Aegean Cocktails & Spirits: το πρώτο φεστιβάλ ελληνικών αποσταγμάτων στην πιο όμορφη ταράτσα της πόλης
Cocktails με ελληνικό twist και σύνθημα «think global, act local»
![cocktail-anoigma.jpg cocktail-anoigma.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/04/19/cocktail-anoigma.jpg)
Τσίπουρο, ρακί, ούζο. Όταν μιλάμε για ελληνικά αποστάγματα το μυαλό ταξιδεύει κατευθείαν σε ένα παραδοσιακό καφενείο, σε μια γωνιά του Αιγαίου ή σε ένα κρητικό καζάνι που κοχλάζει. Δύσκολα θα σκεφτούμε το roof garden ενός σύγχρονου όσο και δημοφιλούς cocktail bar στο κέντρο της Αθήνας.
Με τα μπαρ της να φιγουράρουν πια στις λίστες με τα καλύτερα μπαρ του κόσμου, και τους Έλληνες bartenders να κατακτούν βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς, η Αθήνα έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι του fine drinking. Δεν φτάνει όμως αυτό. Σκοπός είναι να εξωτερικεύσουμε την παράδοση ή την κουλτούρα μας με έναν τρόπο σύγχρονο που να μπορεί να αναμετρηθεί με τις σύγχρονες, παγκόσμιες τάσεις.
Στο Aegean Cocktails & Spirits Festival, το πρώτο φεστιβάλ που φέρνει το ελληνικό απόσταγμα στο επίκεντρο των παγκόσμιων τάσεων του bartending, τα cocktail με ελληνικό twist θα έχουν πρωταγωνιστική θέση. Τη Δευτέρα 23 Απριλίου στην όμορφη ταράτσα του 360° Cocktail Bar, από τη 13.00 έως τις 22.00 17 κορυφαία παραγωγοί θα στήσουν 13 διαφορετικά bar (!) με σύγχρονα cocktails, αλλά ελληνικό χαρακτήρα.
![cocktail-mesa.jpg cocktail-mesa.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/cocktail-mesa.jpg)
Οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν κάθε ένα από τα προϊόντα ξεχωριστά, να μιλήσουν με εξειδικευμένους bartenders για τη χρήση τους μέσα σε cocktail και τα στάδια παραγωγής τους, να φτιάξουν τα δικά τους cocktails στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους ακολουθώντας τις οδηγίες επαγγελματιών, να παρακολουθήσουν σεμινάρια ανοιχτά στο κοινό, καθώς και μια σειρά σεμιναρίων του P(our), της ΜΚΟ που έχουν ιδρύσει ορισμένοι από τους καλύτερους bartender του κόσμου, και φυσικά να δοκιμάσουν δεκάδες cocktails καθώς τα 20 καλύτερα cocktail bars της Αθήνας θα βρίσκονται εδώ παρουσιάζοντας τα δικά τους Aegean cocktails.
Κάτω από τον αττικό ουρανό, με σύνθημα το “Think global, act local” ήρθε η ώρα να μάθουμε την ελληνική γεύση του cocktail.
Info
Δευτέρα 23 Απριλίου 2018, 13:00-22:00
360 Cocktail Bar: Ηφαίστου 2, Μοναστηράκι
Γενική είσοδος την ημέρα του φεστιβάλ: €15 (περιλαμβάνει 3 cocktail) Προπώληση μέσω του viva.gr: €10 (περιλαμβάνει 3 cocktail)
*Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Φρανσουά Τρυφώ και μενού από ένα από τα καλύτερα wine bar της Αθήνας
Δοκιμάζεις μια φορά και θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα
Μια φρέσκια μπίρα πολύ δροσερή που λέγεται Droseri και είναι Θασίτισα… ή μάλλον Θασίτσα.
Σύγχρονα twists αιγαιοπελαγίτικης γεύσης
Διαφορετικοί DJs κάθε βράδυ, art deco αισθητική και ωραία ποτά
Τι καλύτερο από ένα δροσερό κοκτέιλ σε ταράτσα, για να ρίξει λίγο τη θερμοκρασία;
Tαξιδεύουμε στους αμπελώνες του Νέου Κόσμου, της Ευρώπης, αλλά και της Ελλάδας δοκιμάζοντας κάποια από τις 100 προσεκτικά διαλεγμένες ετικέτες
Το «φυσικό αφρώδες» κρασί που θες να δοκιμάσεις
Το αγαπήσαµε γιατί όταν θέλουµε να οργανώσουµε ένα event, ένα πάρτι, µια εκδήλωση, ένα τραπέζι, είναι σωτήρι
Πάνω από 70 επιλογές σε επιλεγµένο χύµα κρασί από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, εφάµιλλο σε ποιότητα µε ονοµαστά εµφιαλωµένα και, µάλιστα, σε εξαιρετικές τιµές
Στο φετινό Athens Cocktail Festival, άφησε την περιέργειά σου να σε οδηγήσει στην ανακάλυψη των βραβευμένων χειροποίητων The Lost Explorer Mezcal
Το μεγαλύτερο φεστιβάλ για cocktails έρχεται στις 7 και 8 Ιουνίου
Τα ωραία κρασιά της οικογένειας Καραµήτρου
Mιλήσαμε με την Lesley Gracie, Master Distiller του Hendrick’s και τον Ally Martin, Global Brand Ambassador του brand για το νέο limited edition του Hendrick's, Grand Cabaret
Από τον Όμιλο Mitsis και την εταιρεία Aiolos
Σε εικοσιπέντε αγαπημένα bar σε όλη την Ελλάδα
Με το που κυκλοφόρησε πήρε στο Λονδίνο το χρυσό βραβείο
Από 10 έως 12 Μαΐου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων
Ένας ιδιαίτερος οινοπροορισμός στον Πειραιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.