- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Ραντεβού για βρόμικο στις καντίνες
Πεινασμένες στάσεις για φαγητό στην πόλη που όχι μόνο δεν κοιμάται, αλλά και δεν χορταίνει ποτέ
![Ραντεβού για βρόμικο στις καντίνες Ραντεβού για βρόμικο στις καντίνες](/images/1074x600/jpg/files/2024-07-24/kantines.jpg)
Οι καντίνες της Αθήνας που μας χορταίνουν όλους
Ξεκινάμε με τις δύο διασημότερες καντίνες των ξενύχτηδων. Στη διάσημη Καντίνα της Μιχαλακοπούλου το must είναι τα αξεπέραστα chicken nuggets, με πατάτες που κολυμπούν στη σος. Το βάλσαμο μετά το αλκοόλ θα το βρεις και δύο δρόμους πιο πάνω, στην Καντίνα Μαβίλη – λες η μούσα στο τραγούδι «Σαν να μη πέρασε μια μέρα» να καταβρόχθιζε εκεί το διάσημο σάντουιτς με τις κοτομπουκιές;
Το Johnie Hot Dog είναι το κλασικό άτυπο ραντεβού μετά τα μπουζούκια του Ελληνικού. Για κάτι κλασικό πάρε το American Dog, αν θες κάτι καυτερό (λίγο) δοκίμασε το Gouda Cheese Dog, για κάτι εντυπωσιακά νόστιμο πες να σου ετοιμάσουν στα γρήγορα ένα Village. Πιο κεντρικά πέρνα μια βόλτα hot dog από την Καντίνα στη Συγγρού, στο (αυτοαποκαλούμενο) καλύτερο hot dog της Αθήνας – να πας και να μας πεις.
![Ραντεβού για βρόμικο στις καντίνες Ραντεβού για βρόμικο στις καντίνες](/images/w734/jpg/files/2024-07-24/atk_5070.jpg)
Η κιτρινόμαυρη Καντίνα του Βασίλη στη Χαμοστέρνας φημίζεται για το σάντουιτς με το βραστό λουκάνικο Φρανκφούρτης με κρεμμύδι καραμελωμένο, κέτσαπ, μουστάρδα, λάχανο, καρότο και τη μαμαδίστικη μαγιονέζα που ετοιμάζεται καθημερινά. Στην Καντίνα Ούλωφ Πάλμε θα συναντήσεις και την πάντα χαμογελαστή κυρία Άννα, για να σου αποκαλύψει όλες τις μυστικές συνταγές σος. Σεφταλιά, πανσέτα, μπιφτέκι, μοσχάρι, όλα τα έχει στο μενού της!
Στον Νονό, καντίνα στο Χαϊδάρι –ιδιαίτερα δημοφιλή στα δυτικά προάστια–, θα πας για κρέπες, sandwiches, hot dogs και burgers, όλα με ονόματα από χαρακτήρες της διάσημης ταινίας «Ο νονός». Στην άλλη πλευρά της Αθήνας, θα βρεις το νέο Street Food Park επί της Βουλιαγμένης στο ύψος της Γλυφάδας, μια κυριλέ και γκουρμέ αμερικανιά, με την καλή έννοια. Εδώ πάρε τo Macaroni Fries Pork και το Brisket Cheeseburger.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πεινασμένες στάσεις για φαγητό στην πόλη που όχι μόνο δεν κοιμάται, αλλά και δεν χορταίνει ποτέ
Streed food που θα σου μείνουν αξέχαστα, φανταστικά γλυκά και δημιουργική κουζίνα με φόντο τη θάλασσα
Φοβερός καφές, ελληνικές μπίρες, σνακ και φοβερά γλυκά, όλα τους χειροποίητα
Ποιοτικά γλυκά, φτιαγμένα με μεράκι
Ένα από τα αγαπημένα ζαχαροπλαστεία της πόλης
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Και ένα fun ηλεκτρικό τετράτροχο για να τα ανακαλύψεις όλα!
Όλα εδώ είναι χειροποίητα και προσεγμένα στη λεπτομέρεια.
Αύγουστος στην πόλη με ταράτσες, κοκτέιλ και είμαστε ωραίοι
Ένα νησί-όνειρο, κομμάτι μιας παλιάς Ελλάδας με πολύ φιλόξενους ανθρώπους
Αν λοιπόν τον Αύγουστο βρεθείς στην έρημη Αθήνα, άσε τις ντροπές και δοκίμασε ένα supper club.
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.