Καθαρά Δευτέρα: Το γιορτινό τραπέζι που μας φέρνει πιο κοντά
Το Νήμα της Αγάπης του Μακεδονικού Χαλβά ενώνει όλη την Ελλάδα
![114824-667199.jpg 114824-667199.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114824-667199.jpg)
![6f4a9826_copy.jpg 6f4a9826_copy.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/02/18/6f4a9826_copy.jpg)
Ο Μακεδονικός Χαλβάς γιορτάζει την Καθαρά Δευτέρα ενώνοντας όλη την Ελλάδα με το Νήμα της Αγάπης.
Μελωμένοι γίγαντες και μαλακό καλαμαράκι. Βελούδινη ταραμοσαλάτα και εκείνη η τραγανή λαγάνα που περιμέναμε όλο τον χρόνο για να φάμε και πάλι. Βουτάμε μπουκιές σε γαρίδες σαγανάκι και τσουγκρίζουμε ποτήρια με αρωματικό ούζο. Φυσικά, πρωταγωνιστής όλων είναι ένας και μοναδικός: ο αγαπημένος Μακεδονικός Χαλβάς* στο κέντρο του τραπεζιού, που κάνει τη γιορτή της Καθαράς Δευτέρας ακόμη πιο νόστιμη.
![ad_kath_deftera_3.jpg ad_kath_deftera_3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ad_kath_deftera_3.jpg)
Εδώ και περισσότερο από 90 χρόνια, ο Μακεδονικός Χαλβάς αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι της Καθαράς Δευτέρας, της μόνης Δευτέρας που αγαπάμε! Και στ’ αλήθεια, τώρα, ποιος μπορεί να αντισταθεί σε ένα κομμάτι Μακεδονικού Χαλβά με Βανίλια, ή με Κακάο ή εκείνον τον (φοβερά νόστιμο!) με Αμύγδαλα; Δεν είναι, όμως, μόνο οι τόσες αγαπημένες γεύσεις αυτής της γιορτής που την κάνουν τόσο ξεχωριστή… Είναι και κάτι άλλο, πολύ μεγαλύτερο: το γεγονός ότι μαζευόμαστε γύρω από το τραπέζι, μαζί με τα άτομα που αγαπάμε περισσότερο και δημιουργούμε νέες αναμνήσεις. Αυτές οι μνήμες είναι που μας φέρνουν πιο κοντά, που μας δένουν σφιχτά με ένα αόρατο νήμα, το Νήμα της Αγάπης.
![ad_kath_deftera_1.jpg ad_kath_deftera_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ad_kath_deftera_1.jpg)
Φέτος, ο Μακεδονικός Χαλβάς, θέλοντας να μας θυμίσει αυτό το αόρατο νήμα και όσα έχουν πραγματική σημασία στη ζωή, ενώνει όλη την Ελλάδα και μας προτρέπει να γιορτάσουμε μαζί τη Δευτέρα που μας δένει. Για τον σκοπό αυτό, μέσα από την πλατφόρμα www.tonimatisagapis.gr συμμετέχουμε όλοι και μπαίνουμε σε κλήρωση για να κερδίσουμε απολαυστικά δώρα. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι με κάθε συμμετοχή βοηθάμε τον Μακεδονικό Χαλβά να στηρίξει μικρά σχολεία που βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές σε όλη την Ελλάδα. Στόχος είναι το Νήμα της Αγάπης να φτάσει σε 10 μικρά σχολεία και να τους προσφέρει από μία σχολική βιβλιοθήκη. Τα σχολεία είναι:
- Δημοτικό Σχολείο Δάφνης στο Κερασοχώρι Ευρυτανίας
- Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Μεγάλου Πάπιγκου στον Δήμο Ζαγορίου
- Δημοτικό Σχολείο Κρανιάς στα Γρεβενά
- Δημοτικό Σχολείο Γαύδου
- Δημοτικό Σχολείο Ασπρονερίου στον Δήμο Διδυμοτείχου στον Έβρο
- Δημοτικό Σχολείο Μαθρακίου στην Κέρκυρα
- Δημοτικό Σχολείο Αρκιών στα Δωδεκάνησα
- Δημοτικό Σχολείο Σικίνου στις Κυκλάδες
- Δημοτικό Σχολείο Αντικυθήρων
- Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Σιδηρούς στον Δήμο Σουφλίου στον Έβρο
Μπες, λοιπόν, στο www.tonimatisagapis.gr και δήλωσε συμμετοχή, γιατί όλοι μαζί μπορούμε αυτή την Καθαρά Δευτέρα να μοιράσουμε ακόμη περισσότερη αγάπη!
![6f4a9809.jpg 6f4a9809.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/6f4a9809.jpg)
*Ο Μακεδονικός Χαλβάς είναι το πιο υγιεινό, νηστίσιμο έδεσμα, καθώς παράγεται από ταχίνι, δηλαδή 100% αλεσμένο σουσάμι, χωρίς τη χρήση χημικών ή άλλων ουσιών. Ο πατροπαράδοτος τρόπος παραγωγής του σε συνδυασμό με την άριστη ποιότητα των πρώτων υλών του, έχει σαν αποτέλεσμα τη μοναδική, αυθεντική γεύση του Μακεδονικού Χαλβά, με την οποία μεγαλώσαμε.
Facebook: @macedonianhalva, Instagram: @makedonikoshalvas
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.