Ένα πρωί, δοκιμάζοντας τις νέες γεύσεις των Coffee Berry
Βao buns, tramezzini, μπαγκέτα με superfoods και τρία ροφήματα καφέ δίνουν άλλη διάσταση στις δροσερές απολαύσεις του καλοκαιριού
![123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg 123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg)
![banofee mocha banofee mocha](/images/1074x600/3/png/sites/default/files/article/2021/06/09/6.png)
Οι νέες καλοκαιρινές γεύσεις των Coffee Berry σε αλμυρά snacks και ροφήματα
Μπορεί η τηλεργασία να μας έκανε προσωρινά να αποχωριστούμε τα γραφεία μας και να δουλέψουμε από τον καναπέ του σπιτιού μας, κάποιες καθημερινές συνήθειες όμως παραμένουν οι ίδιες. Ανάμεσα τους η παραγγελία του αγαπημένου μας καφέ, μαζί με ένα φρέσκο και χορταστικό snack, για να πάει καλά η μέρα. Για μένα ειδικά που η αγάπη μου για τα ιδιαίτερα ροφήματα καφέ είναι τέτοια, που χωρίς αυτά δεν μπορώ να λειτουργήσω, η απόλαυσή τους κάθε πρωί (ή απόγευμα) μοιάζει σαν ιερή στιγμή και τα Coffee Berry είναι σύμμαχός μου σε αυτή διαδικασία. Σκρολάροντας στο προφιλ του instagram των Coffee Berry ανακάλυψα πως στην γκάμα επιλογών έχουν προστεθεί καινούρια καλοκαιρινά ροφήματα καφέ και γκουρμέ θα έλεγα συνταγές που έχει επιμεληθεί ο σεφ Μιχάλης Τζόβας. Δεν γινόταν να μην τα παραγγείλω και μέσα σε λίγα λεπτά να φτάσουν στο κατώφλι μου τρία δροσερά ροφήματα, το καθένα με το αλμυρό συνοδευτικό του.
![native_article_1.jpg native_article_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/native_article_1_0.jpg)
Η πρώτη μου γουλιά πήγε κατευθείαν στο vegan Vanilla Cold Brew κι αυτό επειδή έχω μια εν γένει αδυναμία στο cold brew, πόσο μάλλον όταν ακούω πως ο καφές στο συγκεκριμένο ρόφημα έχει χώρα προέλευσης την Νικαράγουα. Ο συνδυασμός με την βανίλια είναι αρμονικός και μπορεί εγώ να μην είμαι vegan αλλά αν ήμουν σίγουρα θα εκτιμούσα πως το συγκεκριμένο ρόφημα φτιάχνεται με γάλα βρώμης κάτι που το κάνει αυτόματα και πιο υγιεινό. Και επειδή οι συντάκτες της Athens Voice είμαστε καλοφαγάδες θα περιγράψω αναλυτικά και τα φαγώσιμα με τα οποία συνόδευσα τον καφέ μου ξεκινώντας από την μπαγκέτα με super foods και καπνιστή μπριζόλα.
Μέσα στην ζυμωμένη με τα super foods chia & κινόα είχε γραβιέρα Νάξου, ντομάτα, λόλα και sauce μουστάρδας. Να πω στο σημείο αυτό ότι για όποιον θέλει μεγαλύτερη γευστική ένταση το ίδιο ψωμάκι βγαίνει και με γέμιση καρπάτσιο μόσχου, παρμεζάνα, ρόκα, λάδι τρούφας, μαγιονέζα και μαυροκούκι.
![native_article_2.jpg native_article_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/native_article_2_0.jpg)
Καθώς μου άνοιξε η όρεξη, προχωράω στην δεύτερη δοκιμή, αυτή του Spanish Latte. Σύμφωνα με τις ταπεινές μου γνώσεις γύρω από τον καφέ, τον συγκεκριμένο latte άλλοι τον αποκαλούν Havana Latte, άλλοι Cuban Latte, το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι λατινογενές ρόφημα και το πλέον κατάλληλο για όσους αγαπούν το γάλα στον καφέ τους.
![native_article_3.jpg native_article_3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/native_article_3_0.jpg)
Σκέφτηκα να το ταιριάξω με ένα Tramezzini με καπνιστή μπριζόλα που μέσα είχε κατίκι δομοκού, πέστο βασιλικού και ρόκα. Συνδυασμός για να μου δώσει την απαραίτητη ενέργεια για ένα απαιτητικό οκτάωρο στη δουλειά χωρίς να με βαρύνει. Αποδείχθηκε η σωστή επιλογή ανάμεσα στο tramezzini με γαλοπούλα, ένταμ, μαγιονέζα, μαυροκούκι και σε εκείνο με το καρπάτσιο μόσχου, παρμεζάνα, ρόκα, λάδι τρούφας και μαγιονέζα, που δεσμεύομαι όμως να τα τιμήσω εξίσου για το αυριανό "brunch" μου στο σπίτι, μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή.
![native_article_4.jpg native_article_4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/native_article_4_0.jpg)
Για το τέλος επέλεξα να απολαύσω το Iced Banoffee Mocha. Μια στιγμή να μου έρθουν οι λέξεις για να κάνω τη σωστή περιγραφή αφού είναι πραγματικά διαφορετικό από ότι είχα δει ξανά σε ρόφημα καφέ. Ένας δυνατός espresso με πλούσια σοκολάτα, σιρόπια μπανάνας & καραμέλας που γαρνίρεται με σαντιγύ και κομματάκια cookies και δίνει την αίσθηση οτι μέσα στο ποτήρι σου έχεις ένα μπανόφι. Το δοκίμασα και χωρίς καλαμάκι, οι υπόλοιποι ας προσέξετε όταν θα πιείτε την πρώτη γουλιά να μην δημιουργηθεί μουστάκι από την κρέμα του και εμφανιστείτε έτσι σε κάποιο zoom call. Σε κάθε περίπτωση βέβαια δικαιολογείστε. Με τι το ταίριαξα αυτή τη φορά; Ανάμεσα στις δύο επιλογές Bao Bun αυτή με κοτόπουλο και sweet chilli (φιλέτο κοτόπουλο, γαλοπούλα, iceberg, πιπεριά Φλωρίνης, γλυκό τσίλι και σουσάμι) και Bao Bun με carpaccio μόσχου (Καρπάτσιο, παρμεζάνα, ρόκα, πέστο βασιλικου και μαυροκούκι) επέλεξα το δεύτερο απλά για να υποκλιθώ στο συνδυασμό carpaccio μόσχου με αφράτο ψωμάκι bao. Ένα πρωινό ποτέ δεν ήταν πιο απολαυστικό, κι εγώ πιο έτοιμη από ποτέ, για να υποδεχτώ το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.