- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
![43861-98572.jpg 43861-98572.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/43861-98572_0.jpg)
![90948-183303.jpg 90948-183303.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/03/13/90948-183303.jpg)
Η Μαρία Τζίτζη είναι χημικός με ειδίκευση στην οινολογία και τη χημεία περιβάλλοντος, έχει δικό της εργαστήριο και παρέχει συμβουλές σε οινοποιητικές μονάδες, είναι καθηγήτρια οινολογίας και συνεργάζεται με τη σχολή Le Monde ως υπεύθυνη σε θέματα οίνου. Μέλος εδώ και πολλά χρόνια της Ένωσης Ελλήνων Οινολόγων, αλλά και της Διεθνούς Ένωσης Οινολόγων. Ειδική γευσιγνώστρια, με πάνω από 45 συμμετοχές σε διεθνείς διαγωνισμούς κρασιού σε ολόκληρο τον κόσμο είτε ως κριτής είτε ως μέλος της επιτροπής είτε ως εκπρόσωπος του Διεθνούς Οργανισμού Οίνου και Αμπέλου, αρθρογραφεί κατά καιρούς σε εφημερίδες, περιοδικά και ίντερνετ, αλλά δεν σταματάει εδώ.
Έχει γράψει το επαγγελματικό βιβλίο «Στοιχεία οινολογίας - Η τέχνη του οινοχόου» αλλά η πένα της ρέει ασταμάτητα και έχει συγγράψει και δύο μυθιστορήματα τα «Σκοτεινό κελλάρι» και «Σαν κρασί» τα οποία έχουν βραβευθεί από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (3ο και 2ο βραβείο αντίστοιχα), ενώ το «Σκοτεινό κελλάρι» έχει τιμηθεί και με το δεύτερο βραβείο στην κατηγορία του στο διεθνή διαγωνισμό Βιβλίων γαστρονομίας Gourmand Awards. Μόλις πριν λίγες μέρες η Μαρία, μια νέα γοητευτική γυναίκα που θες για ώρες να μιλάς μαζί της (και όχι μόνο για κρασί), κατέκτησε, αυτή, μια Ελληνίδα και μάλιστα γυναίκα, μια πολύ σημαντική διάκριση από την Ένωση Γάλλων Οινολόγων. Πρόκειται για το «Chevalier dans l’ordre du Merite Agricole», με δυο λόγια χρίστηκε ιππότης της… αγροτιάς, μια βράβευση που λίγοι και πολύ σημαντικοί κατακτούν στον κόσμο, μια αναγνώριση για το ήθος, την προσφορά και την αγαστή συνεργασία με τους Γάλλους σε θέματα οίνου. Πάντα τέτοια, και εις ανώτερα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.