- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Μπουτάρης στον Βασίλαινα
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![318324-626850.jpg 318324-626850.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/01/26/318324-626850.jpg)
Με 137 χρόνια ιστορίας, με έξι οινοποιεία, με το πρώτο εμφιαλωμένο ερυθρό κρασί, την περίφημη Νάουσα Μπουτάρη να μαγεύει τους οινόφιλους μέχρι σήμερα, με άπειρες διακρίσεις στο εξωτερικό, (ανάμεσα τους 17 φορές στα top 100 οινοποιεία του κόσμου σύμφωνα με το περιοδικό Wines and Spirits), με όραμα να καθιερώσει τις ελληνικές ποικιλίες στο παγκόσμιο οινικό στερέωμα, η οικογένεια Μπουτάρη δικαιούται να συγκαταλέγεται στις μεγάλες δυναστείες του κρασιού όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε διεθνές επίπεδο.
Αύριο Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου, ο Βασίλαινας, το εξαιρετικό αυτό εστιατόριο με τη μεγάλη ιστορία και την επίσης ισχυρή σύγχρονη παρουσία, έχει την τιμή να συνοδέψει με τις γαστρονομικές προτάσεις του σεφ Άνταμ Κοντοβά, 5 κορυφαία κρασιά της Μπουτάρη Οινοποιητική, σε μια μοναδική βραδιά που ενορχηστρώνει ο σύμβουλος οίνου του εστιατορίου Γρηγόρης Μιχαήλος.
Για να πάρετε μια γεύση το μενού θα περιλαμβάνει τσιπούρα μαριναρισμένη σε σάλτσα εσπεριδοειδών και χρένο και θα συνοδευτεί από το Οροπέδιο 2014, Μοσχοφίλερο, Μαντινεία, μια τελείως φρέσκια ματιά στην αγαπημένη ποικιλία. Το μυλοκόπι φρικασέ με άγρια χόρτα, μύδια και αυγοτάραχο θα συναντήσει το Καλλίστη Reserve 2013, ένα all time classic Ασύρτικο που «πάλλεται» στο στόμα. Τα μάγουλα μόσχου γάστρας με ξινόχοντρο τραχανά Μάνης και χλωρή μυζήθρα θα «σεταριστούν με Νάουσα Grande Reserve 2010, Ξινόμαυρο, Νάουσα ένα από τα καλύτερα κρασιά της περιοχής που βάζει κάτω πολλά πανάκριβα Cabernet του Bordeaux. Και ακολουθούν και άλλα εξαιρετικά «ζευγαρώματα» για τους τυχερούς που θα παρευρεθούν. Τιμή 35€ το άτομο, κρατήσεις στο 2104612457.
Βασίλαινας: Αιτωλικού 72, Πειραιάς
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Φρανσουά Τρυφώ και μενού από ένα από τα καλύτερα wine bar της Αθήνας
Δοκιμάζεις μια φορά και θυμάσαι τη γεύση τους για πάντα
Μια φρέσκια μπίρα πολύ δροσερή που λέγεται Droseri και είναι Θασίτισα… ή μάλλον Θασίτσα.
Σύγχρονα twists αιγαιοπελαγίτικης γεύσης
Διαφορετικοί DJs κάθε βράδυ, art deco αισθητική και ωραία ποτά
Τι καλύτερο από ένα δροσερό κοκτέιλ σε ταράτσα, για να ρίξει λίγο τη θερμοκρασία;
Tαξιδεύουμε στους αμπελώνες του Νέου Κόσμου, της Ευρώπης, αλλά και της Ελλάδας δοκιμάζοντας κάποια από τις 100 προσεκτικά διαλεγμένες ετικέτες
Το «φυσικό αφρώδες» κρασί που θες να δοκιμάσεις
Το αγαπήσαµε γιατί όταν θέλουµε να οργανώσουµε ένα event, ένα πάρτι, µια εκδήλωση, ένα τραπέζι, είναι σωτήρι
Πάνω από 70 επιλογές σε επιλεγµένο χύµα κρασί από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, εφάµιλλο σε ποιότητα µε ονοµαστά εµφιαλωµένα και, µάλιστα, σε εξαιρετικές τιµές
Στο φετινό Athens Cocktail Festival, άφησε την περιέργειά σου να σε οδηγήσει στην ανακάλυψη των βραβευμένων χειροποίητων The Lost Explorer Mezcal
Το μεγαλύτερο φεστιβάλ για cocktails έρχεται στις 7 και 8 Ιουνίου
Τα ωραία κρασιά της οικογένειας Καραµήτρου
Mιλήσαμε με την Lesley Gracie, Master Distiller του Hendrick’s και τον Ally Martin, Global Brand Ambassador του brand για το νέο limited edition του Hendrick's, Grand Cabaret
Από τον Όμιλο Mitsis και την εταιρεία Aiolos
Σε εικοσιπέντε αγαπημένα bar σε όλη την Ελλάδα
Με το που κυκλοφόρησε πήρε στο Λονδίνο το χρυσό βραβείο
Από 10 έως 12 Μαΐου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων
Ένας ιδιαίτερος οινοπροορισμός στον Πειραιά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.