- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Αγιονέρι – The Last Barrel Series 2021: ένα ονειρεμένο τσίπουρο
Ένα τσίπουρο από το τελευταίο δρύινο βαρέλι της χρονιάς
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Αγιονέρι – The Last Barrel Series 2021: ένα ονειρεμένο τσίπουρο Αγιονέρι – The Last Barrel Series 2021: ένα ονειρεμένο τσίπουρο](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/12/30/agioneri_-_the_last_barrel_2021.jpg)
Αγιονέρι – The Last Barrel Series 2021: το αγαπημένο τσίπουρο κυκλοφορεί σε μια συλλεκτική έκδοση που κυκλοφορεί σε 645 αριθμημένες φιάλες
Φινετσάτο, βελούδινο, πολύ αρωματικό… Το απολαμβάνεις με μικρές, ηδονικές γουλιές γιατί δεν θες να τελειώσει. Το Αγιονέρι είναι ένα τσίπουρο μικρής παραγωγής που αποστάζεται στην αμπελουργική ζώνη της περιοχής των Μετεώρων από την αποσταγματοποιία Τσιλιλή, που έτσι και αλλιώς μας έχει χαρίσει φοβερά αποστάγματα. Το μυστικό αυτού του συγκεκριμένου τσίπουρου, όμως, είναι ότι πριν εμφιαλωθεί, παλαιώνει για τουλάχιστον 12 μήνες σε δρύινα βαρέλια. Σε αυτό το γεγονός χρωστά τη βαθιά γεύση και τη μοναδική πολυπλοκότητά του.
![agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_i.jpg agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_i.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_i.jpg)
Το 2020 ο αποσταγματοποιός Κώστας Τσιλιλής και η ομάδα του αποφάσισαν για πρώτη φορά να μοιραστούν με όλους εμάς μια αγαπημένη τους συνήθεια: το άνοιγμα του τελευταίου βαρελιού με το τσίπουρο Αγιονέρι της χρονιάς! Έτσι δημιουργήθηκε το Αγιονέρι – The Last Barrel, που κυκλοφορεί σε περιορισμένες, αριθμημένες φιάλες, αποκλειστικά από το τελευταία βαρέλι του έτους.
Αυτή η παράδοση, όπως λέει και ο ίδιος ο Κώστας Τσιλιλής συνεχίζεται και φέτος: «Με μεγάλη χαρά συνεχίζουμε την παράδοση του The Last Barrel, της δημιουργίας μιας συλλεκτικής φιάλης, ιδιαίτερης συναισθηματικής αξίας και σημασίας για εμάς. Παραδοσιακά, στο πέρασμα των χρόνων, το τελευταίο βαρέλι με Αγιονέρι που αποσφραγίζαμε το απολαμβάναμε με φίλους και γνωστούς. Με ενθουσιασμό και συγκίνηση βλέπουμε αυτή την παρέα να μεγαλώνει και γι’ αυτό δημιουργήσαμε, και φέτος, την ειδική συλλεκτική έκδοση του The Last Barrel».
![agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_d.jpg agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_d.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/agioneri_-_the_last_barrel_2021_-_d.jpg)
Από το τελευταίο βαρέλι του 2021 δημιουργήθηκαν 645 συλλεκτικές, χειρόγραφα αριθμημένες φιάλες. Φέτος, στην εορταστική συσκευασία περιλαμβάνεται και ένα νόμισμα που φιλοτεχνήθηκε με έμπνευση από τα ιδιαίτερα βαρέλια στα οποία ωριμάζει το Αγιονέρι, καθώς η βελούδινη γεύση του οφείλεται στον χρόνο παραμονής του σε αυτά. Και τι ωραία ιδέα να ανοίξετε αυτή τη φιάλη, που προήλθε από το τελευταίο βαρέλι, την τελευταία νύχτα του χρόνου (ή την πρώτη του επόμενου)… Θα το βρείτε σε επιλεγμένες κάβες και e-shops. Καλή χρονιά!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Φρανσουά Τρυφώ και μενού από ένα από τα καλύτερα wine bar της Αθήνας
Δοκιμάζεις μια φορά και θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα
Μια φρέσκια μπίρα πολύ δροσερή που λέγεται Droseri και είναι Θασίτισα… ή μάλλον Θασίτσα.
Σύγχρονα twists αιγαιοπελαγίτικης γεύσης
Διαφορετικοί DJs κάθε βράδυ, art deco αισθητική και ωραία ποτά
Τι καλύτερο από ένα δροσερό κοκτέιλ σε ταράτσα, για να ρίξει λίγο τη θερμοκρασία;
Tαξιδεύουμε στους αμπελώνες του Νέου Κόσμου, της Ευρώπης, αλλά και της Ελλάδας δοκιμάζοντας κάποια από τις 100 προσεκτικά διαλεγμένες ετικέτες
Το «φυσικό αφρώδες» κρασί που θες να δοκιμάσεις
Το αγαπήσαµε γιατί όταν θέλουµε να οργανώσουµε ένα event, ένα πάρτι, µια εκδήλωση, ένα τραπέζι, είναι σωτήρι
Πάνω από 70 επιλογές σε επιλεγµένο χύµα κρασί από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, εφάµιλλο σε ποιότητα µε ονοµαστά εµφιαλωµένα και, µάλιστα, σε εξαιρετικές τιµές
Στο φετινό Athens Cocktail Festival, άφησε την περιέργειά σου να σε οδηγήσει στην ανακάλυψη των βραβευμένων χειροποίητων The Lost Explorer Mezcal
Το μεγαλύτερο φεστιβάλ για cocktails έρχεται στις 7 και 8 Ιουνίου
Τα ωραία κρασιά της οικογένειας Καραµήτρου
Mιλήσαμε με την Lesley Gracie, Master Distiller του Hendrick’s και τον Ally Martin, Global Brand Ambassador του brand για το νέο limited edition του Hendrick's, Grand Cabaret
Από τον Όμιλο Mitsis και την εταιρεία Aiolos
Σε εικοσιπέντε αγαπημένα bar σε όλη την Ελλάδα
Με το που κυκλοφόρησε πήρε στο Λονδίνο το χρυσό βραβείο
Από 10 έως 12 Μαΐου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων
Ένας ιδιαίτερος οινοπροορισμός στον Πειραιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.