεγάλο φετινό στόχο, τον Μαραθώνιο του Ολύμπου. Έναν αγώνα που καλύπτει μια διαδρομή 44 χιλιομέτρων με θετική υψομετρική διαφορά πάνω από 3000 μέτρα. Ξεκινά από τον αρχαιολογικό χώρο στο Δίον και φτάνει σε υψόμετρο 2700 μέτρων, στο τελευταίο αλπικό λιβάδι, ακριβώς κάτω από τον θρόνο του Δία. Αυτή την μικρή περιπέτεια της προετοιμασίας σκέφτομαι να καταγράφω στο μπλογκ που ξεκινώ σήμερα στην Athens Voice, θέλοντας να μοιραστώ σκέψεις, συναισθήματα και προβληματισμούς με όσους και όσες ενδιαφέρονται, είτε είναι δρομείς είτε απλώς έχουν την περιέργεια να παρακολουθήσουν αυτή την εμπειρία.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.