Αποκαλύψτε το δέρμα σας
Γνωστοί καλλιτέχνες και αθλητές αγγίζουν ασθενείς με ψωρίαση και κνίδωση
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![319555-628614.jpg 319555-628614.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/02/09/319555-628614.jpg)
Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που… δυσκολεύονται να δώσουν το χέρι τους σε κάποιον που πάσχει από ψωρίαση, παρότι δεν είναι μεταδοτική. Έλλειψη ενημέρωσης και σε αυτό τον τομέα. Η έκθεση φωτογραφίας «Αποκαλύψτε το Δέρμα σας» στοχεύει σε ακριβώς αυτό το σκοπό.
Η έκθεση εντάσσεται στο πλαίσιο της εκστρατείας «Αποκαλύψτε το Δέρμα σας - Skin to live in», η οποία αποτελεί πρωτοβουλία της Novartis Hellas, και τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Δερματολογικής και Αφροδισιολογικής Εταιρείας και της Ελληνικής Εταιρείας Αλλεργιολογίας και Κλινικής Ανοσολογίας, ενώ φέρει την υποστήριξη του Σωματείου Ασθενών με Ψωρίαση «Καλυψώ».
Στόχος της είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού στα χρόνια δερματικά νοσήματα όπως η ψωρίαση και η κνίδωση και βασικό μήνυμα της έκθεσης η ανάγκη απομυθοποίησης των χρόνιων παθήσεων του δέρματος, καθώς πρόκειται για συστηματικά νοσήματα μη μεταδοτικά, που όμως λόγω της λανθασμένης ή ελλιπούς ενημέρωσης μπορεί να οδηγήσουν στην απομόνωση και στον κοινωνικό αποκλεισμό.
Ένας κοινωνικός αποκλεισμός που αφορά πολλές χιλιάδες ανθρώπους. Η ψωρίαση προσβάλλει περίπου το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού, ποσοστό που αντιστοιχεί σε 200.000 περίπου Έλληνες, ενώ η χρόνια αυθόρμητη κνίδωση αγγίζει έως και το 1% του παγκόσμιου πληθυσμού, επηρεάζοντας τη ζωή περίπου 100.000 ασθενών στην Ελλάδα.
Σύμφωνα με τον Ιωάννη Παρασκευόπουλο, διευθυντή Αλλεργιολογικού Τμήματος του 401 Γενικού Στρατιωτικού Νοσοκομείου Αθηνών, «οι ασθενείς με κνίδωση υποφέρουν από μια χρόνια πάθηση η οποία επηρεάζει τόσο σωματικά όσο και συναισθηματικά την καθημερινότητά τους.
Ο απρόβλεπτος χαρακτήρας εμφάνισης των συμπτωμάτων (πομφοί ή/και αγγειοοίδημα που συνοδεύονται από έντονο κνησμό) στην περίπτωση της χρόνιας αυθόρμητης κνίδωσης, καθιστά τους ασθενείς κοινωνικά απομονωμένους. Στόχος μας είναι σε συνεργασία με τους ασθενείς αυτούς να πετύχουμε πλήρη ύφεση της νόσου και κατ’ επέκταση πλήρη έλεγχο της καθημερινότητάς τους, με άμεση βελτίωση της ποιότητας ζωής τους, κάτι το οποίο είναι πλέον εφικτό με την ελπίδα που μας δίνουν νέες θεραπείες».
Για την ψωρίαση μας ο Μάρκος Παπακωνσταντής, Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος του 401 Γενικού Στρατιωτικού Νοσοκομείου Αθηνών: «Είναι μια συχνή χρόνια δερματική πάθηση που μπορεί να ξεκινήσει σε οποιαδήποτε ηλικία και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μεταδοτική.
Πρόκειται για μια χρόνια αυτοάνοση νόσο που χαρακτηρίζεται από παχιές και εκτεταμένες δερματικές βλάβες, οι οποίες ονομάζονται πλάκες και συνήθως προκαλούν κνησμό, αποφολίδωση και πόνο. Η Ψωρίαση συσχετίζεται με σημαντική επιβάρυνση της ποιότητας ζωής από σωματική και ψυχολογική άποψη. Τα άτομα που ζουν με τη συγκεκριμένη κατάσταση είναι πιθανότερο να πάσχουν από διάφορες καταστάσεις, οι οποίες μπορεί να εμφανιστούν ταυτόχρονα όπως είναι η ψωριασική αρθρίτιδα, η καρδιακή νόσος, ο διαβήτης και η κατάθλιψη. Σήμερα υπάρχει σημαντική ανάγκη για νέες θεραπείες, οι οποίες επιτυγχάνουν καθαρό δέρμα, καθώς υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση ανάμεσα στις θεραπείες και την ποιότητα ζωής των ασθενών και επίσης ο 1 στους 2 ασθενείς δεν είναι ικανοποιημένος με τις υπάρχουσες θεραπείες».
