Τα κρασιά των βουνών στο κέντρο της πόλης
«ΟινοΚεντρικά 2016». 21 οινοποιεία από την καρδιά της Ελλάδας παρουσιάζουν τα κρασιά τους στο Electra Metropolis
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![331110-685683.jpg 331110-685683.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/11/18/331110-685683.jpg)
Οι αμπελώνες της Κεντρικής Ελλάδας σκαρφαλώνουν πάνω στα βουνά κι εκεί, στα εύφορα αμπελοτόπια, γεννάνε κρασιά γεμάτα ευωδιές. Γηγενείς και διεθνείς ποικιλίες δίνουν προσιτά κρασιά για τις ανάγκες της καθημερινότητας, αλλά και κρασιά σπουδαία που δεν ξεχνάς εύκολα.
Όλα αυτά τα κρασιά μπορείς να τα γνωρίσεις από κοντά αλλά και να τα γευτείς αυτή την Κυριακή, 20 Νοεμβρίου, στα «ΟινοΚεντρικά 2016» στο ξενοδοχείο Electra Metropolis. Η εκδήλωση, που γίνεται για πρώτη φορά, συγκεντρώνει 21 οινοποιεία από την Αττική, τη Βοιωτία, την Εύβοια, την Καρδίτσα, τη Λάρισα, τα Τρίκαλα και τη Φθιώτιδα. Εκτός από τη γευστική δοκιμή των κρασιών οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν και τους δημιουργούς τους, να συνομιλήσουν μαζί τους και να λύσουν όλες τις απορίες τους.
Τα ΟινοΚεντρικά πραγματοποιούνται από τις 12.00 έως τις 20.00 (οι δύο πρώτες ώρες είναι μόνο για επαγγελματίες) και περιλαμβάνουν τρεις παράλληλες εκδηλώσεις. Στην πρώτη ο Μανόλης Ν. Σταυρακάκης, ομότιμος καθηγητής του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα μιλήσει για την «Αμπελογραφία ποικιλιών της Κεντρικής Ελλάδας (14.00-14.30). Έπειτα ο οινογράφος και κριτικός οίνου Σίμος Γεωργόπουλος θα παρουσιάσει κρασιά από ελληνικές ποικιλίες που καλλιεργούνται στα αμπελοτόπια της Κεντρικής Ελλάδας (16.00-17.00), ενώ στη συνέχεια όλα τα κρασιά από τις ποικιλίες Μαλαγουζιά και Σιρά θα εκτεθούν ομαδοποιημένα και θα σερβίρονται καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας.
Electra Metropolis, Μητροπόλεως 15, 214 1006200
*Τα «ΟινοΚεντρικά 2016» διοργανώνονται από την εταιρεία οινικής επικοινωνίας Vinetum για λογαριασμό της ΕΝΟΑΚΕ, με την υποστήριξη και την αιγίδα της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και με χορηγούς τις εταιρείες Α.Γ. Κοροπούλης, Dunapack Viokyt Packaging, Elias Valavanis Glassworks και Ενοχημική. Η είσοδος για το κοινό είναι €5 (επαγγελματίες δωρεάν).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Φρανσουά Τρυφώ και μενού από ένα από τα καλύτερα wine bar της Αθήνας
Δοκιμάζεις μια φορά και θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα
Μια φρέσκια μπίρα πολύ δροσερή που λέγεται Droseri και είναι Θασίτισα… ή μάλλον Θασίτσα.
Σύγχρονα twists αιγαιοπελαγίτικης γεύσης
Διαφορετικοί DJs κάθε βράδυ, art deco αισθητική και ωραία ποτά
Τι καλύτερο από ένα δροσερό κοκτέιλ σε ταράτσα, για να ρίξει λίγο τη θερμοκρασία;
Tαξιδεύουμε στους αμπελώνες του Νέου Κόσμου, της Ευρώπης, αλλά και της Ελλάδας δοκιμάζοντας κάποια από τις 100 προσεκτικά διαλεγμένες ετικέτες
Το «φυσικό αφρώδες» κρασί που θες να δοκιμάσεις
Το αγαπήσαµε γιατί όταν θέλουµε να οργανώσουµε ένα event, ένα πάρτι, µια εκδήλωση, ένα τραπέζι, είναι σωτήρι
Πάνω από 70 επιλογές σε επιλεγµένο χύµα κρασί από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, εφάµιλλο σε ποιότητα µε ονοµαστά εµφιαλωµένα και, µάλιστα, σε εξαιρετικές τιµές
Στο φετινό Athens Cocktail Festival, άφησε την περιέργειά σου να σε οδηγήσει στην ανακάλυψη των βραβευμένων χειροποίητων The Lost Explorer Mezcal
Το μεγαλύτερο φεστιβάλ για cocktails έρχεται στις 7 και 8 Ιουνίου
Τα ωραία κρασιά της οικογένειας Καραµήτρου
Mιλήσαμε με την Lesley Gracie, Master Distiller του Hendrick’s και τον Ally Martin, Global Brand Ambassador του brand για το νέο limited edition του Hendrick's, Grand Cabaret
Από τον Όμιλο Mitsis και την εταιρεία Aiolos
Σε εικοσιπέντε αγαπημένα bar σε όλη την Ελλάδα
Με το που κυκλοφόρησε πήρε στο Λονδίνο το χρυσό βραβείο
Από 10 έως 12 Μαΐου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων
Ένας ιδιαίτερος οινοπροορισμός στον Πειραιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.