- CITY GUIDE
- PODCAST
-
32°
Καλοκαίρι στην Αθήνα και τρώμε σε γωνιές που μας θυμίζουν χωριό
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Εστιατόρια και ταβέρνες στην Αθήνα που μας πάνε διακοπές
Ονειρεύεσαι την ταβέρνα του νησιώτικου χωριού κάτω από τον πλάτανο, αλλά η μοίρα το έφερε να είσαι φέτος στην Αθήνα; Ε, και λοιπόν; Αυτή η πόλη είναι μαγική. Γιατί, εκεί που καθόλου δεν το περιμένεις, να σου και ξεπετάγεται από μια γωνιά η γραφική αυλή με τα γιασεμιά, τις μουριές και τα τραπέζια τα γεμάτα νοστιμιές. Ορίστε κάποιες «εκδρομές» του 5λεπτου που μπορείς εύκολα να κάνεις μέσα στην πόλη σου.
Ταβέρνες και εστιατόρια στην Αθήνα που σε ταξιδεύουν στο χωριό
Άνοιξε λίγους μήνες πριν κι έκανε χαμό μεγάλο. Όμως λίγοι ξέρουν ότι Η Ταβέρνα των Φίλων (Άργους 66, Κολωνός) πρόσφατα απέκτησε και μια πανέμορφη αυλή στο αντικρινό της οικόπεδο. Κάτσε στα τραπεζάκια της για απίθανα νόστιμα πιάτα και στιγμές που θυμίζουν παλιά ταινία της Φίνος Φιλμς – θα σου φύγει κι ο καημός που λείπεις από το νησί. Πάντως, το πιο εξωτικό νησί της Αθήνας είναι οι Σεϋχέλλες (Κεραμεικού 49, Μεταξουργείο), με τα δροσερά τραπέζια πάνω στην όμορφη πλατεία Αυδή. Κάτσε για τις παπαρδέλες με τον χειροποίητο καβουρμά και τα ωραιότερα αμπελοφάσουλα που πετύχαμε φέτος.
Τα ζεστά βράδια στην πλατεία Δεξαμενής, τα πιτσιρίκια παίζουν μπάλα και τα τραπέζια του καφέ μεζεδοπωλείου Δεξαμενή (2107224609) γεμίζουν με ανέμελες παρέες, λίγο ακόμη και θα νόμιζες ότι είσαι στο χωριό. Η επόμενη θρυλική αυλή, που πάντα μας ταξιδεύει στα χωριά της Ελλάδας, ανήκει στο Άμα Λάχει (Καλλιδρομίου 69, Εξάρχεια, 2103845978). Η οποία αυλή (του παλιού δημοτικού σχολείου της περιοχής) είναι πάντα δροσερή, πολύχρωμη από τα φουντωτά γεράνια της και γεμάτη γαργαλιστικές μυρωδιές από τα πιάτα της, που μαγειρεύονται με προϊόντα από όλη τη χώρα. Αυλή απόλυτα σπιτίσια είναι εκείνη του Tavernier (Ελπίδος 24, Κηφισιά), που στήθηκε στο πίσω μέρος μιας οικογενειακής κηφισιώτικης κατοικίας. Η ίδια η οικογένεια σου μαγειρεύει τα σπιτικά φαγητά που τόσο καλά ξέρει να φτιάχνει, ακριβώς όπως θα γινόταν και σε οποιοδήποτε γραφικό ταβερνάκι της απόμερης Ελλάδας.
Στην κυψελιώτικη πλατεία Αγίου Γεωργίου κάθε φορά που πάω, κι ας είναι η χιλιοστή, αναρωτιέμαι το ίδιο πράγμα: πώς γίνεται στην καρδιά του κέντρου να ξεφύτρωσε αυτή η τόσο «είμαι στο χωριό» πλατεία. Με την εκκλησία της, τα παιδάκια που κάνουν ποδήλατο και τα τραπέζια κάτω από τα δέντρα. Πολλές οι επιλογές εδώ, διάλεξε όποια θες. Για φαγητό: Κυβέλη, Νοστιμιές της Μαίρης, Το Σχολαρχείο της Κυψέλης. Για ποτό: It’s a Βίλατζ, Αλλοτινό bar. Για παγωτό: Solo Gelato. Για νοσταλγικό γλυκό: Ζαχαροπλαστείο Σκαφίδας. Εννοείται ότι κάθε χωριό έχει το σουβλατζίδικο στην πλατεία του, στη δική μας περίπτωση είναι ο Διόνυσος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.