Η έκθεση φωτογραφίας παρουσιάζει γνωστές προσωπικότητες του καλλιτεχνικού, αθλητικού και δημοσιογραφικού κόσμου, οι οποίοι φωτογραφήθηκαν από τη φωτογράφο Ρούλα Ρέβη να αγγίζουν ασθενείς με ψωρίαση και κνίδωση. Στην εκστρατεία ανταποκρίθηκαν οι (με αλφαβητική σειρά): Νίκος Αγγελής-ηθοποιός, Εύα Αντωνοπούλου-δημοσιογράφος, Αλεξάνδρα Ασημάκη-παγκόσμια πρωταθλήτρια Εθνικής Ομάδας Πόλο Γυναικών, Αγγελική Γερόλιμου-παγκόσμια πρωταθλήτρια Εθνικής Ομάδας Πόλο Γυναικών, Λεωνίδας Καλφαγιάννης-ηθοποιός, Κατερίνα Καραβάτου-παρουσιάστρια, Κρατερός Κατσούλης-ηθοποιός, Νάντια Κοντογιώργη-ηθοποιός, Ελισάβετ Κωνσταντινίδου-ηθοποιός, Πέτρος Λαγούτης-ηθοποιός, Ελένη Πετρουλάκη-γυμνάστρια, Νατάσα Ράγιου-δημοσιογράφος, Ευδοκία Ρουμελιώτη-ηθοποιός, Αντιγόνη Ρουμπέση-παγκόσμια πρωταθλήτρια Εθνικής Ομάδας Πόλο Γυναικών, Σταύρος Σβίγγος-ηθοποιός, Γιάννης Στάνκογλου-ηθοποιός, Έφη Σφυρή-πρωταθλήτρια beach volley, Δημοσθένης Ταμπάκος-Χρυσός Ολυμπιονίκης Γυμναστικής, Πέγκυ Τρικαλιώτη-ηθοποιός, Αποστόλης Τότσικας-ηθοποιός και Γιώργος Χρανιώτης-ηθοποιός.
Η έκθεση είναι ελεύθερη για το κοινό και φιλοξενείται έως τις 19 Φεβρουαρίου στο «401 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών» με την υποστήριξη της Novartis Hellas.
Για περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την ψωρίαση και την κνίδωση, αλλά και για να «ψηφίσετε» την αγαπημένη σας φωτογραφία από την έκθεση, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.skintolivein.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Μιλήσαμε με τον διακεκριμένο καρδιολόγο, αλλά και μουσικό και συγγραφέα, με αφορμή το νέο του βιβλίο «Συνομιλίες με πρόσωπα της Υγείας» εκδ. Athens Voice Books
Αυτές που επιδεινώνονται και εκείνες που καλυτερεύουν
Summer camp δίπλα στη θάλασσα σε συνεργασία με το Aqua Life Centre
Περπάτημα, ήπιο τζόκινγκ, ποδηλασία, γιόγκα
Όταν οι αθλητές γίνονται πρότυπα ενάντια στο στίγμα
Η νόσος εκδηλώνεται αρχικά με συμπτώματα σαν εκείνα της γρίπης
Οι ψυχολογικές επιπτώσεις από τη ζέστη μπορεί να διαφέρουν μεταξύ των φύλων
Ανοιχτά θα μείνουν τα κέντρα ημέρας και τα υπνωτήρια
Τα συχνά δροσερά ντους και η ενυδάτωση του δέρματος βοηθούν στην υποχώρηση του πόνου
Μπορεί να προκληθούν από παράγοντες όπως η αυξημένη υγρασία, η ζέστη και τα τρόφιμα
Τα μισά ανεμβολιάστα παιδιά ζουν σε 31 χώρες που πλήττονται από συγκρούσεις
Ο ασθενής στο επίκεντρο του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης
Τα εξελικτικά βήματα του ιού την τελευταία διετία και ο βαθμός ετοιμότητας
Προσκεκλημένος ο φαρμακοποιός-συγγραφέας Μανόλης Μαυρολέων
Μια συζήτηση με τον Δρ. Νικόλα Βόπη, ψυχολόγο / mind trainer και διδάκτωρ μοντέρνας ψυχολογίας στο Yale University
Ιδανική εποχή το καλοκαίρι για κολύμπι, περπάτημα και ποδήλατο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.