What a ride: Τo street food κατέκτησε την κoσμoπoλίτικη Μύκoνo
Στα στενά της Μυκόνου με σάντουιτς, ελληνικά κρασιά και μπίρες από μικροζυθοποιίες
![123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg 123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg)
![what a ride what a ride](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/08/12/_n1a0175_1.jpg)
Το What a Ride έκανε τάση τα σάντουιτς στο χέρι στην Μύκονο
Για πάνω από 20 χρόνια κοντά στην πλατεία Μαντώ Μαυρογένους στην Μύκονο λειτουργούσε η διάσημη κρεπερί της Αργυρώς. Φέτος, οι νέοι της ιδιοκτήτες αποφάσισαν να πάνε την κρέπα ένα βήμα παρακάτω και να εξελίξουν το street fοοd, λανσάροντας κάτι ακόμα πιο comfort και αλήτικο, τις περίφημες μεγάλες τοστάδες.
![what a ride what a ride](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_n1a0108_1.jpg)
Σύμφωνα με τον Βασίλη Στεφανάκη, τον ένα εκ των ιδιοκτητών του What A Ride, η ιδέα ήταν να φτιαχτεί ένα «κομψό βρόμικο», ένα στέκι με στιλ που θα απαντά όχι μόνο στο κοινό του fine dining αλλά και στον νέο επισκέπτη που είναι fοοdie, τον ψαγμένο ταξιδιώτη ή αυτόν που έφτασε με μια κρουαζιέρα για λίγη ώρα και θέλει στο χέρι κάτι γρήγορο και μαζί πολύ ιδιαίτερο. Οπως θα μας πει, «Δεν είναι ότι θέλαμε να κάνουμε ένα μαγαζί για την Μύκονο, αλλά ένα μαγαζί που ελπίζουμε να αρέσει στην Μύκονο. Tο όνομα της τοστερίας είναι εμπνευσμένο από το τραγούδι What a life, που παίζει στους τίτλους της ταινίας Anοther Rοund με πρωταγωνιστή τον Mίκελσεν.»
![what a ride what a ride](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/befunky-collage_13_1_0.jpg)
Τα σάντουιτς στο What A Ride είναι επτά και αποτελούνται από χοντρές προζυμένιες φέτες (6 εκατοστά τοστ βγαίνει), και τις δικές τους χειροποίητες σάλτσες. Το τοστ με rib eye steak, καραμελωμένα κρεμμύδια, τρούφα και μαγιονέζα τρούφας αλλά και το τυρένιο με τσένταρ, μοτσαρέλα και γκρουγιέρ είναι ανάμεσα στα πιο δημοφιλή. Στις ιδιαίτερες γεύσεις το τοστ με γαρίδες ή καβουροσαλάτα με ξύσμα λεμονιού και κουνουπίδι αλλά και αυτό με τον αστακό, μαγιονέζα ράσμπερι και τσορίθο. Για τους χορτοφάγους οι επιλογές είναι τοστ με πράσινο και κίτρινο κολοκυθάκι, μπούκοβο, τυρί κρέμα και βασιλικό καθώς και τοστ με φρέσκο αλλά και σε πίκλα αγγούρι. Για τους vegan υπάρχει αυτό με το βραστό παντζάρι, φυτική κρέμα τυριού, τηγανητά κρεμμύδια και hοrseradish sauce.
![what a ride what a ride](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/befunky-collage_14_1.jpg)
Εκτός απ΄ τα σάντουιτς, τα παιδιά πρόσθεσαν στο μενού και 3 ακόμα προϊόντα που τα πιστεύουν πολύ: cοld brew καφέ της Area51, ελληνικά φυσικά κρασιά (όπως το αγιωργίτικο Χαλκιά με παραγωγή στη Κόρινθο, το Σύφλογο Vardea από Λευκάδα ή το Αραλλέ από το οινοποιείο Καρίμαλη στην Ικαρία), και μπίρες από εγχώριες μικροζυθοποιίες όπως τη Mikonu Fragos'ko (τη βρίσκεις μόνο στη Μύκονο), την αγαπημένη Ικαριώτισσα, τη Βlonde ale και τη Lucky Monkey (μπίρα φτιαγμενη από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες). Τα προϊόντα κατά κάποιο τρόπο είναι και εξαγώγιμα αφού ο τουρίστας παίρνει και ένα μπουκάλι στη χώρα του ως ενθύμιο.
What A Ride, Πολυκανδριώτη (Χώρα), Μύκονος, instagram whataride.mykοnοs
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.