- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
«Εκείνο», το ολοκαίνουργιο, ωραίο μπαρ των Εξαρχείων
Ωραίες μουσικές και cocktails στην Μπενάκη
![Εκείνο bar Εκείνο bar](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-10-07/%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1.jpg)
Το «Εκείνο» είναι το νέο μπαρ στα Εξάρχεια
Σε μια γωνιά της Εμμανουήλ Μπενάκη, δυο-τρεις παρέες πίνουν το ποτό τους κάτω από ένα χαλαρωτικό, γαλάζιο φως. Η νέον επιγραφή, δεν έχει πολύ καιρό που φωτίζει αυτή την πλευρά των Εξαρχείων με το όνομά της. «Εκείνο», διαβάζω ψιθυριστά και σκέφτομαι μισοτελειωμένες φράσεις, όπως «Εκείνο το βράδυ που…» ή «Εκείνο που θυμάμαι πιο πολύ από…». Το νέο bar της πόλης είναι μικρό, έχει ένα νοσταλγικό μωσαϊκό, μπάρα στο χρώμα της μέντας και κίτρινες καρέκλες. Είναι όμορφο πολύ και γίνεται ακόμη ομορφότερο, όταν γνωρίζεις την ιδιοκτήτριά του.
Η Ανδριανή Τριανταφύλλου αφού εργάστηκε για μια πενταετία ως αεροσυνοδός, αποφάσισε πως είχε έρθει η ώρα να κατέβει στο έδαφος και να ανοίξει κάτι δικό της. «Ήθελα να κάνω κάτι που να έχει σχέση με τον κόσμο», μου λέει όσο ανακατεύει ένα τζιν τόνικ. «Στο δικό μου μπαρ, είναι ευπρόσδεκτος ο οποιοσδήποτε. Γιατί το ονόμασα έτσι; Ήθελα ένα όνομα ελληνικό και το “Εκείνο” ήταν το πρώτο που σκέφτηκα. Είναι πολύ απλή λέξη αλλά μου αρέσει η ψυχολογική ερμηνεία της. Η λέξη “εκείνο” στην ψυχολογία ερμηνεύει τις βιολογικές ενορμήσεις του ατόμου, που σκοπό έχουν την ικανοποίησή του». Τι πιο ταιριαστό για ένα μπαρ;
![Εκείνο bar Εκείνο bar](/images/w734/jpg/files/2022-10-07/dsc_0927.jpg)
Μπορεί η ψυχή αυτού του μπαρ να ξεδιπλώνεται ολόκληρη το βράδυ, αλλά το Εκείνο λειτουργεί και ως café. Ανοίγει από τις 8 το πρωί, σερβίρει καλό καφέ και για συνοδεία έχει και μερικά λαχταριστά muffins. Το βράδυ, πάλι, δίνει έμφαση στα cocktails, με το Zombie να έχει αναδειχθεί στο best seller μέσα στο σύντομο διάστημα λειτουργίας του. Στην κάβα του επίσης φυλάει μερικά ποτά με ελληνική ψυχή (όπως το ωραίο τζιν “Votanikon”), ενώ η Ανδριανή σχεδιάζει να ενισχύσει αυτή την ελληνική χροιά των ποτών ακόμη περισσότερο στο μέλλον. To cocktail σου θα το πιεις μέσα στο ρομαντικά μισοφωτισμένο μπαρ ή έξω στα τραπεζάκια μπροστά από την εντυπωσιακή τοιχογραφία της Natasouko, χαζεύοντας τους περαστικούς και ακολουθώντας house και indie ηχητικά μονοπάτια μέχρι τη 01.00-02.00. Ίσως και λίγο πιο αργά αν τύχει και βρεθείς σε ένα από τα αυτοσχέδια πάρτι που γίνονται συχνά-πυκνά. Φέρε μαζί και το κουτάβι σου, είπαμε όλοι είναι ευπρόσδεκτοι εδώ!
Tip: Ζήτα οπωσδήποτε το σφηνάκι του μαγαζιού! Δεν λέω τι είναι, μόνο ότι δεν θα σε απογοητεύσει…
Εμμανουήλ Μπενάκη 57, Εξάρχεια, 211 4251969, Fb: @ekeinobar, Instagram: @ekeino_, Και delivery μέσω Wolt
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.