- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Ένα οινικό παιχνίδι από το Κτήμα Κυρ-Γιάννη
Ανέβασε μια φωτογραφία από το κρασί που πίνεις με hashtags #kiryianni και #krasistospiti και μπες στην κλήρωση για να κερδίσεις μια magnum φιάλη!
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![Το Κτήμα Κυρ-Γιάννη βρήκε έναν τρόπο να μας κρατήσει απασχολημένους στην καραντίνα Ένα οινικό παιχνίδι από το Κτήμα Κυρ-Γιάννη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/04/21/91571544_3154005701278692_5230726045711204352_o.jpg)
To Κτήμα Κυρ-Γιάννη σε προσκαλεί να ανεβάσεις μια φωτογραφία στο Instagram με το κρασί που πίνεις και να διεκδικήσεις μια magnum φιάλη XMD Ξινόμαυρο-Μαυροδάφνη Κυρ-Γιάννη
Δεν ζούμε και τις καλύτερες εβδομάδες της ζωής μας. Όσο περνούν οι μέρες και εξαντλούμε όλα όσα θέλαμε ή μπορούμε να κάνουμε μέσα σε ένα σπίτι, η ψυχολογία χειροτερεύει. Διαβάσαμε όλα τα βιβλία που ήταν στοιβαγμένα στο κομοδίνο, ζυμώσαμε ψωμί και μαγειρέψαμε όλες τις συνταγές του Instagram που μας κέντρισαν το ενδιαφέρον. Είδαμε σειρές, ταινίες και ντοκιμαντέρ, καθαρίσαμε όλο το σπίτι, περάσαμε ατέλειωτες ώρες βιντεοκλήσης. Και τώρα; Τώρα, ίσως ήρθε η ώρα να παίξουμε ένα παιχνίδι!
Κατά τη διάρκεια αυτών των δύσκολων στιγμών το Κτήμα Κυρ-Γιάννη σκέφτηκε ένα οινικό παιχνίδι για να μας κρατήσει απασχολημένους –και ευδιάθετους! Ξεκίνησε λοιπόν μια νέα δράση προσκαλώντας όλους τους οινόφιλους (και όχι μόνο) να μοιραστούν τις στιγμές τους μέσα στο σπίτι πίνοντας Ελληνικό Επώνυμο Κρασί.
Το παιχνίδι είναι απλό. Αναρτούμε μία φωτογραφία στο Instagram (story ή δημοσίευση), κάνουμε tag τον λογαριασμό @kiryianni και χρησιμοποιούμε τα δύο αυτά hashtags: #kiryianni και #krasistospiti. Προσοχή, το κρασί μπορεί να είναι οποιοδήποτε Ελληνικό Επώνυμο Κρασί κι όχι μόνο Κυρ-Γιάννη!
![Το Κτήμα Κυρ-Γιάννη βρήκε έναν τρόπο να μας κρατήσει απασχολημένους στην καραντίνα Ένα οινικό παιχνίδι από το Κτήμα Κυρ-Γιάννη](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/krasistospiti.jpg)
Η δράση θα ολοκληρωθεί στις 30 Απριλίου 2020 και μέχρι τότε ένας τυχερός κάθε μέρα, που θα προκύπτει έπειτα από κλήρωση, θα κερδίζει και από μία μοναδική magnum φιάλη 1,5 λίτρου XMD Ξινόμαυρο-Μαυροδάφνη Κυρ-Γιάννη*, η οποία μάλιστα δεν διατίθεται στην αγορά. Τι λέτε λοιπόν; Παίζουμε;
*Το χαρμάνι δύο χαρισματικών ελληνικών ποικιλιών – του Ξινόμαυρου και της Μαυροδάφνης – εμφιαλώθηκε για πρώτη φορά από το Κτήμα Κυρ-Γιάννη το 2013. Το κρασί ονομάστηκε XMD από τα αρχικά των ονομάτων και είναι διαθέσιμο αποκλειστικά σε φιάλη magnum στους επισκέπτες του Κτήματος Κυρ-Γιάννη στη Νάουσα και στη διαδικτυακή αποθήκη της Κυρ-Γιάννη www.warehouse10.gr.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Φρανσουά Τρυφώ και μενού από ένα από τα καλύτερα wine bar της Αθήνας
Δοκιμάζεις μια φορά και θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα
Μια φρέσκια μπίρα πολύ δροσερή που λέγεται Droseri και είναι Θασίτισα… ή μάλλον Θασίτσα.
Σύγχρονα twists αιγαιοπελαγίτικης γεύσης
Διαφορετικοί DJs κάθε βράδυ, art deco αισθητική και ωραία ποτά
Τι καλύτερο από ένα δροσερό κοκτέιλ σε ταράτσα, για να ρίξει λίγο τη θερμοκρασία;
Tαξιδεύουμε στους αμπελώνες του Νέου Κόσμου, της Ευρώπης, αλλά και της Ελλάδας δοκιμάζοντας κάποια από τις 100 προσεκτικά διαλεγμένες ετικέτες
Το «φυσικό αφρώδες» κρασί που θες να δοκιμάσεις
Το αγαπήσαµε γιατί όταν θέλουµε να οργανώσουµε ένα event, ένα πάρτι, µια εκδήλωση, ένα τραπέζι, είναι σωτήρι
Πάνω από 70 επιλογές σε επιλεγµένο χύµα κρασί από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, εφάµιλλο σε ποιότητα µε ονοµαστά εµφιαλωµένα και, µάλιστα, σε εξαιρετικές τιµές
Στο φετινό Athens Cocktail Festival, άφησε την περιέργειά σου να σε οδηγήσει στην ανακάλυψη των βραβευμένων χειροποίητων The Lost Explorer Mezcal
Το μεγαλύτερο φεστιβάλ για cocktails έρχεται στις 7 και 8 Ιουνίου
Τα ωραία κρασιά της οικογένειας Καραµήτρου
Mιλήσαμε με την Lesley Gracie, Master Distiller του Hendrick’s και τον Ally Martin, Global Brand Ambassador του brand για το νέο limited edition του Hendrick's, Grand Cabaret
Από τον Όμιλο Mitsis και την εταιρεία Aiolos
Σε εικοσιπέντε αγαπημένα bar σε όλη την Ελλάδα
Με το που κυκλοφόρησε πήρε στο Λονδίνο το χρυσό βραβείο
Από 10 έως 12 Μαΐου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων
Ένας ιδιαίτερος οινοπροορισμός στον Πειραιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.